X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Budowanie asertywności

Zwykle mówi się o niej w odniesieniu do osób, które są uległe. Biorą na siebie dodatkowe zadania i problemy nawet, kiedy nie mają czasu, energii lub ochoty się tym zajmować.

Rzeczywiście, umiejętność odmowy to jest jeden z aspektów asertywności, ale nie jedyny. Wbrew pozorom osoby agresywne oraz manipulujące innymi także powinny nauczyć się właśnie asertywnej postawy.

Definicje asertywności są różne:

– Postawa szacunku wobec siebie i innych (kanał YT psycholożki Aleksandry Hulewskiej),

– Posiadanie i wyrażanie własnego zdania oraz bezpośrednie wyrażanie emocji i postaw w granicach nienaruszających praw i psychicznego terytorium innych osób oraz własnych, bez zachowań agresywnych, a także obrona własnych praw w sytuacjach społecznych (Wikipedia),

– Umiejętność wyrażania swoich myśli, uczuć i poglądów z zachowaniem własnych granic i przy poszanowaniu granic innych ludzi (Poradnik Zdrowie).

Wspólna dla tych definicji jest zasada równości: twoje granice i potrzeby są tak samo ważne, jak granice i potrzeby innych osób. Nie ważniejsze ani nie mniej ważne.

Czym JEST asertywność?

– Szacunkiem do siebie,

– Wyrażaniem własnego zdania,

– Jasnym komunikowaniem swoich granic,

– Szacunkiem do innych,

– Umiejętnością, którą można opanować

Czym NIE jest asertywność?

– Sposobem na osiąganie zawsze tego, co chcemy,

– Sposobem manipulacji,

– Egoizmem,

– Agresją,

– Ignorowaniem innych,

– Wrodzoną cechą,

– Rozwiązaniem wszystkich problemów.

Ostatni punkt z tej listy może wzbudzić wątpliwości, więc wyjaśniamy: czasem są sytuacje, w których asertywne zachowanie wcale nie będzie najlepsze ze wszystkich możliwych. Na przykład, kiedy masz do czynienia z osobą, która wymachuje bronią, być może dostosowanie się do jej oczekiwań i uległość będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Oto prawa asertywności, o których warto pamiętać:

– Możesz prosić o to, co chcesz, i domagać się tego, czego potrzebujesz. Pamiętaj tylko, że osoba partnerska ma prawo do odmowy,

– Masz prawo odmawiać bez poczucia winy,

– Możesz mieć własne zdanie, uczucia i emocje, i masz prawo je wyrażać,

– Masz prawo zdecydować, czy chcesz się angażować w cudze problemy czy nie,

– Możesz nie wiedzieć i nie rozumieć różnych rzeczy,

– Masz prawo do popełniania błędów,

– Masz prawo odnosić sukcesy,

– Masz prawo podejmować własne decyzje i przyjmować ich konsekwencje,

– Masz prawo zmienić zdanie,

– Masz prawo do prywatności,

– Masz prawo do niezależności,

– Masz prawo się zmienić,

– Masz prawo zachowywać się asertywnie.

Jak nauczyć się asertywności?

W internecie jest wiele materiałów poświęconych tej tematyce. Warto jednak uważać: czasem postawa asertywna jest mylona z agresywną lub manipulacyjną. Trzeba umieć odróżnić te typy zachowań. Agresja służy zdominowaniu kogoś i często wyrządzeniu mu szkody.

Manipulacja ma na celu wywieranie wpływu na inne osoby, aby ich zachowania były zgodne z zamiarem manipulanta.

Asertywne komunikaty są wyrażone wprost, ale jednocześnie z szacunkiem. Najważniejszym elementem nauki asertywności jest stosowanie jej zasad w praktyce.

Obejrzenie wszystkich filmów i przeczytanie wszystkich książek na ten temat bez wątpienia da Ci dużą wiedzę, ale umiejętność asertywnej komunikacji to, no właśnie, umiejętność, którą można wyćwiczyć.

Blokady asertywności

I na tym etapie praktykowania często możesz trafić na trudności – wewnętrzne blokady, które powstrzymują Cię przed asertywnym zachowaniem.

– Przekonanie, że asertywność nie ma sensu, bo nic nie da. Czasem to prawda – Twoja asertywna postawa może nie przynieść oczekiwanego skutku. W wielu wypadkach jednak zadziała!

– Obawa, że inne osoby negatywnie Cię ocenią za próbę asertywnego zachowania: odrzucą cię, wyśmieją, odizolują, zareagują agresywnie. Rzeczywiście czasem może się pojawić taka reakcja. Osoby przyzwyczajone do twojej uległości i wykorzystujące ją mogą się zdenerwować zmianą zachowania. Zazwyczaj jednak te obawy są na wyrost. A nawet gdyby tak się zdarzyło – może czas najwyższy zastanowić się nad taką relacją, w której nie możesz szanować swoich potrzeb i bronić swoich granic?

– Obawa, że po prostu nie dasz rady. Że asertywność jest dla ciebie za trudna. Może się tak zdarzyć. Ale czy to jest powód, żeby nie próbować? Pamiętaj, że masz prawo do porażek i popełniania błędów. Kiedy nie uda się za pierwszym czy drugim razem, spróbuj trzeci, dziesiąty i pięćdziesiąty. To nie jest tak, że jeśli nie uda Ci się zachować asertywnie, to jest jakaś ogromna porażka – w żadnym wypadku!

Asertywne ściągi – gotowe techniki

Zapoznaj się z technikami asertywnymi. Są to gotowe scenariusze, jak postępować w różnych sytuacjach, aby reagować asertywnie. Te techniki to między innymi:

– Zdarta płyta – cierpliwe, kilkukrotne powtarzanie komunikatu, kiedy rozmówca zdaje się go nie słyszeć bądź ignorować,

– Komunikat „ja” – mówienie o sobie i ze swojej perspektywy,

– Zamiana oceny w opinię – spokojne zwrócenie uwagi na to, że rozmówca właśnie wypowiedział swoją opinię, a nie niepodważalny fakt, na przykład: „Rozumiem, że taka jest Twoja opinia, ja tak nie uważam”.

– Poszukiwanie krytyki – poproszenie o doprecyzowanie ogólnej, najczęściej krzywdzącej dla nas krytyki, na przykład: „Co dokładnie jest tu źle zrobione? Dlaczego to jest źle?”.

Spróbuj wykorzystać te techniki w praktyce. Jeśli twoje obawy przed negatywną reakcją są zbyt silne, a mimo starań wciąż nie udaje się wprowadzić asertywności w życie, warto porozmawiać z psychologiem_lożką czy psychoterapeutą_tką.

Zobacz także:

Przemoc pod lupą,

Efekt zombie

Powrót z martwych – na czym polega efekt zombie Jesteś załamanx. Osoba, z którą się spotykałxś, zapada się pod ziemię. Nie odpowiada na wiadomości, nie odbiera…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Przygotowanie do odejścia

Rozstania są trudne. Nawet jeśli zdecydujesz/zdecydujecie się na zerwanie relacji, zdarza się, że chcecie do siebie wrócić, pomimo tego, że związek nie był zadowalający dla żadnej…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Relacja z osobą z niepełnosprawnością

Popęd seksualny jest odczuwany przez osoby z niepełnosprawnością tak samo jak u osób bez niej. Siła potrzeb seksualnych to kwestia indywidualna, a każdego człowieka można umieścić…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Gotowanie żaby

W pewnej szkole była sobie para, która świetnie się dogadywała. Uwielbiali wspólne wyjścia, dużo ze sobą rozmawiali i żartowali. Niekiedy te żarty były uszczypliwe, ale co…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Problemy z agresją

Wszystkie emocje stanowią ważny komunikat, są podstawowym źródłem informacji, jakie człowiek może o sobie uzyskać. Wskazują, w jakim miejscu może być problem, nad czym trzeba pracować.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Jak dobrze się kłócić?

Kłótnie są stałym elementem każdej relacji. Czasem mogą się budzić strach, że nasza relacja się sypie. Nie należy się ich bać, są nieodłącznym elementem każdej relacji.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Born sexy yesterday

Born sexy yesterday – stereotyp głupiutkiej i ładnej dziewczyny, którą partner ma chronić, a prawo do samostanowienia Zabójczo piękna i nieskończenie naiwna – takimi słowami można…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Osobowość zależna w związku?

„Nie potrafię bez ciebie żyć” – kiedy romantyczna deklaracja zwiastuje kłopoty „Zrobię dla ciebie wszystko”, „Jesteś dla mnie całym światem”, „Nie umiem funkcjonować bez ciebie”. Takie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Przemoc rówieśnicza w gimnazjum a płeć

„Końskie zaloty” – tak, to molestowanie! „Molestowaniem seksualnym lub dyskryminowaniem ze względu na płeć jest każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Mężczyzna – ofiara kobiecej przemocy

Przemoc wobec mężczyzn to nadal temat tabu. Przez lata wychowywaliśmy się w społeczeństwie utrzymującym kult silnego, opanowanego, dominującego faceta. Feminizm uczynił wiele także dla płci męskiej.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie