X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Orbiting

Spotykacie się kilka razy albo wręcz już dłuższy czas, po czym ta osoba przestaje odbierać telefony czy odpowiadać na wiadomości. Mimo tego wciąż lajkuje twoje zdjęcia i ogląda relacje na Instagramie.

Czym jest orbiting?

Nie ma co ukrywać, że lajki i wyświetlenia nieraz wiele dla nas znaczą, zwłaszcza jeśli czujemy lub czuliśmy do takiej osoby silne uczucia. Liczyliśmy na związek z kimś, ale on nagle „zniknął”. Byliśmy w związku i zerwał. Jednak… nadal reaguje na zdjęcia i relacje w social mediach. Co to znaczy? Że ta osoba jest nami nadal zainteresowana?

Takie rozbudzanie nadziei może być mylące i frustrujące. Z drugiej strony bycie bacznie obserwowanym w social mediach przez kogoś, z kim nie mamy innego kontaktu, może też wzbudzać poczucie zagrożenia.

Orbiting – czemu ludzie to robią?

Jednym z powodów może być zwykła, ludzka ciekawość, co słychać u tej osoby, z którą (prawie) się było w związku. Może chodzić też o to, żeby zostawić kogoś „w zapasie”, nie zrywając kontaktu całkowicie. Stąd też nazwa „orbiting”: chodzi o zostawianie kogoś „na swojej orbicie”. Intencją może być też próba złagodzenia zerwania kontaktów, trochę jak w przypadku casperingu: nie potrafię zerwać, więc masz tu lajki.

Czasem orbiting może nie kryć w sobie żadnych dziwnych intencji czy sentymentów. Ta osoba może myśleć, że jej lajki będą odebrane jako przyjazny gest, takie „co prawda nie jesteśmy blisko, ale nawet Cię lubię”. Nie przyjdzie jej do głowy, że druga strona odbiera to jako na przykład flirt albo stalkowanie. Może też chodzić o mechaniczne lajkowanie wszystkiego, co im się wyświetli.

Co zrobić z orbitingiem?

Staraj się nie odpowiadać tym samym ani nie inicjować kontaktu. Chyba że rzeczywiście jesteś zainteresowany ponownym nawiązaniem relacji albo chcesz wyjaśnienia sytuacji: w takim wypadku napisanie wiadomości nie zaszkodzi. Jeśli znów nie będzie odpowiedzi, nie warto podejmować więcej prób. Kiedy „serduszka” od kogoś takiego wzbudzają w Tobie silne emocje, najlepiej po prostu go zablokować. Inaczej możesz utknąć w karuzeli nadziei, frustracji i smutku lub wkurzenia.

Orbiting może mieć też przykre konsekwencje dla osoby, która go stosuje.

Pomyśl o tym: zrywasz z kimś kontakt albo kończysz związek, ale wciąż obserwujesz zdjęcia, posty czy stories. Nawet jeśli zrobiłeś to w niedojrzały lub chamski sposób, to jednak z jakiegoś powodu zakończyłeś tę relację. A teraz regularnie widzisz super zdjęcia radosnej, przebojowej, zabawnej osoby. Kiedy śledzisz jej profile, po prostu bardziej się przywiązujesz, angażujesz i coraz trudniej Ci będzie ruszyć dalej. Dlatego, jeśli to robisz, postaraj się przestać: szkodzisz prawdopodobnie i sobie, i człowiekowi, któremu to robisz. Jeśli masz poczucie winy z powodu rzucenia kogoś, pamiętaj, że tej osobie łatwiej będzie odbyć żałobę po związku bez Twoich na pozór bardzo miłych gestów.

Zobacz także:

Przemoc pod lupą,

Manipulacja – jak ją rozpoznać?

W relacji romantycznej i przyjacielskiej/rodzinnej często dochodzi do różnego rodzaju konfliktów, które obie strony rozwiązują najwygodniejszymi dla siebie metodami. W takich sytuacjach poważny problem często stanowi…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Daj spokój, każdy to robi!

„Utrata dziewictwa”, określenie stosowane głównie w stosunku do kobiet, to konstrukt językowy warunkujący dużo negatywnych skojarzeń. Wpisane w wyrażenie „strata” sugeruje, że rozpoczęcie życia seksualnego jest…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

„Ładna dupa, grzeczna suka”, czyli znaczenie kontekstu językowego w kulturze

„Dupa – skacze góra, dół, kiedy rządzi nią suka rusza cały stół, rusza każdego fiuta”. Jesteśmy świadomymi odbiorczyniami muzyki rozrywkowej, nie mamy trudności w zrozumieniu, że…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Wyuczona bezradność w związku

Zgadzasz się na udostępnienie osobie partnerskiej swojej lokalizacji „ze względów bezpieczeństwa”. Niestety okazuje się, że twoje wyjścia ze znajomymi, do sklepu czy na spacery są skrupulatnie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Poliamoria – zasady

Bliskie relacje opierają się na dzieleniu wspólnych emocji, doświadczeń, miłości, a także seksualności. Zazwyczaj określamy ramy tego, jakie chcemy mieć wobec siebie oczekiwania. W głównej mierze…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie, Związki i relacje,

Style przywiązania

Bezpieczny, lękowy czy unikający. Jaki jest Twój styl przywiązania? Budowanie silnego i stabilnego związku w oparciu o wzajemne zaufanie jest dużo trudniejsze, niż mogłoby się wydawać.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Victim blaming

Wtórna wiktymizacja osoby doznającej przemocy prowadzi do występowania kolejnych traum i stanowi poważny problem społeczny. Poniżej opisujemy związane z tym fenomenem zjawisko, czyli victim blaming (oraz…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Plan bezpieczeństwa, Związki i relacje,

Skutki przemocy

Bez znaczenia, jakiego typu przemocy doświadczasz/doświadczałxś, jest wysokie prawdopodobieństwo, że zostawi po sobie ślady. Niezależnie: – Jaka jest płeć osoby sprawującej przemoc, – Czy sprzeciwiałxś się,…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą, Związki i relacje,

Jak rozpoznać osobę w kryzysie psychicznym i samobójczym?

Kryzys psychiczny – stan nierównowagi psychicznej, będący efektem długotrwałego stresu reakcją na nagłe wydarzenie bądź serię wydarzeń. U osoby zmagającej się z kryzysem, może rozwinąć się…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Relacja z osobą z niepełnosprawnością

Popęd seksualny jest odczuwany przez osoby z niepełnosprawnością tak samo jak u osób bez niej. Siła potrzeb seksualnych to kwestia indywidualna, a każdego człowieka można umieścić…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie