O projekcie Dostępność PL
X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Efekt zombie

Powrót z martwych – na czym polega efekt zombie

Jesteś załamanx. Osoba, z którą się spotykałxś, zapada się pod ziemię. Nie odpowiada na wiadomości, nie odbiera telefonów. Coś jej się stało? A może coś źle zrobiłxś? Niepokoisz się, jesteś złx, smutnx. Tak mija kilka miesięcy, może nawet rok lub dwa. W końcu stwierdzasz, że chyba czas ruszyć dalej. Zaczynasz umawiać się z kimś innym. I nagle dostajesz wiadomość „Hej, co tam u ciebie słychać” od kogoś, kto zniknął i już się z tym pogodziłxś. Przy okazji zasypuje lajkami twoje ostatnie zdjęcia. Szok, radość, złość, zdziwienie — może towarzyszyć Ci cała plejada emocji.

Podobne zachowania zresztą miewają miejsce też w platonicznych, przyjacielskich relacjach.

Skąd nazwa „efekt zombie” i dlaczego to zjawisko jest szkodliwe?

Kiedy kończy się jakiś związek, zazwyczaj przeżywany coś w rodzaju żałoby. Kiedy utrata kontaktu jest nagła i nie ma żadnego wyjaśnienia, rozstanie zazwyczaj jest bardziej bolesne i trudniej się po nim pozbierać. Przechodzisz cały trudny proces: wyparcie, gniew, rezygnację lub depresję. Potem udaje Ci się wydostać z tego kołowrotka albo jesteś na dobrej drodze ku temu, aż nagle BUM — umarły wraca z zaświatów. Tak samo jak zniknął, bez słowa wyjaśnienia, jakbyście wczoraj byli razem w kinie.

Przeżywam atak zombie – co robić?

Najlepiej nie odpowiadać. Dlaczego? Osoba, która nagle zerwała kontakt po to, żeby po dłuższym czasie się odezwać, może to robić z różnych pobudek:

– Manipuluje innymi i bawi się ich uczuciami,

– Spotykałx się z kimś innym, związek się zakończył i teraz szuka pocieszenia albo zabawy,

– Boi się bliskości i zaangażowania — znika, kiedy robi się poważnie, a potem stwierdza, że można jednak spróbować znów się spotykać,

– Traktuje Cię jak „obiekt treningowy” — niekiedy uczestnicy kursów uwodzenia dostają zadanie „uwiedź i porzuć”.

Mogą być też inne powody. Jakie by nie były, pomyśl: czy warto znów się angażować w relację z kimś, kto potraktował Cię w ten sposób? Nie trzeba być psychologiem, żeby wiedzieć, jak druga osoba odbierze zniknięcie bez słowa. Bardzo możliwe, że znów zostaniesz tak potraktowanx. Nie miej oporów, żeby zablokować taką osobę. Nie jesteś jej nic winnx.

A może warto dać szansę?

Może być tak, że ta osoba pokazuje, że rzeczywiście jej zależy. Przeprasza za zniknięcie, podaje ważny powód. Jeśli Tobie też nadal zależy, nie ma powodu, żeby nie dać tej osobie szansy. Ty jesteś w stanie najlepiej ocenić sytuację.


Proszę obrócić urządzenie