O projekcie Dostępność PL
X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Love bombing

Boom! Jak grom z jasnego nieba, spada na Ciebie ktoś, przy kim czujesz się bezpiecznie, jakbyście znali się od dawna. Zaczynasz dostrzegać prawdę w tych wszystkich powiedzeniach o drugiej połowie jabłka. W rzeczywistości to jednak może być potocznie zwany love bombing.

To naturalne, że w fazie zauroczenia czasem nie widzicie świata poza sobą, idealizujecie siebie nawzajem i chcecie spędzać razem sporo czasu. Problem pojawia się wtedy, kiedy jeden z Was dyktuje (bardzo szybkie) tempo, którym ma na celu zwabić drugiego w pułapkę, a jeśli ten spróbuje z niej uciec, manipulatorxx będzie powtarzać „polowanie”, ponownie bombardując miłością.

Love bombing jest niepozorny i powierzchownie nieszkodliwy, jednak tak naprawdę to taktyczne zachowanie przemocowe, które często jest przykryciem dla wachlarza innych toksycznych działań ze strony osoby partnerskiej. Nie daj sobie wmówić, że jesteś niewdzięcznx, egoistycznx czy że nie da się Ciebie zadowolić. Zaufaj własnej intuicji – jeśli podpowiada Ci, że coś jest nie tak, zweryfikuj to.

Masz wrażenie, że trafiła Cię słynna strzała Amora. Ta osoba sprawia, że czujesz się, jakbyś grałx pierwszoplanową rolę w filmie romantycznym – są słodkie słówka, deklaracje wspólnej przyszłości, wielkie gesty. Wszystko wydaje się zbyt piękne, aby było prawdziwe i… być może tak właśnie jest. Możesz być poddawanx bombardowaniu miłością.

Czym jest love bombing?

Bombardowanie miłością objawia się:

– Werbalnie, nieustannymi, przesadnymi komplementami, planowaniem Waszej przyszłości (nawet bardzo odległej i zobowiązującej), zwierzaniem się z trudnych przeżyć po bardzo krótkiej relacji, podkreślaniem niepowtarzalności Waszej relacji (np. „jesteśmy sobie pisani”), szybkim wyznawaniem miłości,

– Behawioralnie, robieniem częstych, nierzadko drogich i obligujących prezentów, ciągłą chęcią kontaktu, szybkim przedstawianiem Cię bliskim i oczekiwaniem tego samego od Ciebie, naśladowaniem Twoich zachowań, poglądów, preferencji, zainteresowań, natarczywą inicjacją kolejnych spotkań, okazywaniem głębokiego zranienia, kiedy postawisz granice.

Dlaczego bombardowanie miłością jest niebezpieczne?

Idealizowanie przez media wielkich, romantycznych postaw nie ułatwia identyfikacji tego problemu. Dajesz się przekonać, że są to miłe gesty, których Ty zwyczajnie nie doceniasz. W konsekwencji brniesz w relację, która uzależnia Cię od osoby partnerskiej i od uczucia adoracji, która staje się narzędziem kontroli.

Warunkujesz swoje przekonania i uczucia tym, co myśli osoba partnerska. Często po fazie miesiąca miodowego, kiedy oprawca poczuje, że złapałxś przynętę, ukazuje prawdziwego siebie – zaborczego, agresywnego, już wcale nie tak czarującego człowieka. Gdy grozi mu utrata Ciebie, ponownie stosuje love bombing.


Proszę obrócić urządzenie