X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Love bombing

Boom! Jak grom z jasnego nieba, spada na Ciebie ktoś, przy kim czujesz się bezpiecznie, jakbyście znali_ły się od dawna. Zaczynasz dostrzegać prawdę w tych wszystkich powiedzeniach o drugiej połowie jabłka. W rzeczywistości to jednak może być potocznie zwany love bombing.

To naturalne, że w fazie zauroczenia czasem nie widzicie świata poza sobą, idealizujecie siebie nawzajem i chcecie spędzać razem sporo czasu. Problem pojawia się wtedy, kiedy jeden z Was dyktuje (bardzo szybkie) tempo, którym ma na celu zwabić drugiego w pułapkę, a jeśli ten spróbuje z niej uciec, manipulatorxx będzie powtarzać „polowanie”, ponownie bombardując miłością.

Love bombing jest niepozorny i powierzchownie nieszkodliwy, jednak tak naprawdę to taktyczne zachowanie przemocowe, które często jest przykryciem dla wachlarza innych toksycznych działań ze strony osoby partnerskiej. Nie daj sobie wmówić, że jesteś niewdzięcznx, egoistycznx czy że nie da się Ciebie zadowolić. Zaufaj własnej intuicji – jeśli podpowiada Ci, że coś jest nie tak, zweryfikuj to.

Masz wrażenie, że trafiła Cię słynna strzała Amora. Ta osoba sprawia, że czujesz się, jakbyś grałx pierwszoplanową rolę w filmie romantycznym – są słodkie słówka, deklaracje wspólnej przyszłości, wielkie gesty. Wszystko wydaje się zbyt piękne, aby było prawdziwe i… być może tak właśnie jest. Możesz być poddawanx bombardowaniu miłością.

Czym jest love bombing?

Bombardowanie miłością objawia się:

– Werbalnie, nieustannymi, przesadnymi komplementami, planowaniem Waszej przyszłości (nawet bardzo odległej i zobowiązującej), zwierzaniem się z trudnych przeżyć po bardzo krótkiej relacji, podkreślaniem niepowtarzalności Waszej relacji (np. „jesteśmy sobie pisani”), szybkim wyznawaniem miłości,

– Behawioralnie, robieniem częstych, nierzadko drogich i obligujących prezentów, ciągłą chęcią kontaktu, szybkim przedstawianiem Cię bliskim i oczekiwaniem tego samego od Ciebie, naśladowaniem Twoich zachowań, poglądów, preferencji, zainteresowań, natarczywą inicjacją kolejnych spotkań, okazywaniem głębokiego zranienia, kiedy postawisz granice.

Dlaczego bombardowanie miłością jest niebezpieczne?

Idealizowanie przez media wielkich, romantycznych postaw nie ułatwia identyfikacji tego problemu. Dajesz się przekonać, że są to miłe gesty, których Ty zwyczajnie nie doceniasz. W konsekwencji brniesz w relację, która uzależnia Cię od osoby partnerskiej i od uczucia adoracji, która staje się narzędziem kontroli.

Warunkujesz swoje przekonania i uczucia tym, co myśli osoba partnerska. Często po fazie miesiąca miodowego, kiedy osoba stosująca przemoc poczuje, że złapałxś przynętę, ukazuje prawdziwe oblicze – zaborczego, agresywnego, już wcale nie tak czarującego człowieka. Gdy grozi mu utrata Ciebie, ponownie stosuje love bombing.

Zobacz także:

Przemoc pod lupą,

Caspering

Macie za sobą dwie, twoim zdaniem świetne, randki. Ta osoba jest po prostu cudowna, jesteś zachwycone. Widzisz, że w weekend jest film, który chciało obejrzeć, więc…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Nadmierna kontrola w związku

Zaczyna się niewinnie. Kontrolujące zachowania na początku relacji mogą wydawać Ci się nawet urocze, bo nikt się o Ciebie tak nie „troszczył”. Przystajesz na prośby i…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Wyuczona bezradność w związku

Zgadzasz się na udostępnienie osobie partnerskiej swojej lokalizacji „ze względów bezpieczeństwa”. Niestety okazuje się, że twoje wyjścia ze znajomymi, do sklepu czy na spacery są skrupulatnie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Negging

Czym jest negging? To metoda manipulacji polegająca na dwuznacznym komplementowaniu. Celem jest obniżenie samooceny drugiej osoby. Fałszywe komplementy, bo tak często nazywa się to zjawisko, nie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Jak (nie) wspierać osoby w kryzysie psychicznym

Jak wspierać i przede wszystkim jak NIE wspierać osoby w kryzysie psychicznym? Przede wszystkim, pamiętaj: Nie jesteś specjalistą, nie jesteś psychologiem czy terapeutą. A co za…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Przemoc rówieśnicza w gimnazjum a płeć

„Końskie zaloty” – tak, to molestowanie! „Molestowaniem seksualnym lub dyskryminowaniem ze względu na płeć jest każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie, Związki i relacje,

Style przywiązania

Bezpieczny, lękowy czy unikający. Jaki jest Twój styl przywiązania? Budowanie silnego i stabilnego związku w oparciu o wzajemne zaufanie jest dużo trudniejsze, niż mogłoby się wydawać.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Victim blaming

Wtórna wiktymizacja osoby doznającej przemocy prowadzi do występowania kolejnych traum i stanowi poważny problem społeczny. Poniżej opisujemy związane z tym fenomenem zjawisko, czyli victim blaming (oraz…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Związek z osobą uzależnioną

„Zielone flagi” – kiedy związek ma szansę na powodzenie? Kiedy: osoby partnerskie wyrażają chęci na obopólna pracę i podejmują kroki ku niej, uczą się poprawnego odbierania…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Gotowanie żaby

W pewnej szkole była sobie para, która świetnie się dogadywała. Uwielbiali wspólne wyjścia, dużo ze sobą rozmawiali i żartowali. Niekiedy te żarty były uszczypliwe, ale co…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie