X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Problemy z agresją

Wszystkie emocje stanowią ważny komunikat, są podstawowym źródłem informacji, jakie człowiek może o sobie uzyskać. Wskazują, w jakim miejscu może być problem, nad czym trzeba pracować. Gniew jest naturalną reakcją, której pojawienia się nie można kontrolować, natomiast człowiek ma wpływ ma to, w jaki sposób postanowi rozładować napięcie z nim związane. Zdrowe mechanizmy radzenia sobie z emocjami poznasz po tym, że:

– Osoba potrafi prosić o pomoc, kiedy jest jej potrzebna. Bywa, że jest typem indywidualisty, który z trudnościami radzi sobie samodzielnie, jednak zdarza się, że prosi o pomoc w sposób przeciwstawny, np. izolując bliskich,

– Osoba wybiera takie czynności regulujące, które nie szkodzą jej samej lub otoczeniu, może to być rozmowa z bliskimi, lubiane aktywności, skupianie się na przepracowaniu problemu.

Jeśli Twoja sympatia często odreagowuje bodźce na Tobie, manipuluje Tobą, nastawia otoczenie przeciwko Tobie, rzuca kąśliwe uwagi na Twój temat, zawstydza Cię, sabotuje ważne dla Ciebie wydarzenia i/lub dopuszcza się agresji fizycznej, oznacza to, że doświadczasz przemocy. Samodzielne przepracowanie tego problemu wymagałoby ogromnej samoświadomości i w większości przypadków nie byłoby skuteczne w takim stopniu, jak praca ze specjalistą, dlatego jeśli zdecydujesz się pozostać w związku, poleć to rozwiązanie osobie partnerskiej. O rodzajach psychoterapii i możliwościach z nią związanych, a także o cenach czy kolejce oczekiwania, przeczytasz w naszych przyszłych postach.

Agresja jest przemocą, która ma na celu uzyskanie dominacji i kontroli nad ofiarą, wyrządzenie jej krzywdy. Wyróżnia się agresję czynną, która to zazwyczaj jest pierwszym nasuwającym się skojarzeniem, oraz agresję bierną, którą trudniej zauważyć.

Agresja czynna objawia się na wiele sposobów, często ze sobą połączonych. Zazwyczaj są to: groźby, szantażowanie, wyśmiewanie, obrażanie, poniżanie, ciągłe oskarżenia, krzyki, różne formy przemocy fizycznej.

Agresja bierna nie jest tak widoczna, jak agresja czynna. Ten typ często idzie w parze z dodatkowymi manipulacjami, które mają utrudniać osobie doświadczającej przemocy dostrzeżenie problemu. Może przejawiać się w:

– Tzw. karaniu ciszą. Polega na odmowie kontaktu werbalnego, traktowaniu drugiej osoby jak powietrze. Milczenie może trwać godziny, tygodnie, w skrajnych przypadkach dłużej,

– Uszczypliwych uwagach, sprawianiu pozornych komplementów, wbijaniu szpilek,

– Wprowadzaniu w poczucie winy, zawstydzaniu za to, ile np. jesz. Osoba może zrzucać na Ciebie winę za wydarzenia, na które nie miałxś wpływu,

– Sabotowaniu Twoich/Waszych planów, aby wywołać frustrację/cierpienie.

Kiedy zakończyć relację?

Skłonności do agresji stają się problemem, kiedy zachowania z nich wynikające notorycznie się powtarzają, są jedynym sposobem wyrażania emocji, cierpi na tym Twoje zdrowie psychiczne i Wasz związek. W takiej sytuacji zastanów się, czy masz siłę na kontynuację relacji. Pozostanie w związku jest szczególnie niebezpieczne, gdy dochodzi w nim do przemocy fizycznej, gróźb czy ciągłego poniżania.

Zobacz także:

Przemoc pod lupą,

Budowanie asertywności

Zwykle mówi się o niej w odniesieniu do osób, które są uległe. Biorą na siebie dodatkowe zadania i problemy nawet, kiedy nie mają czasu, energii lub…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Wyuczona bezradność w związku

Zgadzasz się na udostępnienie osobie partnerskiej swojej lokalizacji „ze względów bezpieczeństwa”. Niestety okazuje się, że twoje wyjścia ze znajomymi, do sklepu czy na spacery są skrupulatnie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Przemoc rówieśnicza w gimnazjum a płeć

„Końskie zaloty” – tak, to molestowanie! „Molestowaniem seksualnym lub dyskryminowaniem ze względu na płeć jest każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Relacja z osobą z niepełnosprawnością

Popęd seksualny jest odczuwany przez osoby z niepełnosprawnością tak samo jak u osób bez niej. Siła potrzeb seksualnych to kwestia indywidualna, a każdego człowieka można umieścić…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Jak (nie) wspierać osoby w kryzysie psychicznym

Jak wspierać i przede wszystkim jak NIE wspierać osoby w kryzysie psychicznym? Przede wszystkim, pamiętaj: Nie jesteś specjalistą, nie jesteś psychologiem czy terapeutą. A co za…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Gotowanie żaby

W pewnej szkole była sobie para, która świetnie się dogadywała. Uwielbiali wspólne wyjścia, dużo ze sobą rozmawiali i żartowali. Niekiedy te żarty były uszczypliwe, ale co…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Związek o stylu lękowo unikającym

W pułapce związku o stylu lękowo-unikającym Dynamika w związku może być różna, jednak, co się stanie, gdy osoby partnerskie będą wzajemnie wyzwalać sobie cechy, które uwiężą…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Orbiting

Spotykacie się kilka razy albo wręcz już dłuższy czas, po czym ta osoba przestaje odbierać telefony czy odpowiadać na wiadomości. Mimo tego wciąż lajkuje twoje zdjęcia…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Zabieranie, nieprzyjmowanie antykoncepcji, „nie zdążyłem”

Stealthing dzieje się, kiedy osoba uczestnicząca w stosunku seksualnym ściąga prezerwatywę bez konsensualnej zgody partnera. Taka sytuacja jest potencjalnie obejmowana definicją gwałtu. Dlaczego? Zgoda na jeden…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Plan bezpieczeństwa, Związki i relacje,

Skutki przemocy

Bez znaczenia, jakiego typu przemocy doświadczasz/doświadczałxś, jest wysokie prawdopodobieństwo, że zostawi po sobie ślady. Niezależnie: – Jaka jest płeć osoby sprawującej przemoc, – Czy sprzeciwiałxś się,…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie