O projekcie Dostępność PL
X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Skutki przemocy

Bez znaczenia, jakiego typu przemocy doświadczasz/doświadczałxś, jest wysokie prawdopodobieństwo, że zostawi po sobie ślady.

Niezależnie:

– Jaka jest płeć osoby sprawującej przemoc,

– Czy sprzeciwiałxś się, kiedy doświadczałxś przemocy,

– Czego w życiu doświaczył sprawca,

– Czy mogłxś „przewidzieć” nastąpienie przemocy,

– Czy sprawca potrafi traktować Cię dobrze, masz z nim dobre wspomnienia,

– Czy przemoc ma charakter regularny czy okazyjny,

– Czy dzielicie ze sobą zobowiązania,

Twoja sytuacja jest poważna i wymaga reakcji.

Przemocowa relacja to brzemię, którego skutki ofiara nieraz dźwiga na swoich barkach przez długi czas. Jeśli doświadczałxś (lub wciąż doświadczasz) przemocy, nie bój się skorzystać z pomocy. To nie powód do wstydu czy okazywanie słabości. To, co Cię spotkało nie świadczy o Tobie, nie jesteś słabx, żałosnx, naiwnx. Nie prosiłxś się o to. Nie jesteś porażką. Winę za przemoc zawsze, bez wyjątku, ponosi sprawca.

Jak przemoc wpływa na człowieka?

Po akcie przemocy ofiara czuje się zdezorientowana, winna, zawstydzona. Zadaje sobie pytania: „czy to powtórzy się w przyszłości?”, „czy to, czego doświadczyłxm jest moją winą?”. Mogą pojawić się objawy somatyczne, ataki paniki.

W osobie doświadczającej przemocy narasta poczucie beznadziejności, strachu, odpowiedzialności za to, co ją spotyka. Może doświadczać tzw. flashbacków, czyli nagłych, intensywnych wspomnień dotyczących traumy. Czasami pojawiają się stany depresyjne, lękowe, myśli samobójcze.

Ofiara ma trudności z zaufaniem, izoluje od siebie osoby bliskie, stara się nie dopuścić do ponownego aktu przemocy. Jej codzienność przepełnia ogromny stres, wycieńczenie psychiczne (nierzadko również fizyczne), poczucie zatracania siebie.

W obliczu traumy wykształcają się niezdrowe mechanizmy radzenia sobie:

– wypieranie traumatycznych wydarzeń i emocji z nimi związanych,

– przejawianie ryzykownych zachowań,

– zagłuszanie uczuć za pomocą np. środków psychoaktywnych, jedzenia, wyrządzania sobie krzywdy.

W wielu przypadkach ofiara przejawia wyuczoną bezradność – pozostawanie w relacji mimo świadomości, że jest ona przemocowa, poczucie braku kontroli; niezależnie od działania, nie przyniesie ono skutków, nie uwolni się ona od sprawcy.

Bez względu na natężenie objawów, ulgę i siłę przyniesie psychoterapia i wsparcie bliskich osób – szczegóły w naszych kolejnych postach.


Proszę obrócić urządzenie