O projekcie Dostępność PL
X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Orbiting

Czym jest orbiting?

Spotykacie się kilka razy albo wręcz już dłuższy czas, po czym ta osoba przestaje odbierać telefony czy odpowiadać na wiadomości. Mimo tego wciąż lajkuje twoje zdjęcia i ogląda relacje na Instagramie.

Nie ma co ukrywać, że lajki i wyświetlenia nieraz wiele dla nas znaczą, zwłaszcza jeśli czujemy lub czuliśmy do takiej osoby silne uczucia. Liczyliśmy na związek z kimś, ale on nagle „zniknął”. Byliśmy w związku i zerwałx. Jednak… nadal reaguje na zdjęcia i relacje w social mediach. Co to znaczy? Że ta osoba jest nami nadal zainteresowana?

Takie rozbudzanie nadziei może być mylące i frustrujące. Z drugiej strony bycie bacznie obserwowanym w social mediach przez kogoś, z kim nie mamy innego kontaktu, może też wzbudzać poczucie zagrożenia.

Orbiting – czemu ludzie to robią?

Jednym z powodów może być zwykła, ludzka ciekawość, co słychać u tej osoby, z którą (prawie) się było w związku. Może chodzić też o to, żeby zostawić kogoś „w zapasie”, nie zrywając kontaktu całkowicie. Stąd też nazwa „orbiting”: chodzi o zostawianie kogoś „na swojej orbicie”. Intencją może być też próba złagodzenia zerwania kontaktów, trochę jak w przypadku casperingu: nie potrafię zerwać, więc masz tu lajki.

Czasem orbiting może nie kryć w sobie żadnych dziwnych intencji czy sentymentów. Ta osoba może myśleć, że jej lajki będą odebrane jako przyjazny gest, takie „co prawda nie jesteśmy blisko, ale nawet Cię lubię”. Nie przyjdzie jej do głowy, że druga strona odbiera to jako na przykład flirt albo stalkowanie. Może też chodzić o mechaniczne lajkowanie wszystkiego, co im się wyświetli.

Co zrobić z orbitingiem?

Staraj się nie odpowiadać tym samym ani nie inicjować kontaktu. Chyba że rzeczywiście jesteś zainteresowanx ponownym nawiązaniem relacji albo chcesz wyjaśnienia sytuacji: w takim wypadku napisanie wiadomości nie zaszkodzi. Jeśli znów nie będzie odpowiedzi, nie warto podejmować więcej prób. Kiedy „serduszka” od kogoś takiego wzbudzają w Tobie silne emocje, najlepiej po prostu go zablokować. Inaczej możesz utknąć w karuzeli nadziei, frustracji i smutku lub wkurzenia.

Orbiting może mieć też przykre konsekwencje dla osoby, która go stosuje.

Pomyśl o tym: zrywasz z kimś kontakt albo kończysz związek, ale wciąż obserwujesz zdjęcia, posty czy stories. Nawet jeśli zrobiłxś to w niedojrzały lub chamski sposób, to jednak z jakiegoś powodu zakończyłxś tę relację. A teraz regularnie widzisz superzdjęcia radosnej, przebojowej, zabawnej osoby. Kiedy śledzisz jej profile, po prostu bardziej się przywiązujesz, angażujesz i coraz trudniej Ci będzie ruszyć dalej. Dlatego, jeśli to robisz, postaraj się przestać: szkodzisz prawdopodobnie i sobie, i człowiekowi, któremu to robisz. Jeśli masz poczucie winy z powodu rzucenia kogoś, pamiętaj, że tej osobie łatwiej będzie odbyć żałobę po związku bez Twoich na pozór bardzo miłych gestów.


Proszę obrócić urządzenie