X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Nadmierna kontrola w związku

Zaczyna się niewinnie. Kontrolujące zachowania na początku relacji mogą wydawać Ci się nawet urocze, bo nikt się o Ciebie tak nie „troszczył”. Przystajesz na prośby i zalecenia osoby partnerskiej, uznajesz, że skoro Cię kocha to wie, co dla Ciebie najlepsze albo że to, co robi, to tylko wyraz zmartwienia.

Granice przesuwane są coraz dalej, osoba partnerska chce decydować o coraz większej liczbie aspektów w Twoim życiu. Co robisz, z kim, gdzie, co masz na sobie, z kim utrzymujesz kontakt, a nawet co jesz.

W końcu zauważasz, że tak naprawdę decydujesz o niewielkiej części swojego życia.

Zatracasz siebie w oczekiwaniach osoby partnerskiej, przestajesz się zastanawiać, czego chcesz, bo nigdy nie miało to większego znaczenia.

Zachowania kontrolujące najczęściej wynikają z lęku przed porzuceniem wykształconym na wcześniejszym etapie życia – czy to przez doświadczenie zdrady w przeszłości, czy to przez dzieciństwo. Jednakże, nawet najtrudniejsze przeżycia nigdy nie są usprawiedliwieniem traktowania Cię w taki sposób. Nie masz obowiązku dowodzić swojej wierności, lojalności i miłości osobie partnerskiej. Nie musisz uleczać jej z przykrych doświadczeń życiowych. Nie musisz zostawać.

Jak objawia się nadmierna kontrola?

– Częste „przesłuchania”, próby bycia w nieustannym kontakcie,

– Przesadna zazdrość, o każde spojrzenie na inną osobę, każdą interakcję czy nawet o relację z rodziną. Mogą pojawiać się zarzuty o zdradę (czy nawet wmawianie jej), oczekiwanie szczegółowych raportów z dnia osoby partnerskiej,

– Kontrolowanie wyglądu, np. zakazywanie makijażu czy konkretnego ubioru,

– Izolowanie od otoczenia, bliższego i dalszego. Osoba partnerska może wprost lub sugestywnie mówić Ci, że nie podoba jej się Twoja relacja z xyz lub izolować Cię pośrednio różnymi taktykami,

– Sprawdzanie wiadomości, telefonu, lokalizacji, rzeczy, z lub bez wiedzy osoby partnerskiej, zakazywanie prywatności,

– Ukazywanie siebie jako niezbędnej jednostki, bez której osoba partnerska sobie nie poradzi. Wyręczanie jej we wszystkim, planowanie i organizowanie wszystkiego za nią, sabotowanie tak, aby odniosła porażkę w swoich działaniach i czuła się nieodpowiedzialna,

– Ciągła krytyka, umniejszanie osiągnięć, przekonywanie, że osoba partnerska jest niewystarczająco dobra, aby ktokolwiek inny ją zechciał.

Jak reagować, kiedy jesteś nadmiernie kontrolowanx?

Nadmierna kontrola to zachowanie przemocowe i nie musisz godzić się, aby miała miejsce w Twoim związku. Jeśli osoba kontrolująca wyrazi chęć pracy nad tymi zachowaniami, relacja ma szansę na szczęśliwą przyszłość. W sporej części przypadków odzyskanie autonomii bywa jednak niemożliwe, dlatego czasem trzeba zdecydować się na odejście.


Proszę obrócić urządzenie