O projekcie Dostępność PL
X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Jak reagować, gdy bliska osoba doświadcza przemocy?

Jak zaobserwować, że bliska osoba może doświadczać przemocy?

– Stale zakrywa określone części ciała. Oczywiście takie zachowanie może mieć więcej przyczyn, ale zachowaj czujność, widząc nerwowe zasłanianie się,

– Zamartwia się o zdanie i emocje osoby partnerskiej, nie robi nic bez jej przyzwolenia, obawy, że będzie wściekła, zazdrosna itp.,

– Zmienił się sposób jej zachowywania się w porównaniu do tego sprzed relacji z osobą (potencjalnie) przemocową,

– Przedstawia osobę partnerską w najlepszym świetle, usprawiedliwia ją, jeśli jesteś świadkiem toksycznych zachowań ze strony osoby partnerskiej Twojego bliskiego, a ten nieustannie je tłumaczy – „onx miałx tylko zły dzień”, „to i tak była moja wina”, „to pierwsza taka sytuacja” – zwróć na to uwagę,

– Izoluje Ciebie lub inne bliskie osoby bez wyraźnego powodu,

– Często na jej ciele pojawiają się rany/siniaki,

– Nie porusza tematu osoby partnerskiej w komunikatorach internetowych czy SMS-ach, przybiera inny ton, używa innych słów, zataja prawdę, gdy rozmawiacie w otoczeniu jej osoby partnerskiej.

Jak możesz pomóc?

Nie naciskaj. Mimo dobrej woli w taki sposób możesz ją wystraszyć i zniechęcić. Zamiast tego, poproś ją o rozmowę w bezpiecznym dla niej otoczeniu, bez rozpraszaczy. Zadbaj o prywatność.

Nie nastawiaj na nią zasadzki, nie naskakuj z tak trudnym tematem pod przykryciem np. miłego spaceru. Wówczas jej zaufanie do Ciebie może zostać zachwiane.

Poinformuj ją o swoich podejrzeniach w łagodny sposób. Może zdarzyć się, że ta osoba wtedy się zdenerwuje i będzie chciała uciec od rozmowy, nie przetrzymuj jej w takiej sytuacji.

Aby temu zapobiec możesz ostrzec przed rozmową, że chcesz poruszyć nieprzyjemny temat i zależy Ci, aby wysłuchała Cię do końca.

Zaoferuj jej pomoc, niech wie, że może na Ciebie liczyć, kiedy będzie tego potrzebowała, np. w przypadku konieczności znalezienia schronienia czy zwykłego wsparcia.

Nie oczekuj, że szybko podejmie decyzję odnośnie swojego związku. Niezależnie, co postanowi, wspieraj ją. Nie nakładaj na nią presji, że powinna zakończyć tę relację jak najszybciej. Wyraź zrozumienie dla skomplikowania jej sytuacji.

Zaproponuj jej skorzystanie z pomocy psychologicznej oraz możliwość udania się z nią na pierwszą wizytę, jeśli będzie tego potrzebowała. Jeśli to ta osoba jako pierwsza powiadomiła Cię o swojej sytuacji, nie bombarduj jej pytaniami, zapytaj, co możesz dla niej zrobić i zaoferuj jej wsparcie.

W sytuacji, gdy nie masz pewności, co powinieneś zrobić, możesz skorzystać z całodobowej poradni Niebieskiej Linii – 800 120 002. Dostępni specjaliści poprowadzą Cię w udzieleniu jej pomocy.


Proszę obrócić urządzenie