X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Jak reagować, gdy bliska osoba doświadcza przemocy?

Jak zaobserwować, że bliska osoba może doświadczać przemocy?

– Stale zakrywa określone części ciała. Oczywiście takie zachowanie może mieć więcej przyczyn, ale zachowaj czujność, widząc nerwowe zasłanianie się,

– Zamartwia się o zdanie i emocje osoby partnerskiej, nie robi nic bez jej przyzwolenia, obawy, że będzie wściekła, zazdrosna itp.,

– Zmienił się sposób jej zachowywania się w porównaniu do tego sprzed relacji z osobą (potencjalnie) przemocową,

– Przedstawia osobę partnerską w najlepszym świetle, usprawiedliwia ją, jeśli jesteś świadkiem toksycznych zachowań ze strony osoby partnerskiej Twojego bliskiego, a ten nieustannie je tłumaczy – „onx miałx tylko zły dzień”, „to i tak była moja wina”, „to pierwsza taka sytuacja” – zwróć na to uwagę,

– Izoluje Ciebie lub inne bliskie osoby bez wyraźnego powodu,

– Często na jej ciele pojawiają się rany/siniaki,

– Nie porusza tematu osoby partnerskiej w komunikatorach internetowych czy SMS-ach, przybiera inny ton, używa innych słów, zataja prawdę, gdy rozmawiacie w otoczeniu jej osoby partnerskiej.

Jak możesz pomóc?

Nie naciskaj. Mimo dobrej woli w taki sposób możesz ją wystraszyć i zniechęcić. Zamiast tego, poproś ją o rozmowę w bezpiecznym dla niej otoczeniu, bez rozpraszaczy. Zadbaj o prywatność.

Nie nastawiaj na nią zasadzki, nie naskakuj z tak trudnym tematem pod przykryciem np. miłego spaceru. Wówczas jej zaufanie do Ciebie może zostać zachwiane.

Poinformuj ją o swoich podejrzeniach w łagodny sposób. Może zdarzyć się, że ta osoba wtedy się zdenerwuje i będzie chciała uciec od rozmowy, nie przetrzymuj jej w takiej sytuacji.

Aby temu zapobiec możesz ostrzec przed rozmową, że chcesz poruszyć nieprzyjemny temat i zależy Ci, aby wysłuchała Cię do końca.

Zaoferuj jej pomoc, niech wie, że może na Ciebie liczyć, kiedy będzie tego potrzebowała, np. w przypadku konieczności znalezienia schronienia czy zwykłego wsparcia.

Nie oczekuj, że szybko podejmie decyzję odnośnie swojego związku. Niezależnie, co postanowi, wspieraj ją. Nie nakładaj na nią presji, że powinna zakończyć tę relację jak najszybciej. Wyraź zrozumienie dla skomplikowania jej sytuacji.

Zaproponuj jej skorzystanie z pomocy psychologicznej oraz możliwość udania się z nią na pierwszą wizytę, jeśli będzie tego potrzebowała. Jeśli to ta osoba jako pierwsza powiadomiła Cię o swojej sytuacji, nie bombarduj jej pytaniami, zapytaj, co możesz dla niej zrobić i zaoferuj jej wsparcie.

W sytuacji, gdy nie masz pewności, co powinieneś zrobić, możesz skorzystać z całodobowej poradni Niebieskiej Linii – 800 120 002. Dostępni specjaliści poprowadzą Cię w udzieleniu jej pomocy.

Zobacz także:

Na rozgrzewkę w temacie,

Zabieranie, nieprzyjmowanie antykoncepcji, „nie zdążyłem”

Stealthing dzieje się, kiedy osoba uczestnicząca w stosunku seksualnym ściąga prezerwatywę bez konsensualnej zgody partnera. Taka sytuacja jest potencjalnie obejmowana definicją gwałtu. Dlaczego? Zgoda na jeden…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Plan bezpieczeństwa,

Bezpieczne randkowanie

Bezpieczne randkowanie w 7 krokach 1. Research: poproś o jakieś social media i sprawdź, czy macie jakichś wspólnych znajomych. Jeśli tak, popytaj. Istnieją również grupy randkowe…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Nierówność seksualna, czyli dlaczego on ma częściej orgazm

Marka Durex przeprowadziła ankietę, w której kobiety i mężczyźni mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania odnośnie swoich orgazmów. Według niej 75% kobiet deklaruje brak orgazmu podczas…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Formy agresji kobiet doświadczających przemocy w relacji intymnej

Osoba agresywna zazwyczaj jest osobą, która posiada deficyty w funkcjonowaniu społecznym. Czuje się odizolowana od swojego otoczenia. To poczucie czyni, w jego postrzeganiu, osobę partnerską jedną…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Związek z osobą uzależnioną

„Zielone flagi” – kiedy związek ma szansę na powodzenie? Kiedy: osoby partnerskie wyrażają chęci na obopólna pracę i podejmują kroki ku niej, uczą się poprawnego odbierania…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Osobowość zależna w związku?

„Nie potrafię bez ciebie żyć” – kiedy romantyczna deklaracja zwiastuje kłopoty „Zrobię dla ciebie wszystko”, „Jesteś dla mnie całym światem”, „Nie umiem funkcjonować bez ciebie”. Takie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Poliamoria – zasady

Bliskie relacje opierają się na dzieleniu wspólnych emocji, doświadczeń, miłości, a także seksualności. Zazwyczaj określamy ramy tego, jakie chcemy mieć wobec siebie oczekiwania. W głównej mierze…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Zjawisko mansplainingu w relacji heteroromantycznej

Czym jest mansplaining? „Kochanie, pozwól, że Ci wytłumaczę…” – każda z nas znalazła się nieraz w sytuacji, kiedy ktoś usiłował wyjaśnić nam, że nie mamy pojęcia,…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Jak wygląda terapia osób odpowiedzialnych za przemoc domową?

Podstawowa terapia sprawców przemocy domowej wyróżnia dwa nurty: 1. Pierwszy przedstawia feministyczny sposób rozumienia przemocy domowej i skierowany jest do sprawców płci męskiej w relacjach heteroseksualnych.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Jak dobrze się kłócić?

Kłótnie są stałym elementem każdej relacji. Czasem mogą się budzić strach, że nasza relacja się sypie. Nie należy się ich bać, są nieodłącznym elementem każdej relacji.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie