O projekcie Dostępność PL
X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Stealthing

Stealthing to forma gwałtu (w wielu krajach już karalna), polegająca na niekonsensualnym zdejmowaniu prezerwatywy.

Dlaczego jest to forma gwałtu?

– Zgoda musi zostać wyrażona nie tylko na stosunek seksualny jako taki, ale też na jego formę. Gwałtem jest zmuszanie do spełnienia konkretnej fantazji czy rodzaju seksu.

– Prawniczka i aktywistka Alexandra Brodsky w swoim artykule opublikowanym na łamach Columbia Journal of Gender and Law pisała o tym:

„Styczność ze skórą członka partnera jest czymś innym niż styczność z prezerwatywą, więc wymaga oddzielnej zgody. Zgoda na jeden rodzaj kontaktu seksualnego nie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na każdy inny rodzaj współżycia.”

Zgoda na seks, nie jest zgodą na ciążę.

– Art. 197 Kodeksu Karnego

§ 1. Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

* Tu warto nadmienić, że w Polsce jak dotąd, stealthing nie został uznany za formę gwałtu ani nie wiemy nic o procesie, w którym osoba oskarżona o to (lub inną opisaną przez nas w tym artykule formę przemocy) została skazana jako sprawca przemocy seksualnej.

Stealthing nie dotyczy jedynie relacji heteronormatywnych. Zagrożeniem płynącym z tej formy gwałtu nie jest jedynie niechciana ciąża, ale również choroby przenoszone drogą płciową oraz trauma związana z gwałtem.

W Kalifornii w październiku 2021 gubernator Gavin Newsom podpisał ustawę, na mocy której stealthing stał się przestępstwem cywilnym, co oznacza, że można zostać za ten czyn pozwanym i ukaranym. Inicjatorką ustawy jest Cristina Garcia.

Niestety Kalifornia jest wyjątkiem, chociaż m.in w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Australii zapadły wyroki uznające stealthing jako formę przemocy seksualnej.

W Polsce jednak ten temat, jest stosunkowo „nowy”. Po wpisaniu w wyszukiwarkę Google hasła „stealhing” pojawiają się podpowiadane frazy: „sposoby”, „forum”.

Osoby dopuszczające się tego procederu często argumentują to chęcią lepszych wrażeń, nieświadomością czy brakiem jasno ustalonych granic w związku.

Odpowiedzią na wszystkie te argumenty jest rozmowa i pytanie o zgodę przy każdej zmianie, wcześniejszych ustaleń lub pojawieniu się nowej fantazji. Powtórzmy to jeszcze raz: każda forma seksu, bez wcześniej, jasno wyrażonej zgody drugiej osoby, jest gwałtem.

Oszustwa związane z antykoncepcją.

Niestety stealthing to nie jedyna forma przemocy, dotycząca antykoncepcji. – „Nie zdążyłxm wyjąć!”– ginekolodzy od lat podkreślają, że stosunek przerywany nie jest dobrą metodą antykoncepcji, m.in ze względu na refleks osoby z penisem, jednak my mówimy tutaj o zamierzonym przetrzymaniu penisa w drogach rodnych. Podobnie jak w wyniku zdejmowania prezerwatyw, niesie to za sobą szereg konsekwencji, zarówno psychologicznych, jak i fizycznych.

I podobnie jak w wypadku stealthingu często jest to motywowane chęcią posiadania dziecka wbrew świadomej zgody osoby partnerskiej, związane z nadzieją, że osoba tylko tak mówi, że nie chce dzieci, ale gdy przyjdzie co do czego….

Niemówienie o swoich zamiarach również jest formą podstępu.

– Kłamstwo dot. stosowania antykoncepcji: przerwanie przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych, oszustwach dot. wazektomii, – to wszystko jest przemoc. Problem działa tu w obie strony: mężczyzna również może zostać ofiarą gwałtu.

– Niszczenie prezerwatyw. W tym miejscu warto również podkreślić, że namawianie osoby na stosunek bez zabezpieczenia, przy jednoczesnym zatajeniu choroby wenerycznej i tym samym narażanie drugiej osoby na zakażenie, również jest karalne.

Art. 161. Kodeksu Karnego

§ 1.

Kto, wiedząc, że jest zarażony wirusem HIV, naraża bezpośrednio inną osobę na takie zarażenie, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2.

Kto, wiedząc, że jest dotknięty chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, naraża bezpośrednio inną osobę na zarażenie taką chorobą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Źródła:

Zobacz także:

Przemoc pod lupą,

Problemy z agresją

Wszystkie emocje stanowią ważny komunikat, są podstawowym źródłem informacji, jakie człowiek może o sobie uzyskać. Wskazują, w jakim miejscu może być problem, nad czym trzeba pracować.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Negging

Czym jest negging? To metoda manipulacji polegająca na dwuznacznym komplementowaniu. Celem jest obniżenie samooceny drugiej osoby. Fałszywe komplementy, bo tak często nazywa się to zjawisko, nie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Przemoc ekonomiczna w związku

Chodzicie ze sobą już prawie rok. Najpierw ukrywanie się, „koleżanki” i tak dalej, ale to jest męczące i denerwujące. Postanawiacie powiedzieć rodzicom i przestać udawać. Twoi…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Mężczyzna – ofiara kobiecej przemocy

Przemoc wobec mężczyzn to nadal temat tabu. Przez lata wychowywaliśmy się w społeczeństwie utrzymującym kult silnego, opanowanego, dominującego faceta. Feminizm uczynił wiele także dla płci męskiej.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Hej, chyba potrzebujesz terapii!

Pójście na terapię albo konsultacja z psychiatrą to zdrowa decyzja. Często stanowi pierwszy krok do rozwiązania wielu problemów. Dlatego część z nas usiłuje nakłonić bliskie osoby…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Coming out

Jak (nie)reagować na coming out – o nieświadomej przemocy wobec osób queer. 1. Przede wszystkim doceń, że ktoś zdecydował się z Tobą podzielić tak ważną i…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie, Związki i relacje,

Style przywiązania

Bezpieczny, lękowy czy unikający. Jaki jest Twój styl przywiązania? Budowanie silnego i stabilnego związku w oparciu o wzajemne zaufanie jest dużo trudniejsze, niż mogłoby się wydawać.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą, Związki i relacje,

Jak rozpoznać osobę w kryzysie psychicznym i samobójczym?

Kryzys psychiczny – stan nierównowagi psychicznej, będący efektem długotrwałego stresu reakcją na nagłe wydarzenie bądź serię wydarzeń. U osoby zmagającej się z kryzysem, może rozwinąć się…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Cloaking

Cloaking dotyczy sytuacji, kiedy poznajesz kogoś online. Piszecie ze sobą, podoba wam się, ustalacie datę spotkania „w realu”, po czym… ta osoba nie przychodzi bez uprzedzenia.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Przemoc rówieśnicza w gimnazjum a płeć

„Końskie zaloty” – tak, to molestowanie! „Molestowaniem seksualnym lub dyskryminowaniem ze względu na płeć jest każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie