O projekcie Dostępność PL
X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Negging

Czym jest negging? To metoda manipulacji polegająca na dwuznacznym komplementowaniu. Celem jest obniżenie samooceny drugiej osoby. Fałszywe komplementy, bo tak często nazywa się to zjawisko, nie muszą być, a wręcz zazwyczaj nie są, przejawem prawdziwej opinii na Twój temat. Jest to działanie z premedytacją, które ma bardzo konkretny cel, chociaż różne przyczyny. Zazwyczaj jest to zazdrość lub próba podporządkowania Cię sobie, poprzez wmówienia Ci, że z danymi cechami, masz szczęście, że osoba „komplementująca” jest Tobą zainteresowana. Zaniżając czyjąś samoocenę, osoba liczy na to, że aby urosnąć w jej oczach zrobisz wszystko, czego będzie chciała. Często jest to element podrywu.

Jak poznać fałszywe komplementy:

– Pojawiają się w nich porównania do innych ludzi,

– Zawierają formułki typu „jak na Ciebie”,

– Ukrywają się pod „konstruktywną krytyką”,

– Sugerują, że Twój sukces nie jest efektem twojej pracy, jest niezasłużony, próbują obudzić Twojego wewnętrznego oszusta (impostor syndrome),

– Sugerują, że osiągnięcia są u Ciebie nietypowe, że wcześniej Ci nigdy nic nie wychodziło,

– Zawierają „ale”.

Dostrzeżenie, że osoba stosuje negging, chce nas zranić, jest o tyle trudne, że złośliwe komentarze są ukrywane pod płaszczykiem życzliwości – w końcu ktoś nam sprawia komplement, a gdyby chciał nas zranić, to by powiedział to wprost. No właśnie niekoniecznie. Negging przyjmuje czasem bardzo subtelne formy i pozornie wygląda jak konstruktywna krytyka czy rada.

Przykłady:

– „Dobrze wyglądasz, jak na Ciebie”,

– „Jak na kobietę, to sobie z tym radzisz”,

– „Dostałaś pracę? Ciekawe, co komu musiałaś obiecać”,

– „Ładne spodnie, zazwyczaj nie pasują ludziom o takiej figurze jak Twoja”,

– „Fajna bluzka, ale mężczyzna takich rzeczy nie nosi”,

– „Sama upiekłaś? Dziwne, nigdy Ci nie wychodziło, a to ciasto nawet dobre”,

– „Wygrałeś ten przetarg? Trafiło się ślepej kurze ziarno”,

– „Nie chcę być wredna, ale ta fryzura…”.

Jak reagować na negging?

Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie, czym jest negging i że jest to działanie celowe! Nie bój się reagować, nie obawiaj się, że kogoś zranisz, jednak przygotuj się na to, że osoba będzie usiłowała się bronić i atakować. Może np. sugerować, że jesteś przewrażliwionx, że Ci się wydaje. Nie, nie jesteś. Jeśli nie masz siły na konfrontację, staraj się ignorować, nabrać do tego dystansu. Pamiętaj, że zazwyczaj ta ukryta krytyka nie ma nic wspólnego z rzeczywistością i wynika właśnie z tego, że ktoś zna

Twoją wartość, ale nie chce byś Ty byłx jej świadomx. Jeśli w relacji pojawia się myśl, że musisz być jakxś, że musisz coś udowodnić, to powinna Ci się zapalić czerwona lampka, tak samo, jeśli po rozmowie z daną osobą czujesz się gorzej, czujesz się psychicznie zmęczonx, jeśli czujesz się niedocenionx. To wszystko objawy toksycznej relacji, z której należy uciec.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tych komplementach, zapraszamy do lektury książki autorstwa aktywistki, feministki Mai Staśko – „Gwałt to przecież komplement”.

Zobacz także:

Przemoc pod lupą,

Przemoc ekonomiczna w związku

Chodzicie ze sobą już prawie rok. Najpierw ukrywanie się, „koleżanki” i tak dalej, ale to jest męczące i denerwujące. Postanawiacie powiedzieć rodzicom i przestać udawać. Twoi…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Jak (nie) wspierać osoby w kryzysie psychicznym

Jak wspierać i przede wszystkim jak NIE wspierać osoby w kryzysie psychicznym? Przede wszystkim, pamiętaj: Nie jesteś specjalistą, nie jesteś psychologiem czy terapeutą. A co za…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Jak reagować, gdy bliska osoba doświadcza przemocy?

Jak zaobserwować, że bliska osoba może doświadczać przemocy? – Stale zakrywa określone części ciała. Oczywiście takie zachowanie może mieć więcej przyczyn, ale zachowaj czujność, widząc nerwowe…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Manipulacja – jak ją rozpoznać?

Jesteś złx i rozczarowanx, że osoba partnerska ciągle pisze z kimś i scrolluje Instagram, kiedy jesteście razem. Prosisz, aby przestałx to robić, mówisz, jak się z…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Relacja z osobą z niepełnosprawnością

Popęd seksualny jest odczuwany przez osoby z niepełnosprawnością tak samo jak u osób bez niej. Siła potrzeb seksualnych to kwestia indywidualna, a każdego człowieka można umieścić…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Problemy z agresją

Wszystkie emocje stanowią ważny komunikat, są podstawowym źródłem informacji, jakie człowiek może o sobie uzyskać. Wskazują, w jakim miejscu może być problem, nad czym trzeba pracować.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą, Związki i relacje,

Jak rozpoznać osobę w kryzysie psychicznym i samobójczym?

Kryzys psychiczny – stan nierównowagi psychicznej, będący efektem długotrwałego stresu reakcją na nagłe wydarzenie bądź serię wydarzeń. U osoby zmagającej się z kryzysem, może rozwinąć się…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Wyuczona bezradność w związku

Zgadzasz się na udostępnienie osobie partnerskiej swojej lokalizacji „ze względów bezpieczeństwa”. Niestety okazuje się, że twoje wyjścia ze znajomymi, do sklepu czy na spacery są skrupulatnie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Mężczyzna – ofiara kobiecej przemocy

Przemoc wobec mężczyzn to nadal temat tabu. Przez lata wychowywaliśmy się w społeczeństwie utrzymującym kult silnego, opanowanego, dominującego faceta. Feminizm uczynił wiele także dla płci męskiej.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Rodzaje terapii

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra? Psychiatra – doktor nauk medycznych zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem zaburzeń psychicznych i emocjonalnych. To psychiatra dobiera leki i decyduje o przyjęciu na…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie