X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Jak reagować, gdy bliska osoba doświadcza przemocy?

Jak zaobserwować, że bliska osoba może doświadczać przemocy?

– Stale zakrywa określone części ciała. Oczywiście takie zachowanie może mieć więcej przyczyn, ale zachowaj czujność, widząc nerwowe zasłanianie się,

– Zamartwia się o zdanie i emocje osoby partnerskiej, nie robi nic bez jej przyzwolenia, obawy, że będzie wściekła, zazdrosna itp.,

– Zmienił się sposób jej zachowywania się w porównaniu do tego sprzed relacji z osobą (potencjalnie) przemocową,

– Przedstawia osobę partnerską w najlepszym świetle, usprawiedliwia ją, jeśli jesteś świadkiem toksycznych zachowań ze strony osoby partnerskiej Twojego bliskiego, a ten nieustannie je tłumaczy – „onx miałx tylko zły dzień”, „to i tak była moja wina”, „to pierwsza taka sytuacja” – zwróć na to uwagę,

– Izoluje Ciebie lub inne bliskie osoby bez wyraźnego powodu,

– Często na jej ciele pojawiają się rany/siniaki,

– Nie porusza tematu osoby partnerskiej w komunikatorach internetowych czy SMS-ach, przybiera inny ton, używa innych słów, zataja prawdę, gdy rozmawiacie w otoczeniu jej osoby partnerskiej.

Jak możesz pomóc?

Nie naciskaj. Mimo dobrej woli w taki sposób możesz ją wystraszyć i zniechęcić. Zamiast tego, poproś ją o rozmowę w bezpiecznym dla niej otoczeniu, bez rozpraszaczy. Zadbaj o prywatność.

Nie nastawiaj na nią zasadzki, nie naskakuj z tak trudnym tematem pod przykryciem np. miłego spaceru. Wówczas jej zaufanie do Ciebie może zostać zachwiane.

Poinformuj ją o swoich podejrzeniach w łagodny sposób. Może zdarzyć się, że ta osoba wtedy się zdenerwuje i będzie chciała uciec od rozmowy, nie przetrzymuj jej w takiej sytuacji.

Aby temu zapobiec możesz ostrzec przed rozmową, że chcesz poruszyć nieprzyjemny temat i zależy Ci, aby wysłuchała Cię do końca.

Zaoferuj jej pomoc, niech wie, że może na Ciebie liczyć, kiedy będzie tego potrzebowała, np. w przypadku konieczności znalezienia schronienia czy zwykłego wsparcia.

Nie oczekuj, że szybko podejmie decyzję odnośnie swojego związku. Niezależnie, co postanowi, wspieraj ją. Nie nakładaj na nią presji, że powinna zakończyć tę relację jak najszybciej. Wyraź zrozumienie dla skomplikowania jej sytuacji.

Zaproponuj jej skorzystanie z pomocy psychologicznej oraz możliwość udania się z nią na pierwszą wizytę, jeśli będzie tego potrzebowała. Jeśli to ta osoba jako pierwsza powiadomiła Cię o swojej sytuacji, nie bombarduj jej pytaniami, zapytaj, co możesz dla niej zrobić i zaoferuj jej wsparcie.

W sytuacji, gdy nie masz pewności, co powinieneś zrobić, możesz skorzystać z całodobowej poradni Niebieskiej Linii – 800 120 002. Dostępni specjaliści poprowadzą Cię w udzieleniu jej pomocy.

Zobacz także:

Związki i relacje,

Jak wygląda terapia osób odpowiedzialnych za przemoc domową?

Podstawowa terapia sprawców przemocy domowej wyróżnia dwa nurty: 1. Pierwszy przedstawia feministyczny sposób rozumienia przemocy domowej i skierowany jest do sprawców płci męskiej w relacjach heteroseksualnych.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Związek z osobą uzależnioną

„Zielone flagi” – kiedy związek ma szansę na powodzenie? Kiedy: osoby partnerskie wyrażają chęci na obopólna pracę i podejmują kroki ku niej, uczą się poprawnego odbierania…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Nieseksualne sposoby wyrażania miłości, aprobaty, uznania

Pociąg seksualny to reakcja ukierunkowana na daną osobę. Możemy czuć, że jest dla nas atrakcyjna seksualnie, jednak nie zawsze chcemy okazywać czułość poprzez aktywność seksualną. Wykazywanie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Przygotowanie do odejścia

Rozstania są trudne. Nawet jeśli zdecydujesz/zdecydujecie się na zerwanie relacji, zdarza się, że chcecie do siebie wrócić, pomimo tego, że związek nie był zadowalający dla żadnej…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Jak dobrze się kłócić?

Kłótnie są stałym elementem każdej relacji. Czasem mogą się budzić strach, że nasza relacja się sypie. Nie należy się ich bać, są nieodłącznym elementem każdej relacji.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Cloaking

Cloaking dotyczy sytuacji, kiedy poznajesz kogoś online. Piszecie ze sobą, podoba wam się, ustalacie datę spotkania „w realu”, po czym… ta osoba nie przychodzi bez uprzedzenia.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie, Związki i relacje,

Style przywiązania

Bezpieczny, lękowy czy unikający. Jaki jest Twój styl przywiązania? Budowanie silnego i stabilnego związku w oparciu o wzajemne zaufanie jest dużo trudniejsze, niż mogłoby się wydawać.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Boję się prosić o pomoc

Obawy związane z proszeniem o pomoc, szczególnie o pomoc specjalisty, są często wynikiem stygmatyzacji społecznej. Utrzymuje się przekonanie, że osoba proszącą o pomoc, to osoba słaba,…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą, Związki i relacje,

Jak rozpoznać osobę w kryzysie psychicznym i samobójczym?

Kryzys psychiczny – stan nierównowagi psychicznej, będący efektem długotrwałego stresu reakcją na nagłe wydarzenie bądź serię wydarzeń. U osoby zmagającej się z kryzysem, może rozwinąć się…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Jak reagować, gdy bliska osoba doświadcza przemocy?

Jak zaobserwować, że bliska osoba może doświadczać przemocy? – Stale zakrywa określone części ciała. Oczywiście takie zachowanie może mieć więcej przyczyn, ale zachowaj czujność, widząc nerwowe…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie