X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Związek z osobą uzależnioną

Zielone flagi” – kiedy związek ma szansę na powodzenie?

Kiedy: osoby partnerskie wyrażają chęci na obopólna pracę i podejmują kroki ku niej, uczą się poprawnego odbierania i wyrażania swoich uczuć/emocji, uzależniona osoba partnerska zdaje sobie sprawę z występującego uzależnienia i zgadza się na pracę z nim pod okiem wykwalifikowanego do tego specjalisty (np. terapeuta uzależnień, ośrodki uzależnień), są to wstępne „zielone flagi” (pozytywne sygnały). Nawet jeśli wszystkie te czynniki zostaną spełnione i terapia zakończy się sukcesem (przejściem uzależnienia w tryb długotrwale

bierny), nie musi to oznaczać, że relacja zostanie utrzymana. Podczas terapii związki uczą się funkcjonować na nowo, budowane są na nowych fundamentach, a to, czy osoby partnerskie będą potrafić się odnaleźć w „nowych zasadach” nie jest zero-jedynkowe.

Gdy stajesz się współuzależnionx

Sam fakt bycia w relacji z osobą uzależnioną nie przesądza z góry o współuzależnieniu, jednak to zjawisko występuje w większości takich związków. Osobę współuzależnioną cechuje brak konsekwentności (np. wielokrotne powracanie do uzależnionej osoby partnerskiej pomimo wcześniejszych zapewnień o definitywnym zakończeniu relacji). Innymi zachowaniami przejawianymi przez osoby współuzależnione są: nadopiekuńczość, stałe branie odpowiedzialności, tolerancja na przekraczanie ich granic, kontrolowanie osoby uzależnionej (śledzenie, wymuszanie obietnic, przeszukiwanie jej rzeczy, skupianie całej uwagi na powstrzymaniu jej od zachowań wynikających z uzależnienia). Na płaszczyźnie emocjonalnej, osoby współuzależnione odczuwają poczucie winy, mają wrażenie zatracania siebie, są pełne lęku i wstydu. Robią wszystko, aby nie „sprowokować” – w ich mniemaniu, ponieważ czują się za wszystko odpowiedzialne – konfliktu i uniknąć odrzucenia. Odcinając się od ich uczuć, mogą zacząć sięgać po substancje pozornie wytłumiające je, jak alkohol, leki, papierosy, narkotyki. Ukrywają przed bliskimi swoją prawdziwą sytuację; kłamią, usprawiedliwiają, wymijają pytania. W sytuacji, gdy zmagasz się ze współuzależnieniem, udaj się po pomoc do osoby specjalistycznej. Terapia jest istotna nie tylko dla osoby uzależnionej – pomoże Ci w wyjściu z wyuczonych wzorców zachowań i w pracy nad aspektami, na które masz wpływ.

Zastanów się, czy chcesz kontynuować związek, gdy…

Pierwszym sygnałem alarmującym zawsze powinno być to, jak się czujesz. Wiadomym jest, że walka z uzależnieniem jest wymagająca dla obu stron, natomiast jeśli:

– Czujesz się wykończonx relacją, oddziałuje ona negatywnie na Twoje życie i obowiązki, prowadzi do ich zaniechania,

– Przez dłuższy czas nie ma żadnego progresu lub prób doprowadzenia do niego,

– Przestajesz potrafić regulować swoje emocje w zdrowy sposób i sięgasz po używki,

– Zauważasz, że zaniedbujesz siebie na rzecz osoby partnerskiej.

Zastanów się, czy kontynuowanie tej relacji jest właściwie dla Ciebie i warte tylu poświęceń.

Decydując się na pozostanie w związku, musisz mieć świadomość, że nie może być on dalej prowadzony na takich zasadach i należy wprowadzić zmiany z punktu „zielone flagi”.

Alarm! Powiedz „DOŚĆ!”, gdy…

Niezależnie, czy osoba partnerska znajduje się pod wpływem substancji, (jeśli to od nich jest uzależniona), natychmiast uciekaj, gdy w Twojej relacji dochodzi do:

– Gróźb, szantażu (np. „Jeśli odejdziesz, to się/cię zabiję”),

– Przemocy fizycznej – szarpania, bicia, potrząsania itp.,

– Przemocy seksualnej, zmuszania do jakichkolwiek czynności seksualnych,

– Przemocy werbalnej/emocjonalnej – wyzywanie, poniżanie, wyśmiewanie, rozkazywanie, nieustanne obwinianie, wrzeszczenie, manipulacje, krytykowanie, karanie (np. długotrwałym milczeniem) zawstydzanie (również przed innymi osobami),

– Zmuszania do wspólnego zażywania substancji,

– Furii osoby partnerskiej, gdy ta się czemuś sprzeciwia – demolowania przedmiotów, wspomnianej wcześniej przemocy fizycznej, krzywdzenia zwierząt i/lub dzieci W takich okolicznościach niezwłocznie należy szukać pomocy i całkowicie odciąć się od osoby uzależnionej. Niezbędne wsparcie i konsultacje otrzymasz pod numerem 800 120 002 – jest to numer Niebieskiej Linii, do której możesz się zwrócić całodobowo, przez 7 dni w tygodniu.

Do organizacji możesz zwrócić się również przez adres mailowy: niebieskalinia@niebieskalinia.info.

Jeśli masz taką możliwość, poszukaj wsparcia, którego potrzebujesz, u bliskich.

Zobacz także:

Przemoc pod lupą,

Cloaking

Cloaking dotyczy sytuacji, kiedy poznajesz kogoś online. Piszecie ze sobą, podoba wam się, ustalacie datę spotkania „w realu”, po czym… ta osoba nie przychodzi bez uprzedzenia.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Formy agresji kobiet doświadczających przemocy w relacji intymnej

Osoba agresywna zazwyczaj jest osobą, która posiada deficyty w funkcjonowaniu społecznym. Czuje się odizolowana od swojego otoczenia. To poczucie czyni, w jego postrzeganiu, osobę partnerską jedną…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

„Ładna dupa, grzeczna suka”, czyli znaczenie kontekstu językowego w kulturze

„Dupa – skacze góra, dół, kiedy rządzi nią suka rusza cały stół, rusza każdego fiuta”. Jesteśmy świadomymi odbiorczyniami muzyki rozrywkowej, nie mamy trudności w zrozumieniu, że…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Hej, chyba potrzebujesz terapii!

Pójście na terapię albo konsultacja z psychiatrą to zdrowa decyzja. Często stanowi pierwszy krok do rozwiązania wielu problemów. Dlatego część z nas usiłuje nakłonić bliskie osoby…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Boję się prosić o pomoc

Obawy związane z proszeniem o pomoc, szczególnie o pomoc specjalisty, są często wynikiem stygmatyzacji społecznej. Utrzymuje się przekonanie, że osoba proszącą o pomoc, to osoba słaba,…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Nierówność seksualna, czyli dlaczego on ma częściej orgazm

Marka Durex przeprowadziła ankietę, w której kobiety i mężczyźni mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania odnośnie swoich orgazmów. Według niej 75% kobiet deklaruje brak orgazmu podczas…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Love bombing

Boom! Jak grom z jasnego nieba, spada na Ciebie ktoś, przy kim czujesz się bezpiecznie, jakbyście znali_ły się od dawna. Zaczynasz dostrzegać prawdę w tych wszystkich…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Osobowość zależna w związku?

„Nie potrafię bez ciebie żyć” – kiedy romantyczna deklaracja zwiastuje kłopoty „Zrobię dla ciebie wszystko”, „Jesteś dla mnie całym światem”, „Nie umiem funkcjonować bez ciebie”. Takie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Born sexy yesterday

Born sexy yesterday – stereotyp głupiutkiej i ładnej dziewczyny, którą partner ma chronić, a prawo do samostanowienia Zabójczo piękna i nieskończenie naiwna – takimi słowami można…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Plan bezpieczeństwa, Związki i relacje,

Skutki przemocy

Bez znaczenia, jakiego typu przemocy doświadczasz/doświadczałxś, jest wysokie prawdopodobieństwo, że zostawi po sobie ślady. Niezależnie: – Jaka jest płeć osoby sprawującej przemoc, – Czy sprzeciwiałxś się,…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie