X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Przemoc ekonomiczna w związku

Z przemocą ekonomiczną mamy do czynienia wtedy, gdy pieniądze lub środki materialne służą komuś do kontrolowania drugiej osoby, sprawowania nad nią władzy. Często towarzyszy temu upokarzanie, pozbawianie wiary we własne siły i umiejętności. Osoby stosujące przemoc ekonomiczną wykorzystują cały arsenał manipulacji. Nieraz towarzyszą temu inne formy przemocy: kontrola, gaslighting, nadmierne krytykowanie, izolowanie od rodziny i znajomych czy szantaż emocjonalny.

Brak akceptacji związkuprzez innych

Chodzicie ze sobą już prawie rok. Najpierw ukrywanie się, „koleżanki” i tak dalej, ale to jest męczące i denerwujące. Postanawiacie powiedzieć rodzicom i przestać udawać. Twoi rodzice przyjmują to spokojnie. Trochę spodziewałoś się awantur i dziwnych pytań, ale nic takiego się nie stało. Jejgo rodzice reagują gorzej… Praktycznie zabraniają wychodzić, przestają dawać jakiekolwiek pieniądze. Mówią, że wybiją wam te bzdury z głowy. I tak wymykacie się na randki po szkole i spędzacie razem prawie cały wolny czas. Płacisz za wszystko, no bo wiesz, jak to wygląda. Czasem jest Ci przykro, kiedy ono nalega na chodzenie w miejsca, na które Cię nie bardzo stać, ale przecież samo nie dostaje nic od rodziców. Na wakacjach idziesz do dorywczej pracy i odkładasz wypłatę na wymarzony koncert. Rodzice wypuszczają Cię do Warszawy bez „nadzoru”! Tylko że cała radość pryska, kiedy ono, na wieść o twoim planowanym wyjeździe, wybucha płaczem, choć dobrze wiedziało, że marzysz o tym koncercie i zamierzasz tam jechać. Zaczyna powtarzać, że nie możesz jejgo zostawić i że te pieniądze miały być wasze wspólne na spędzanie czasu w wakacje! Dowiadujesz się, że już nie będziecie razem, kiedy wrócisz z koncertu, i że nikt by nie zostawił kochanej osoby na rzecz rozrywki. Masz mętlik w głowie i zaczynasz wątpić, czy warto jechać.

Ciężar pracy na jednej osobie

Zamieszkaliście razem. Ona zaraz potem straciła pracę, więc płacenie czynszu i rachunków spadło na ciebie, podobnie zresztą z płaceniem za jedzenie i wyjścia. Trudno, zdarza się. Tyle że ona tej pracy nie ma już półtora roku i praktycznie nic nie robi, żeby znaleźć nową. Nawet nie pójdzie dorywczo do sklepu czy magazynu, chociaż ofert w okolicy jest pełno, bo po co ma się męczyć za takie grosze? Twoja wypłata też nie jest niestety z gumy. Powoli zaczynasz odmawiać sobie coraz więcej, żebyście mogli związać koniec z końcem. Ale jak jej odmówić, kiedy prosi o kupienie koszuli czy spodni? Przecież nie może chodzi w znoszonych ciuchach.A te wyjścia z koleżankami, czasem całonocne? Jedna jej coś dała, druga obcina za darmo, trzecia obiecała jakąś pracę na chwilę – według niej trzeba się jakoś odwdzięczyć, choćby tym piwem czy kawą.
Ale oszczędności topnieją w oczach, a wy przecież nie tak się umawialiście na to wszystko. Miała iść do pracy i mieliście utrzymywać się razem.

Przymus zajmowannia się domem

Wpadliście z dzieckiem, ale zdecydowaliście, że dacie radę. On nie ma najgorszej pracy, trochę pomaga rodzina, więc zajmujesz się maluchem przez 1,5 roku. W końcu dochodzisz do wniosku, że czas poszukać pracy albo może iść na studia? Niby niczego w domu nie brakuje, ale to nigdy nie była Twoja ambicja, żeby być w domu z dzieckiem. Poza tym przydałoby się mieć więcej pieniędzy, czasem może zaszaleć, zamiast trzymać się ściśle wyznaczonego reżimu. Twoje ostatnie wyjście ze znajomymi było chyba jeszcze przed ciążą… Ale on krzywi się na ten pomysł. Zbywa to komentarzami w stylu „I tak nie znajdziesz nic dobrze płatnego, opiekunka albo przedszkole będzie kosztować więcej”. Może i ma trochę racji… To może studia lub kurs angielskiego? Jego matka powiedziała, że wymyślasz, i że masz siedzieć w domu z dzieckiem, a nie zostawiać je obcym ludziom. W końcu pytasz go, dlaczego tak mu przeszkadza Twoja chęć pójścia do pracy, ale mówi, że przesadzasz i to przecież nie jest tak. Zaczynasz mieć wątpliwości. Może mają rację? Ale wcale nie czujesz się dobrze z wizją kolejnych lat w domu.

Przykłady przemocy ekonomicznej:

Poniżej najczęstsze przykłady przemocy ekonomicznej w codziennym życiu:

Jak się bronić przed przemocą ekonomiczną w związku?

Pamiętaj – dbanie o niezależność finansową to nie to samo co brak zaufania czy bycie materialistxx. Zasługujesz na to, żeby mieć możliwość zaspokajać swoje potrzeby bez konieczności błagania o pieniądze albo spełniania jakichś warunków. Swobodny dostęp do własnych środków przyda Ci się choćby w sytuacji, gdy osoba partnerska ulegnie wypadkowi.

Na co uważać aby nie dopuścić do przemocy ekonomicznej?

Przemoc ekonomiczna – co robić?

Jeśli masz do czynienia z przemocą ekonomiczną lub podejrzewasz, że tak może być, warto poszukać wsparcia:

Zobacz także:

Związki i relacje,

Jak dobrze się kłócić?

Kłótnie są stałym elementem każdej relacji. Czasem mogą się budzić strach, że nasza relacja się sypie. Nie należy się ich bać, są nieodłącznym elementem każdej relacji.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Mężczyzna – ofiara kobiecej przemocy

Przemoc wobec mężczyzn to nadal temat tabu. Przez lata wychowywaliśmy się w społeczeństwie utrzymującym kult silnego, opanowanego, dominującego faceta. Feminizm uczynił wiele także dla płci męskiej.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Związek o stylu lękowo unikającym

W pułapce związku o stylu lękowo-unikającym Dynamika w związku może być różna, jednak, co się stanie, gdy osoby partnerskie będą wzajemnie wyzwalać sobie cechy, które uwiężą…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Jak reagować, gdy bliska osoba doświadcza przemocy?

Jak zaobserwować, że bliska osoba może doświadczać przemocy? – Stale zakrywa określone części ciała. Oczywiście takie zachowanie może mieć więcej przyczyn, ale zachowaj czujność, widząc nerwowe…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Szantaż emocjonalny

Szantaż nie zawsze jest oczywisty. Choć kojarzy się go z komunikatem „albo–albo”, np. „albo to zrobisz, albo Cię zostawię”, jest to o wiele szersze spektrum. Szantażem…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Relacja z osobą z niepełnosprawnością

Popęd seksualny jest odczuwany przez osoby z niepełnosprawnością tak samo jak u osób bez niej. Siła potrzeb seksualnych to kwestia indywidualna, a każdego człowieka można umieścić…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Jak wygląda terapia osób odpowiedzialnych za przemoc domową?

Podstawowa terapia sprawców przemocy domowej wyróżnia dwa nurty: 1. Pierwszy przedstawia feministyczny sposób rozumienia przemocy domowej i skierowany jest do sprawców płci męskiej w relacjach heteroseksualnych.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Budowanie asertywności

Zwykle mówi się o niej w odniesieniu do osób, które są uległe. Biorą na siebie dodatkowe zadania i problemy nawet, kiedy nie mają czasu, energii lub…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Przemoc ekonomiczna w związku

Z przemocą ekonomiczną mamy do czynienia wtedy, gdy pieniądze lub środki materialne służą komuś do kontrolowania drugiej osoby, sprawowania nad nią władzy. Często towarzyszy temu upokarzanie,…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Formy agresji kobiet doświadczających przemocy w relacji intymnej

Osoba agresywna zazwyczaj jest osobą, która posiada deficyty w funkcjonowaniu społecznym. Czuje się odizolowana od swojego otoczenia. To poczucie czyni, w jego postrzeganiu, osobę partnerską jedną…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie