X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Czym jest zgoda?

Gwałtem jest nie tylko stosunek, któremu się sprzeciwiano. Zasadniczą różnicą między stosunkiem seksualnym, a gwałtem jest świadoma, udzielona przez wszystkich zgoda – temat stale pomijany. To nieromantyczne, burzy napięcie, a poza tym, w związku nie trzeba się pytać o zgodę. Czyżby?

Nie ma znaczenia, jaką macie relację, partnerxx seksualx ma obowiązek pytać o zgodę.

Niezależnie, czy randkujecie czy jesteście małżeństwem, czy w związku romantycznym – seks bez zgody, mimo woli, to gwałt.

Gwałt nigdy nie jest winą osoby zgwałconej. Nieważne, w co byłxś ubranx, czy byłxś pod wpływem jakichkolwiek substancji, o której godzinie wracałxś do domu, czy wracałxś sam i w jaki sposób, czy wyrażałxś sprzeciw, czy początkowo się zgodziłxś, lecz później zmieniłxś zdanie, to nigdy nie jest Twoja wina.

Kultura gwałtu wmawia osobom, którego go doświadczyły, że wymyślają gwałt dla uwagi. Tymczasem rezultaty podzielenia się swoją historią są często wręcz przeciwne, sprawę zamiata się pod dywan, ucisza. Przemówienie przez osobę, która doświadczyła przemocy seksualnej wymaga od niej ogromnej siły i odwagi.

Zgoda to wyrażone potwierdzenie, że partnerxx seksualnx zgadza się jednorazowo na każdy akt seksualny, który ma nastąpić. Zgoda musi zostać udzielona w pełnej świadomości. Rozbijając to na pomniejsze elementy, otrzymujemy:

– Wyrażenie zgody, które powinno być jak najbardziej klarowne, najlepiej wyartykułowane na głos. Zgodą więc nie jest niepowiedzenie „nie”,

– Jednorazowość – ogólna zgoda na seks nie oznacza automatycznego przystawania na wszystko, co ma się wydarzyć podczas niego. Nawet, jeśli poruszaliście ze sobą jakiś temat wcześniej i partnerxx wtedy brzmiałx entuzjastycznie, nie świadczy to o zgodzie,

– Pełną świadomość – osoby pijane, będące pod wpływem narkotyków, nieprzytomne, poniżej wieku, w którym byłyby w stanie świadomie wyrazić zgodę (w Polsce jest to wiek poniżej 15. roku życia), perswazją lub manipulacją przekonane do seksu, nie są świadome w momencie wyrażania zgody.

Partnerzy ustalają ze sobą formę antykoncepcji i nie zmieniają jej w trakcie stosunku bez wiedzy partnerxx.

Mity na temat gwałtu

– W związku nie można zgwałcić.

Tak, jak wcześniej – fakt bycia w jakiejkolwiek relacji romantycznej nie sprawia, że nie może dojść w niej do przemocy i przestępstwa, jakim jest gwałt. Wszystkie osoby partnerskie wciąż zobowiązane są do upewniania się, że mają zgodę na wszystko, co ma się dziać w trakcie stosunku.

– To wina ofiary.

Bez znaczenia, jak byłxś ubranx, o której godzinie wracałxś do domu, czy wracałxś sam i w jaki sposób, czy wyrażałxś sprzeciw, czy byłxś pod wpływem jakichkolwiek substancji, czy na początku wyraziłxś zgodę lecz później zmieniłxś zdanie, jaką masz orientację seksualną, czy pamiętasz, co dokładnie się działo, to NIGDY nie jest Twoja wina.

– Mężczyźni nie mogą zostać zgwałceni.

Płeć nadana przy urodzeniu nie ma absolutnie żadnego znaczenia w klasyfikacji czynu jako gwałt.

– Ofiary zmyślają gwałt dla uwagi.

Zdania podobne jak to przyczyniają się do istnienia tzw. kultury gwałtu i przyzwalają na to, aby osoby stosujące przemoc seksualną pozostawały bez winy. Osoby, które doświadczyły gwałtu od społeczeństwa nie otrzymują żadnych profitów w związku z tym, co przeszły, często jest wręcz przeciwnie. Podzielenie się swoją historią przez osobę, która doświadczyła przemocy seksualnej, wymaga od niej niesamowitej siły.

Gdzie szukać pomocy, jeśli zostałxś zgwałconx?

Możesz być zawstydzonx, odczuwać winę, obawiać się, że nikt Ci nie uwierzy. Po tym, co przeżyłxś, to w pełni zrozumiałe. Pamiętaj jednak, że pełną odpowiedzialność za to, co Cię spotkało, ponosi gwałcicielxx. Są organizacje, których misją jest pomaganie w takich sytuacjach, jak Twoja, m.in. Niebieska Linia – 800 120 002. Nie musisz być gotowx do zgłaszania tego natychmiast po zdarzeniu.

Zobacz także:

Plan bezpieczeństwa,

Bezpieczne randkowanie

Bezpieczne randkowanie w 7 krokach 1. Research: poproś o jakieś social media i sprawdź, czy macie jakichś wspólnych znajomych. Jeśli tak, popytaj. Istnieją również grupy randkowe…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Związek o stylu lękowo unikającym

W pułapce związku o stylu lękowo-unikającym Dynamika w związku może być różna, jednak, co się stanie, gdy osoby partnerskie będą wzajemnie wyzwalać sobie cechy, które uwiężą…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Boję się prosić o pomoc

Obawy związane z proszeniem o pomoc, szczególnie o pomoc specjalisty, są często wynikiem stygmatyzacji społecznej. Utrzymuje się przekonanie, że osoba proszącą o pomoc, to osoba słaba,…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Negging

Czym jest negging? To metoda manipulacji polegająca na dwuznacznym komplementowaniu. Celem jest obniżenie samooceny drugiej osoby. Fałszywe komplementy, bo tak często nazywa się to zjawisko, nie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Coming out

Jak (nie)reagować na coming out – o nieświadomej przemocy wobec osób queer. 1. Przede wszystkim doceń, że ktoś zdecydował się z Tobą podzielić tak ważną i…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Efekt zombie

Powrót z martwych – na czym polega efekt zombie Jesteś załamanx. Osoba, z którą się spotykałxś, zapada się pod ziemię. Nie odpowiada na wiadomości, nie odbiera…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Victim blaming

Wtórna wiktymizacja osoby doznającej przemocy prowadzi do występowania kolejnych traum i stanowi poważny problem społeczny. Poniżej opisujemy związane z tym fenomenem zjawisko, czyli victim blaming (oraz…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Czym jest zgoda?

Gwałtem jest nie tylko stosunek, któremu się sprzeciwiano. Zasadniczą różnicą między stosunkiem seksualnym, a gwałtem jest świadoma, udzielona przez wszystkich zgoda – temat stale pomijany. To…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Rodzaje terapii

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra? Psychiatra – doktor nauk medycznych zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem zaburzeń psychicznych i emocjonalnych. To psychiatra dobiera leki i decyduje o przyjęciu na…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Hej, chyba potrzebujesz terapii!

Pójście na terapię albo konsultacja z psychiatrą to zdrowa decyzja. Często stanowi pierwszy krok do rozwiązania wielu problemów. Dlatego część z nas usiłuje nakłonić bliskie osoby…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie