X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Jak dobrze się kłócić?

Kłótnie są stałym elementem każdej relacji. Czasem mogą się budzić strach, że nasza relacja się sypie. Nie należy się ich bać, są nieodłącznym elementem każdej relacji.

Bardzo często wymiana zdań nie prowadzi do porozumienia i pozostawia z nowymi trudnymi emocjami. Kłótnie świadomie przeprowadzone dają ogromny komunikacyjny potencjał. Nikt nie uczył nas jak w silnych emocjach wypowiadać swoje postulaty, aby druga strona pozostała otwarta na dyskusję.

Jak radzić sobie w trakcie?:

– Pamiętaj o celu.

Zanim rozpoczniesz rozmowę, zastanów się, do jakiego punktu chcesz ją doprowadzić. Jeśli zależy Ci na wspólnym poszukaniu rozwiązania, zakomunikuj to drugiej stronie.

Punktem kluczowym może być także dla Ciebie poszukiwanie komfortu, bądź zapewnienia o wcześniej ustalonych kwestiach. Jeśli rozmowa wyłoni także dodatkowe problemy, porusz je dopiero w drugiej kolejności. Pamiętaj, aby pozostawić przestrzeń osobie partnerskiej na omówienie jej celów.

– Nie oskarżaj, jeśli chcesz zmiany.

Nawet najbardziej otwarta osoba postawiona wyłącznie przed krytycznymi uwagami wchodzi w tryb obrony. Nasze zachowania mają wiele przyczyn, a więc istnieje też wiele wątków, którymi można je wytłumaczyć. Tłumaczenia zamiast rozwiązań budzą jeszcze większą frustrację, zwiększają intensywność naszych emocji. Zamiast powiedzieć „Znowu to zrobiłxś!”, warto stworzyć otwarte zdanie: „Czy możesz proszę nie powtarzać tego zachowania przy mnie? Zależy mi, aby czuć się komfortowo w Twoim towarzystwie”.

– Nie wracaj do przeszłości.

Po co wracamy do przedyskutowanych problemów? Tą taktyką staramy się udowodnić osobie partnerskiej, że została przyłapana „na gorącym uczynku”. Skutkiem ma być wprowadzenie jej w poczucie winy, a to wymusić nowe wiążące deklaracje. Omawianie problemu od nowa dokłada rozmowie bagażu emocjonalnego, budzi frustrację, poczucie bezradności. Masz prawo powiedzieć: „Omawialiśmy ten problem i udało nam się ustalić inaczej, mimo to sytuacja się powtórzyła”.

– Podsumuj usłyszane wypowiedzi.

Aby osoba partnerska poczuła się wysłuchana, postaraj się parafrazować jej słowa.

Zadawaj pytania „Czy dobrze rozumiem, że…”.

Potwierdź, że liczysz się z emocjami rozmówcxx: „Widzę, jak bardzo Cię to porusza.”.

Postaraj się nazwać uczucia, które pojawiły się u Ciebie.

– Jeśli jest zbyt intensywnie, czas na przerwę.

Masz prawo do wyrażania własnych emocji, a wysoki ich poziom nie musi świadczyć o konieczności zakończenia rozmowy. Jak wyczuć, że przekraczamy czyjeś granice? Kiedy osoba partnerska lub Ty poczujecie, że zaczynacie zwracać się do siebie bez szacunku – to dobry moment, aby ostudzić emocje. Chwila przerwy w rozmowie będzie wartościowa dla poukładania myśli, pozwoli ponownie skupić się na wyznaczonym celu. Jeśli czujecie, że rozmowa nie jest już efektywna, warto dać sobie więcej czasu na doświadczenie uczuć, jakie pojawiły się w trakcie.

– Nie stawiaj ultimatum.

Ultimatum jest przymusem, który wywołuje na osobie partnerskiej terror psychiczny.

Osoby o lękowym stylu przywiązania często w takich sytuacjach zgadzają się na żądania, ze względu na lęk przed stratą. Wobec osób o unikającym stylu przywiązania stosujemy zaś straszak, który powoduje chęć ucieczki.

