X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Szantaż emocjonalny

Szantaż nie zawsze jest oczywisty. Choć kojarzy się go z komunikatem „albo–albo”, np. „albo to zrobisz, albo Cię zostawię”, jest to o wiele szersze spektrum. Szantażem są wszystkie czynności, które podstępem, za pomocą różnych środków wpływają na Ciebie tak, aby kierować Twoim postępowaniem i myślami.

Osoba partnerska wywołuje u Ciebie przytłaczające poczucie winy, dzięki któremu będzie mogła Tobą sterować wedle jej woli. Idzie to w parze z bombardowaniem Cię komunikatami odnośnie słuszności jej wizji na Twoje decyzje, niejednokrotnie do tego grona dołączają agresja i groźby. Szantażystxa chce decydować o wszystkim, nie ukrywa urazy, gdy nie skonsultujesz z nix najprostszych rzeczy, nawet, gdy nie dotyczą one bezpośrednio Waszego związku czy samej osoby szantażującej.

Taką relację bardzo trudno opuścić. Jesteś zmanipulowanx do tego stopnia, że ciąży na Tobie poczucie odpowiedzialności i bycia „tą złą osobą”. Szantaż jest przemocą, na którą ustanowienie granic nieraz nie zadziała. W takich sytuacjach krokiem, który trzeba wykonać jest uświadomienie osoby partnerskiej, że jeśli nie rozpocznie pracy nad swoim zachowaniem, zdecydujesz się opuścić ten związek. Szanuj swoje zdrowie psychiczne i odejdź, kiedy czujesz, że nie dajesz już rady.

Kiedy się sprzeciwiasz, nie kończy się to na zwykłym wyrażeniu dezaprobaty. Wtedy zaczyna się manipulacyjna gra – szantaż – która ma sprawić, że ulegniesz i spełnisz wolę osoby partnerskiej. Stajesz się ofiarą spirali gróźb i kontroli Twoich decyzji.

Jak rozpoznać szantaż?

Silne wyrażanie sprzeciwu – nawet, gdy nie prosiłxś o opinię osoby partnerskiej. Często ma miejsce w przypadku aspektów, o których ta decydować nie powinna, jak Twoje relacje, godzina powrotu do domu.

Wywieranie presji – naciskanie bez dawania Ci przestrzeni na przemyślenia, przekonywanie Cię o konsekwencjach/korzyściach rozwiązania, które proponuje.

Wywoływanie poczucia winy – pod przykrywką słów typu „wiedziałxm, że się dla ciebie nie liczę”. Czujesz, że od Ciebie zależy dobrostan osoby partnerskiej i sprzeciw wywołałby u niej histerię/załamanie.

Agresja – po usłyszeniu sprzeciwu osoba partnerska może posunąć się do atakowania Cię fizycznie lub werbalnie, niszczenia przedmiotów, krzywdzenia zwierząt itp.

Groźby – mogą dotyczyć wyrządzenia sobie/Tobie/Twoim bliskim krzywdy, odebrania sobie życia, opublikowania Twoich intymnych zdjęć.

Kiedy pora powiedzieć „stop”?

Czasami konieczne będzie postawienie osoby szantażującej przed faktem: „musisz zacząć nad tym pracować, w innym przypadku chcę zakończyć ten związek”. Prawdopodobnie wtedy doświadczysz kolejnego szantażu, ale nie daj się w to uwikłać. Nic nie jest warte ceny Twojego zdrowia psychicznego. Uciekaj, jeśli dochodzi do agresji i gróźb – zachowania te wymagają natychmiastowej interwencji i zakończenia tej relacji.

Zobacz także:

Przemoc pod lupą,

Negging

Czym jest negging? To metoda manipulacji polegająca na dwuznacznym komplementowaniu. Celem jest obniżenie samooceny drugiej osoby. Fałszywe komplementy, bo tak często nazywa się to zjawisko, nie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Gotowanie żaby

W pewnej szkole była sobie para, która świetnie się dogadywała. Uwielbiali wspólne wyjścia, dużo ze sobą rozmawiali i żartowali. Niekiedy te żarty były uszczypliwe, ale co…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Przemoc rówieśnicza w gimnazjum a płeć

„Końskie zaloty” – tak, to molestowanie! „Molestowaniem seksualnym lub dyskryminowaniem ze względu na płeć jest każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Jak dobrze się kłócić?

Kłótnie są stałym elementem każdej relacji. Czasem mogą się budzić strach, że nasza relacja się sypie. Nie należy się ich bać, są nieodłącznym elementem każdej relacji.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Manipulacja – jak ją rozpoznać?

W relacji romantycznej i przyjacielskiej/rodzinnej często dochodzi do różnego rodzaju konfliktów, które obie strony rozwiązują najwygodniejszymi dla siebie metodami. W takich sytuacjach poważny problem często stanowi…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Jak (nie) wspierać osoby w kryzysie psychicznym

Jak wspierać i przede wszystkim jak NIE wspierać osoby w kryzysie psychicznym? Przede wszystkim, pamiętaj: Nie jesteś specjalistą, nie jesteś psychologiem czy terapeutą. A co za…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Daj spokój, każdy to robi!

„Utrata dziewictwa”, określenie stosowane głównie w stosunku do kobiet, to konstrukt językowy warunkujący dużo negatywnych skojarzeń. Wpisane w wyrażenie „strata” sugeruje, że rozpoczęcie życia seksualnego jest…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Formy agresji kobiet doświadczających przemocy w relacji intymnej

Osoba agresywna zazwyczaj jest osobą, która posiada deficyty w funkcjonowaniu społecznym. Czuje się odizolowana od swojego otoczenia. To poczucie czyni, w jego postrzeganiu, osobę partnerską jedną…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Relacja z osobą z niepełnosprawnością

Popęd seksualny jest odczuwany przez osoby z niepełnosprawnością tak samo jak u osób bez niej. Siła potrzeb seksualnych to kwestia indywidualna, a każdego człowieka można umieścić…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Przygotowanie do odejścia

Rozstania są trudne. Nawet jeśli zdecydujesz/zdecydujecie się na zerwanie relacji, zdarza się, że chcecie do siebie wrócić, pomimo tego, że związek nie był zadowalający dla żadnej…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie