X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Coming out

Jak (nie)reagować na coming out – o nieświadomej przemocy wobec osób queer.

1. Przede wszystkim doceń, że ktoś zdecydował się z Tobą podzielić tak ważną i często niełatwą rzeczą. Nawet jeśli wcześniej podejrzewałxś, nie musisz o tym mówić, teksty typu „od razu wiedziałxm”, „widać po Tobie” nie są w żaden sposób pomocne ani wspierające. Równie szkodliwe są teksty typu „Nie wyglądasz na lesbijkę” – są zbędne i powielają szkodliwe stereotypy.

2. Jeśli podejrzewasz, że bliska Ci osoba jest nieheteronormatywna, nie pytaj wprost, nie zmuszaj do coming outu ani przed Tobą, ani przed innymi. Pokaż osobie, że jest przy Tobie bezpieczna, że może na Ciebie liczyć jako na sojusznika – gdy osoba będzie gotowa, zapewne otworzy się przed Tobą.

3. Nie mów o coming oucie innym bez zgody osoby; tzw. outing jest formą przemocy.

4. Nie próbuj naprawiać osoby, która się przed Tobą wyoutowała: nie namawiaj jej na terapie, nie zachęcaj do zdobywania doświadczeń seksualnych wbrew jej woli. Nakłanianie do seksu wbrew woli drugiej osoby to przemoc. Często osoby niehetreonormatywne, szczególnie osoby homoseksualne i aseksualne spotykają się ze stwierdzeniem: „Jesteś X, bo nigdy nie uprawiałxś dobrego seksu…” lub „Pewnie masz traumę”. No tak nie działa, orientacja nie jest zlepkiem doświadczeń, nie można jej zmienić. Trauma, doświadczenie, a orientacja to różne kwestie.

5. Myślisz, że osoba jest w błędzie? Nie okazuj tego. To jej sprawa, jej doświadczenie i ona najlepiej wie, kim jest, a nawet jeśli jest w błędzie, to będzie jej błąd i z Twoim wsparciem na pewno prędzej czy później odkryje „kim jest”. Pytania typu: „Co jak Ci przejdzie?”, „A jesteś pewnx?” nie pomagają, zapomnij też o tekstach w rodzaju „To tylko moda” albo „Tak Ci się tylko wydaje:. Wiele z tych wypowiedzi jest nie tylko queerfobicznych, ale podchodzi pod gaslighting, który jest formą przemocy.

6. Coming out bliskiej osoby może Cię zszokować, może to być trudne. Wiele osób się tego spodziewa, nie wszystkie osoby oczekują euforycznej reakcji, ale zależy im na byciu akceptowanym i kochanym. Możesz powiedzieć o tym np. w ten sposób: „To dla mnie szok, muszę się z tym oswoić, ale dziękuje się, że mi o tym powiedziałxś”.

7. Gdy osoba mówi, że jest transpłciowa/niebinarna:

– Osoba może poprosić o używanie innych zaimków i imienia, to bardzo ważne, by to uszanować. Jeśli osoba, która już przeszła tranzycję (czy to społeczną, czy medyczną), mówi Ci o swojej tożsamości, nie pytaj o dawne imię (deadname), nie pytaj „od jak dawna osoba jest transpłciowa” ani o to, co osoba „ma w majtkach”. To jawne przekraczanie granic. Coming out nie daje Ci prawa do naruszania prywatności i intymności drugiej osoby, dlatego warto przemyśleć pytania z ciekawości.

8. Nie pytaj też o życie seksualne i romantyczne osoby. A już na pewno nie zaglądaj do łóżka, nie pytaj o pozycje, partnerów czy upodobania.

9. Jakże ważna kwestia językowa:

– Osoby transpłciowe nie „zmieniają płci”, osobą transpłciową „nie zostaje się” → można (ale nie trzeba!) przejść korektę płci, przejść proces korekty płci.

Warto unikać też zwrotów typu „Identyfikuje się jako…”, albo „Urodziłx się…”. → „Tożsamość płciowa tej osoby to…”,

– homoseksualizm, biseksualizm → homoseksualność, biseksualność. Człon „-izm” używany jest do tworzenia nazw jednostek chorobowych, a w 1990 roku w ICD-10 nieheteronormatywność przestała figurować jako choroba.

10. „Po co Wam te wszystkie orientacje, LGBT już nie starczy?”. Widocznie nie! Po co więc to wszystko? Takie „szufladki” pomagają osobom szukać ludzi takich jak one, dzięki nim dowiadują się, że nie są odstępstwem od normy. Nie Ty masz się czuć komfortowo z orientacją drugiej osoby, tylko ona.

11. Edukuj się o queerowości od queerów, polecamy następujące źródła:

– https://www.transfuzja.org/

– https://kph.org.pl/

– https://grupa-stonewall.pl/?gclid=Cj0KCQjwxIOXBhCrARIsAL1QFCaBCnt0fA8xrntcOwMOwRadjJt_LqTOITTsX5ZTO5OpZaAaJWZlEAoa Arc1EALw_wcB

– https://amnesty.org.pl/?gclid=Cj0KCQjwxIOXBhCrARIsAL1QFCatuvQvjUnZyPLuKppAtTZ4Fdau7HIrHAetzwaJxnsHfUcVHg__-10aApuHE ALw_wcB

– https://sexed.pl/

– https://mnw.org.pl/en/

Instagramy:

– @ka.per

– @wstyduniemasz

– @majaheban

– @ queer_alice

– @inkluzywnamowa

– @fundacja_interakcja

– @Przyjaznylekarz

– @psychosekslogiczne

12. Błądzić jest rzeczą ludzką – masz prawo czegoś nie wiedzieć, ale nie traktuj osoby queerowej jak encyklopedii. Jej obowiązkiem nie jest nauczenie Cię, jak należy być dobrą osobą sojuszniczą. Powinnością osoby, która aspiruje do tej roli, jest edukowanie i kształcenie się.

Zobacz także:

Przemoc pod lupą,

Chorobliwa zazdrość

W każdej nawet najbardziej zdrowej relacji partnerskiej, rodzinnej i przyjacielskiej może pojawiać się zaborczość, która jednak przy częstym występowaniu staje się poważnym problemem. Chorobliwa zazdrość ze…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Orbiting

Spotykacie się kilka razy albo wręcz już dłuższy czas, po czym ta osoba przestaje odbierać telefony czy odpowiadać na wiadomości. Mimo tego wciąż lajkuje twoje zdjęcia…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Zabieranie, nieprzyjmowanie antykoncepcji, „nie zdążyłem”

Stealthing dzieje się, kiedy osoba uczestnicząca w stosunku seksualnym ściąga prezerwatywę bez konsensualnej zgody partnera. Taka sytuacja jest potencjalnie obejmowana definicją gwałtu. Dlaczego? Zgoda na jeden…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Szantaż emocjonalny

Szantaż nie zawsze jest oczywisty. Choć kojarzy się go z komunikatem „albo–albo”, np. „albo to zrobisz, albo Cię zostawię”, jest to o wiele szersze spektrum. Szantażem…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Love bombing

Boom! Jak grom z jasnego nieba, spada na Ciebie ktoś, przy kim czujesz się bezpiecznie, jakbyście znali_ły się od dawna. Zaczynasz dostrzegać prawdę w tych wszystkich…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Przemoc rówieśnicza w gimnazjum a płeć

„Końskie zaloty” – tak, to molestowanie! „Molestowaniem seksualnym lub dyskryminowaniem ze względu na płeć jest każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Zjawisko mansplainingu w relacji heteroromantycznej

Czym jest mansplaining? „Kochanie, pozwól, że Ci wytłumaczę…” – każda z nas znalazła się nieraz w sytuacji, kiedy ktoś usiłował wyjaśnić nam, że nie mamy pojęcia,…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Jak reagować, gdy bliska osoba doświadcza przemocy?

Jak zaobserwować, że bliska osoba może doświadczać przemocy? – Stale zakrywa określone części ciała. Oczywiście takie zachowanie może mieć więcej przyczyn, ale zachowaj czujność, widząc nerwowe…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Związek o stylu lękowo unikającym

W pułapce związku o stylu lękowo-unikającym Dynamika w związku może być różna, jednak, co się stanie, gdy osoby partnerskie będą wzajemnie wyzwalać sobie cechy, które uwiężą…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Przygotowanie do odejścia

Rozstania są trudne. Nawet jeśli zdecydujesz/zdecydujecie się na zerwanie relacji, zdarza się, że chcecie do siebie wrócić, pomimo tego, że związek nie był zadowalający dla żadnej…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie