O projekcie Dostępność PL
X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Negging

Czym jest negging? To metoda manipulacji polegająca na dwuznacznym komplementowaniu. Celem jest obniżenie samooceny drugiej osoby. Fałszywe komplementy, bo tak często nazywa się to zjawisko, nie muszą być, a wręcz zazwyczaj nie są, przejawem prawdziwej opinii na Twój temat. Jest to działanie z premedytacją, które ma bardzo konkretny cel, chociaż różne przyczyny. Zazwyczaj jest to zazdrość lub próba podporządkowania Cię sobie, poprzez wmówienia Ci, że z danymi cechami, masz szczęście, że osoba „komplementująca” jest Tobą zainteresowana. Zaniżając czyjąś samoocenę, osoba liczy na to, że aby urosnąć w jej oczach zrobisz wszystko, czego będzie chciała. Często jest to element podrywu.

Jak poznać fałszywe komplementy:

– Pojawiają się w nich porównania do innych ludzi,

– Zawierają formułki typu „jak na Ciebie”,

– Ukrywają się pod „konstruktywną krytyką”,

– Sugerują, że Twój sukces nie jest efektem twojej pracy, jest niezasłużony, próbują obudzić Twojego wewnętrznego oszusta (impostor syndrome),

– Sugerują, że osiągnięcia są u Ciebie nietypowe, że wcześniej Ci nigdy nic nie wychodziło,

– Zawierają „ale”.

Dostrzeżenie, że osoba stosuje negging, chce nas zranić, jest o tyle trudne, że złośliwe komentarze są ukrywane pod płaszczykiem życzliwości – w końcu ktoś nam sprawia komplement, a gdyby chciał nas zranić, to by powiedział to wprost. No właśnie niekoniecznie. Negging przyjmuje czasem bardzo subtelne formy i pozornie wygląda jak konstruktywna krytyka czy rada.

Przykłady:

– „Dobrze wyglądasz, jak na Ciebie”,

– „Jak na kobietę, to sobie z tym radzisz”,

– „Dostałaś pracę? Ciekawe, co komu musiałaś obiecać”,

– „Ładne spodnie, zazwyczaj nie pasują ludziom o takiej figurze jak Twoja”,

– „Fajna bluzka, ale mężczyzna takich rzeczy nie nosi”,

– „Sama upiekłaś? Dziwne, nigdy Ci nie wychodziło, a to ciasto nawet dobre”,

– „Wygrałeś ten przetarg? Trafiło się ślepej kurze ziarno”,

– „Nie chcę być wredna, ale ta fryzura…”.

Jak reagować na negging?

Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie, czym jest negging i że jest to działanie celowe! Nie bój się reagować, nie obawiaj się, że kogoś zranisz, jednak przygotuj się na to, że osoba będzie usiłowała się bronić i atakować. Może np. sugerować, że jesteś przewrażliwionx, że Ci się wydaje. Nie, nie jesteś. Jeśli nie masz siły na konfrontację, staraj się ignorować, nabrać do tego dystansu. Pamiętaj, że zazwyczaj ta ukryta krytyka nie ma nic wspólnego z rzeczywistością i wynika właśnie z tego, że ktoś zna

Twoją wartość, ale nie chce byś Ty byłx jej świadomx. Jeśli w relacji pojawia się myśl, że musisz być jakxś, że musisz coś udowodnić, to powinna Ci się zapalić czerwona lampka, tak samo, jeśli po rozmowie z daną osobą czujesz się gorzej, czujesz się psychicznie zmęczonx, jeśli czujesz się niedocenionx. To wszystko objawy toksycznej relacji, z której należy uciec.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tych komplementach, zapraszamy do lektury książki autorstwa aktywistki, feministki Mai Staśko – „Gwałt to przecież komplement”.


Proszę obrócić urządzenie