Jeśli groźby nie mają pokrycia, w razie ich powtórzenia tracą dla osoby partnerskiej realność, tym samym oddalając osobę stawiającą ultimatum od uzyskania rozwiązań.

– „Przepraszam” daje bezpieczeństwo.

Pamiętaj, że wypowiedzenie przeprosin nie oznacza wygranej ani przegranej kłótni.

Celem jest wspólna praca nad rozwojem relacji. Osoba partnerska ma możliwość uzyskać potwierdzenie, że została usłyszana i zrozumiana. Utwierdzi ją to w poczuciu wysokiej wartości w Waszej relacji.

– Nie wyzywaj i nie wywołuj poczucia winy — zastanów się, dlaczego masz ochotę tak zrobić.

Zamiast odnosić się do zachowania osoby partnerskiej, zacznij od swoich emocji.

Nazwanie, jak czujemy się w danej sytuacji to dobry krok do zrozumienia swoich potrzeb. Daj sobie czas na złość, jeśli ją odczuwasz.

Każde emocje są ważne, nawet te określane jako negatywne. Wobec sytuacji konfliktowych nasz odbiór emocjonalny działa jako pierwszy. Następnie przemyślenia ulegają racjonalizacji. Oba aspekty są równie ważne dla naszego rozwoju.

Zobacz także:

Przemoc pod lupą,

Efekt zombie

Powrót z martwych – na czym polega efekt zombie Jesteś załamanx. Osoba, z którą się spotykałxś, zapada się pod ziemię. Nie odpowiada na wiadomości, nie odbiera…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Stealthing

Stealthing to forma gwałtu (w wielu krajach już karalna), polegająca na niekonsensualnym zdejmowaniu prezerwatywy. Dlaczego jest to forma gwałtu? – Zgoda musi zostać wyrażona nie tylko…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Zabieranie, nieprzyjmowanie antykoncepcji, „nie zdążyłem”

Stealthing dzieje się, kiedy osoba uczestnicząca w stosunku seksualnym ściąga prezerwatywę bez konsensualnej zgody partnera. Taka sytuacja jest potencjalnie obejmowana definicją gwałtu. Dlaczego? Zgoda na jeden…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Daj spokój, każdy to robi!

„Utrata dziewictwa”, określenie stosowane głównie w stosunku do kobiet, to konstrukt językowy warunkujący dużo negatywnych skojarzeń. Wpisane w wyrażenie „strata” sugeruje, że rozpoczęcie życia seksualnego jest…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Plan bezpieczeństwa, Związki i relacje,

Skutki przemocy

Bez znaczenia, jakiego typu przemocy doświadczasz/doświadczałxś, jest wysokie prawdopodobieństwo, że zostawi po sobie ślady. Niezależnie: – Jaka jest płeć osoby sprawującej przemoc, – Czy sprzeciwiałxś się,…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Przemoc rówieśnicza w gimnazjum a płeć

„Końskie zaloty” – tak, to molestowanie! „Molestowaniem seksualnym lub dyskryminowaniem ze względu na płeć jest każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Cloaking

Cloaking dotyczy sytuacji, kiedy poznajesz kogoś online. Piszecie ze sobą, podoba wam się, ustalacie datę spotkania „w realu”, po czym… ta osoba nie przychodzi bez uprzedzenia.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Agresywna komunikacja słowna

Krzyk, wyzwiska, wulgaryzmy, rękoczyny. O tym zazwyczaj myślimy, kiedy słyszymy słowo „agresja”. Niekiedy jednak agresja jest zamaskowana. Przykładowo: „Pięknie wyglądasz w tej sukience”. Komplement, prawda? Ale…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Formy agresji kobiet doświadczających przemocy w relacji intymnej

Osoba agresywna zazwyczaj jest osobą, która posiada deficyty w funkcjonowaniu społecznym. Czuje się odizolowana od swojego otoczenia. To poczucie czyni, w jego postrzeganiu, osobę partnerską jedną…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Orbiting

Spotykacie się kilka razy albo wręcz już dłuższy czas, po czym ta osoba przestaje odbierać telefony czy odpowiadać na wiadomości. Mimo tego wciąż lajkuje twoje zdjęcia…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie