O projekcie Dostępność PL
X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Szantaż emocjonalny

Szantaż nie zawsze jest oczywisty. Choć kojarzy się go z komunikatem „albo–albo”, np. „albo to zrobisz, albo Cię zostawię”, jest to o wiele szersze spektrum. Szantażem są wszystkie czynności, które podstępem, za pomocą różnych środków wpływają na Ciebie tak, aby kierować Twoim postępowaniem i myślami.

Osoba partnerska wywołuje u Ciebie przytłaczające poczucie winy, dzięki któremu będzie mogła Tobą sterować wedle jej woli. Idzie to w parze z bombardowaniem Cię komunikatami odnośnie słuszności jej wizji na Twoje decyzje, niejednokrotnie do tego grona dołączają agresja i groźby. Szantażystxa chce decydować o wszystkim, nie ukrywa urazy, gdy nie skonsultujesz z nim najprostszych rzeczy, nawet, gdy nie dotyczą one bezpośrednio Waszego związku czy samej osoby szantażującej.

Taką relację bardzo trudno opuścić. Jesteś zmanipulowanx do tego stopnia, że ciąży na Tobie poczucie odpowiedzialności i bycia „tym złym”. Szantaż jest przemocą, na którą ustanowienie granic nieraz nie zadziała. W takich sytuacjach krokiem, który trzeba wykonać jest uświadomienie osoby partnerskiej, że jeśli nie rozpocznie pracy nad swoim zachowaniem, zdecydujesz się opuścić ten związek. Szanuj swoje zdrowie psychiczne i odejdź, kiedy czujesz, że nie dajesz już rady.

Kiedy się sprzeciwiasz, nie kończy się to na zwykłym wyrażeniu dezaprobaty. Wtedy zaczyna się manipulacyjna gra – szantaż – która ma sprawić, że ulegniesz i spełnisz wolę osoby partnerskiej. Stajesz się ofiarą spirali gróźb i kontroli Twoich decyzji.

Jak rozpoznać szantaż?

Silne wyrażanie sprzeciwu – nawet, gdy nie prosiłxś o opinię osoby partnerskiej. Często ma miejsce w przypadku aspektów, o których ta decydować nie powinna, jak Twoje relacje, godzina powrotu do domu.

Wywieranie presji – naciskanie bez dawania Ci przestrzeni na przemyślenia, przekonywanie Cię o konsekwencjach/korzyściach rozwiązania, które proponuje.

Wywoływanie poczucia winy – pod przykrywką słów typu „wiedziałxm, że się dla ciebie nie liczę”. Czujesz, że od Ciebie zależy dobrostan osoby partnerskiej i sprzeciw wywołałby u niej histerię/załamanie.

Agresja – po usłyszeniu sprzeciwu osoba partnerska może posunąć się do atakowania Cię fizycznie lub werbalnie, niszczenia przedmiotów, krzywdzenia zwierząt itp.

Groźby – mogą dotyczyć wyrządzenia sobie/Tobie/Twoim bliskim krzywdy, odebrania sobie życia, opublikowania Twoich intymnych zdjęć.

Kiedy pora powiedzieć „stop”?

Czasami konieczne będzie postawienie osoby szantażującej przed faktem: „musisz zacząć nad tym pracować, w innym przypadku chcę zakończyć ten związek”. Prawdopodobnie wtedy doświadczysz kolejnego szantażu, ale nie daj się w to uwikłać. Nic nie jest warte ceny Twojego zdrowia psychicznego. Uciekaj, jeśli dochodzi do agresji i gróźb – zachowania te wymagają natychmiastowej interwencji i zakończenia tej relacji.


Proszę obrócić urządzenie