X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Negging

Czym jest negging? To metoda manipulacji polegająca na dwuznacznym komplementowaniu. Celem jest obniżenie samooceny drugiej osoby. Fałszywe komplementy, bo tak często nazywa się to zjawisko, nie muszą być, a wręcz zazwyczaj nie są, przejawem prawdziwej opinii na Twój temat. Jest to działanie z premedytacją, które ma bardzo konkretny cel, chociaż różne przyczyny. Zazwyczaj jest to zazdrość lub próba podporządkowania Cię sobie, poprzez wmówienia Ci, że z danymi cechami, masz szczęście, że osoba „komplementująca” jest Tobą zainteresowana. Zaniżając czyjąś samoocenę, osoba liczy na to, że aby urosnąć w jej oczach zrobisz wszystko, czego będzie chciała. Często jest to element podrywu.

Negging – Jak poznać fałszywe komplementy

Zwróć uwagę na intencje: Obserwuj, czy osoba wydaje się być szczera w wyrażaniu komplementów. Fałszywe komplementy mogą brzmieć zbyt ogólnikowo lub nie odpowiadać kontekstowi. Często można w nich wyczuć manipulację i powtarzalność wzorców. Poniżej elementy, które mogą wzbudzać wątpliwości w kontekście tego, czy to rzeczywiście są komplementy:

Przykłady złośliwych komentarzy pod pozorem życzliwości

Dostrzeżenie, że osoba stosuje negging, chce nas zranić, jest o tyle trudne, że złośliwe komentarze są ukrywane pod płaszczykiem życzliwości – w końcu ktoś nam sprawia komplement, a gdyby chciał nas zranić, to by powiedział to wprost. No właśnie niekoniecznie. Negging przyjmuje czasem bardzo subtelne formy i pozornie wygląda jak konstruktywna krytyka czy rada.

Przykłady:

Jak reagować na negging?

Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie, czym jest negging i że jest to działanie celowe! Nie bój się reagować, nie obawiaj się, że kogoś zranisz, jednak przygotuj się na to, że osoba będzie usiłowała się bronić i atakować. Może np. sugerować, że jesteś przewrażliwiony, że Ci się wydaje. Nie, nie jesteś. Jeśli nie masz siły na konfrontację, staraj się ignorować, nabrać do tego dystansu. Pamiętaj, że zazwyczaj ta ukryta krytyka nie ma nic wspólnego z rzeczywistością i wynika właśnie z tego, że ktoś zna

Twoją wartość, ale nie chce byś Ty był jej świadomy. Jeśli w relacji pojawia się myśl, że musisz być jakiś, że musisz coś udowodnić, to powinna Ci się zapalić czerwona lampka, tak samo, jeśli po rozmowie z daną osobą czujesz się gorzej, czujesz się psychicznie zmęczony, jeśli czujesz się niedoceniony. To wszystko objawy toksycznej relacji, z której należy uciec.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tych komplementach, zapraszamy do lektury książki autorstwa aktywistki, feministki Mai Staśko – „Gwałt to przecież komplement”.

Zobacz także:

Przemoc pod lupą,

Cyberprzemoc

(Nie)Realna agresja, czyli cyberprzemoc Każdą formę komunikacji, jeśli na to pozwolić, można z łatwością przekształcić w agresywny przekaz. Wyjątku nie stanowi również cyberprzestrzeń, w której z…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Born sexy yesterday

Born sexy yesterday – stereotyp głupiutkiej i ładnej dziewczyny, którą partner ma chronić, a prawo do samostanowienia Zabójczo piękna i nieskończenie naiwna – takimi słowami można…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

5 języków miłości

Krótki przewodnik po 5 językach miłości, czyli jak uniknąć nieporozumień w związku. Twój język miłości i język, jakim posługuje się Twój małżonek, mogą się różnić tak…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie, Związki i relacje,

Style przywiązania

Bezpieczny, lękowy czy unikający. Jaki jest Twój styl przywiązania? Budowanie silnego i stabilnego związku w oparciu o wzajemne zaufanie jest dużo trudniejsze, niż mogłoby się wydawać.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Związek o stylu lękowo unikającym

W pułapce związku o stylu lękowo-unikającym Dynamika w związku może być różna, jednak, co się stanie, gdy osoby partnerskie będą wzajemnie wyzwalać sobie cechy, które uwiężą…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Jak wygląda terapia osób odpowiedzialnych za przemoc domową?

Podstawowa terapia sprawców przemocy domowej wyróżnia dwa nurty: 1. Pierwszy przedstawia feministyczny sposób rozumienia przemocy domowej i skierowany jest do sprawców płci męskiej w relacjach heteroseksualnych.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Przemoc rówieśnicza w gimnazjum a płeć

„Końskie zaloty” – tak, to molestowanie! „Molestowaniem seksualnym lub dyskryminowaniem ze względu na płeć jest każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Love bombing

Boom! Jak grom z jasnego nieba, spada na Ciebie ktoś, przy kim czujesz się bezpiecznie, jakbyście znali_ły się od dawna. Zaczynasz dostrzegać prawdę w tych wszystkich…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Poliamoria – zasady

Bliskie relacje opierają się na dzieleniu wspólnych emocji, doświadczeń, miłości, a także seksualności. Zazwyczaj określamy ramy tego, jakie chcemy mieć wobec siebie oczekiwania. W głównej mierze…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Osobowość zależna w związku?

„Nie potrafię bez ciebie żyć” – kiedy romantyczna deklaracja zwiastuje kłopoty „Zrobię dla ciebie wszystko”, „Jesteś dla mnie całym światem”, „Nie umiem funkcjonować bez ciebie”. Takie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie