X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Problemy z agresją

Wszystkie emocje stanowią ważny komunikat, są podstawowym źródłem informacji, jakie człowiek może o sobie uzyskać. Wskazują, w jakim miejscu może być problem, nad czym trzeba pracować. Gniew jest naturalną reakcją, której pojawienia się nie można kontrolować, natomiast człowiek ma wpływ ma to, w jaki sposób postanowi rozładować napięcie z nim związane. Zdrowe mechanizmy radzenia sobie z emocjami poznasz po tym, że:

– Osoba potrafi prosić o pomoc, kiedy jest jej potrzebna. Bywa, że jest typem indywidualisty, który z trudnościami radzi sobie samodzielnie, jednak zdarza się, że prosi o pomoc w sposób przeciwstawny, np. izolując bliskich,

– Osoba wybiera takie czynności regulujące, które nie szkodzą jej samej lub otoczeniu, może to być rozmowa z bliskimi, lubiane aktywności, skupianie się na przepracowaniu problemu.

Jeśli Twoja sympatia często odreagowuje bodźce na Tobie, manipuluje Tobą, nastawia otoczenie przeciwko Tobie, rzuca kąśliwe uwagi na Twój temat, zawstydza Cię, sabotuje ważne dla Ciebie wydarzenia i/lub dopuszcza się agresji fizycznej, oznacza to, że doświadczasz przemocy. Samodzielne przepracowanie tego problemu wymagałoby ogromnej samoświadomości i w większości przypadków nie byłoby skuteczne w takim stopniu, jak praca ze specjalistą, dlatego jeśli zdecydujesz się pozostać w związku, poleć to rozwiązanie osobie partnerskiej. O rodzajach psychoterapii i możliwościach z nią związanych, a także o cenach czy kolejce oczekiwania, przeczytasz w naszych przyszłych postach.

Agresja jest przemocą, która ma na celu uzyskanie dominacji i kontroli nad ofiarą, wyrządzenie jej krzywdy. Wyróżnia się agresję czynną, która to zazwyczaj jest pierwszym nasuwającym się skojarzeniem, oraz agresję bierną, którą trudniej zauważyć.

Agresja czynna objawia się na wiele sposobów, często ze sobą połączonych. Zazwyczaj są to: groźby, szantażowanie, wyśmiewanie, obrażanie, poniżanie, ciągłe oskarżenia, krzyki, różne formy przemocy fizycznej.

Agresja bierna nie jest tak widoczna, jak agresja czynna. Ten typ często idzie w parze z dodatkowymi manipulacjami, które mają utrudniać osobie doświadczającej przemocy dostrzeżenie problemu. Może przejawiać się w:

– Tzw. karaniu ciszą. Polega na odmowie kontaktu werbalnego, traktowaniu drugiej osoby jak powietrze. Milczenie może trwać godziny, tygodnie, w skrajnych przypadkach dłużej,

– Uszczypliwych uwagach, sprawianiu pozornych komplementów, wbijaniu szpilek,

– Wprowadzaniu w poczucie winy, zawstydzaniu za to, ile np. jesz. Osoba może zrzucać na Ciebie winę za wydarzenia, na które nie miałxś wpływu,

– Sabotowaniu Twoich/Waszych planów, aby wywołać frustrację/cierpienie.

Kiedy zakończyć relację?

Skłonności do agresji stają się problemem, kiedy zachowania z nich wynikające notorycznie się powtarzają, są jedynym sposobem wyrażania emocji, cierpi na tym Twoje zdrowie psychiczne i Wasz związek. W takiej sytuacji zastanów się, czy masz siłę na kontynuację relacji. Pozostanie w związku jest szczególnie niebezpieczne, gdy dochodzi w nim do przemocy fizycznej, gróźb czy ciągłego poniżania.

Zobacz także:

Przemoc pod lupą,

Formy agresji kobiet doświadczających przemocy w relacji intymnej

Osoba agresywna zazwyczaj jest osobą, która posiada deficyty w funkcjonowaniu społecznym. Czuje się odizolowana od swojego otoczenia. To poczucie czyni, w jego postrzeganiu, osobę partnerską jedną…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Agresywna komunikacja słowna

Krzyk, wyzwiska, wulgaryzmy, rękoczyny. O tym zazwyczaj myślimy, kiedy słyszymy słowo „agresja”. Niekiedy jednak agresja jest zamaskowana. Przykładowo: „Pięknie wyglądasz w tej sukience”. Komplement, prawda? Ale…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Manipulacja – jak ją rozpoznać?

W relacji romantycznej i przyjacielskiej/rodzinnej często dochodzi do różnego rodzaju konfliktów, które obie strony rozwiązują najwygodniejszymi dla siebie metodami. W takich sytuacjach poważny problem często stanowi…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Osobowość zależna w związku?

„Nie potrafię bez ciebie żyć” – kiedy romantyczna deklaracja zwiastuje kłopoty „Zrobię dla ciebie wszystko”, „Jesteś dla mnie całym światem”, „Nie umiem funkcjonować bez ciebie”. Takie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Związek o stylu lękowo unikającym

W pułapce związku o stylu lękowo-unikającym Dynamika w związku może być różna, jednak, co się stanie, gdy osoby partnerskie będą wzajemnie wyzwalać sobie cechy, które uwiężą…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Rodzaje terapii

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra? Psychiatra – doktor nauk medycznych zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem zaburzeń psychicznych i emocjonalnych. To psychiatra dobiera leki i decyduje o przyjęciu na…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Szantaż emocjonalny

Szantaż nie zawsze jest oczywisty. Choć kojarzy się go z komunikatem „albo–albo”, np. „albo to zrobisz, albo Cię zostawię”, jest to o wiele szersze spektrum. Szantażem…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Jak dobrze się kłócić?

Kłótnie są stałym elementem każdej relacji. Czasem mogą się budzić strach, że nasza relacja się sypie. Nie należy się ich bać, są nieodłącznym elementem każdej relacji.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Hej, chyba potrzebujesz terapii!

Pójście na terapię albo konsultacja z psychiatrą to zdrowa decyzja. Często stanowi pierwszy krok do rozwiązania wielu problemów. Dlatego część z nas usiłuje nakłonić bliskie osoby…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą, Związki i relacje,

Jak rozpoznać osobę w kryzysie psychicznym i samobójczym?

Kryzys psychiczny – stan nierównowagi psychicznej, będący efektem długotrwałego stresu reakcją na nagłe wydarzenie bądź serię wydarzeń. U osoby zmagającej się z kryzysem, może rozwinąć się…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie