X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Nierówność seksualna, czyli dlaczego on ma częściej orgazm

Marka Durex przeprowadziła ankietę, w której kobiety i mężczyźni mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania odnośnie swoich orgazmów. Według niej 75% kobiet deklaruje brak orgazmu podczas stosunku z partnerem. Pośród mężczyzn jest to zaledwie 28%.

Podobne statystyki podawane są przez seksuolożkę dr Laurie Mintz. Dodatkowo podczas masturbacji aż 95% kobiet szczytuje regularnie, a liczba ta spada do 7% orgazmów podczas zabawy z partnerem. Tak istotne informacje dla satysfakcji kobiet naukowo nazwano „orgasm gap”.

Jesteśmy odbiorczyniami i odbiorcami powielanych w sieci mitów, na które powołujemy się później w życiu seksualnym. Od 1905 roku na popularności nie spada badanie Freuda, mówiące, że istnieje podział orgazmów kobiecych, ze względu na okolicę narządów płciowych, w jakiej aktualnie sprawiamy jej przyjemność. Obecnie wiemy już trochę więcej o łechtaczce niż Freud. Jest ona na tyle dużym organem, by otaczać całą pochwę, jednak teoria nadal krąży wśród samoedukujących się osób. W końcu istnieje mnóstwo rodzajów pobudzenia, jakie doprowadzają do rozkoszy kobiety, a każda nowo odkryta opcja będzie urozmaiceniem zwiększającym niechlubne statystyki.

Wróćmy do czasu, kiedy seks nie był jedyną formą naszej aktywności, a najważniejszym celem było zdobywanie doświadczenia. Pewnie większość heteroseksualnych par, ucząc się, co sprawia nam przyjemność brała udział w scenariuszu, gdzie mężczyzna z założenia był stroną dominującą. Przekonanie, że to on zawsze musi wiedzieć, co robić, to przykład podwójnego standardu. Inicjacja seksu, podtrzymanie różnorodności pozycji oraz kierowanie partnerką kulturowo zrzucane są na mężczyzn. Obie płcie w równym stopniu mogą mieć obawy odnośnie zachowania podczas stosunku. Efektowne umiejętności nabywamy dzięki konfrontacji wrażeń z drugą osobą.

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się udawać rozkosz, aby nie sprawić przykrości drugiej połówce, pamiętaj, że powtarzanie tej sytuacji to pułapka bez powrotu. Udając, że jest nam przyjemnie wysyłamy komunikat: „Wszystko robisz dobrze. To mi się podoba!”.

Przekazania ewentualnych uwag staje się coraz bardziej trudne, psując zabawę na dłużej.

Lekarz seksuolog Prof. Lew-Starowicz przyznaje: „Bardzo łatwo możemy sprawdzić, czy nasza partnerka chce sprawić przyjemność wyłącznie nam. […]

To jest bardzo anatomiczna sprawa. Wiadomo, że w czasie osiągania orgazmu u kobiet są skurcze pochwy, ale również skurcze mięśnia zwieracza. Udanie obydwu tych symptomów jest niemożliwe w tym samym czasie”.

Prosi jednak, aby żaden z mężczyzn nie rozpoczynał dochodzenia łóżkowego na podstawie tej informacji. Według seksuologii najskuteczniejszą metodą na orgazm jest umiejętność improwizacji.

Niezależnie od tego, czy jest to jednorazowa przyjemność czy długotrwała relacja warto regularnie weryfikować, na co mamy ochotę. Nawet pobieżne zapytanie osoby partnerskiej, co podobało jej się podczas ostatniego seksu, może być wystarczającym czynnikiem wzbudzającym pozytywną wizję kolejnych zbliżeń. Jeśli rozmowa wprost wydaje się być za trudna, warto spróbować napisać o doznaniach.

Kontakt z drugą stroną stanowi podstawę udanego seksu. Nie traktujmy orgazmu jako celu czy zadania do wykonania. Niewystępowanie orgazmu może spowodować także gorszy dzień, stres, niewyspanie, zażyte leki. Punktem obowiązkowym jest przyjemność ze współżycia, wspólna zabawa i eksperymentowanie.

Zobacz także:

Na rozgrzewkę w temacie,

Przygotowanie do odejścia

Rozstania są trudne. Nawet jeśli zdecydujesz/zdecydujecie się na zerwanie relacji, zdarza się, że chcecie do siebie wrócić, pomimo tego, że związek nie był zadowalający dla żadnej…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Zabieranie, nieprzyjmowanie antykoncepcji, „nie zdążyłem”

Stealthing dzieje się, kiedy osoba uczestnicząca w stosunku seksualnym ściąga prezerwatywę bez konsensualnej zgody partnera. Taka sytuacja jest potencjalnie obejmowana definicją gwałtu. Dlaczego? Zgoda na jeden…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Caspering

Macie za sobą dwie, twoim zdaniem świetne, randki. Ta osoba jest po prostu cudowna, jesteś zachwycone. Widzisz, że w weekend jest film, który chciało obejrzeć, więc…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Nadmierna kontrola w związku

Zaczyna się niewinnie. Kontrolujące zachowania na początku relacji mogą wydawać Ci się nawet urocze, bo nikt się o Ciebie tak nie „troszczył”. Przystajesz na prośby i…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą, Związki i relacje,

Jak rozpoznać osobę w kryzysie psychicznym i samobójczym?

Kryzys psychiczny – stan nierównowagi psychicznej, będący efektem długotrwałego stresu reakcją na nagłe wydarzenie bądź serię wydarzeń. U osoby zmagającej się z kryzysem, może rozwinąć się…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Victim blaming

Wtórna wiktymizacja osoby doznającej przemocy prowadzi do występowania kolejnych traum i stanowi poważny problem społeczny. Poniżej opisujemy związane z tym fenomenem zjawisko, czyli victim blaming (oraz…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Związek o stylu lękowo unikającym

W pułapce związku o stylu lękowo-unikającym Dynamika w związku może być różna, jednak, co się stanie, gdy osoby partnerskie będą wzajemnie wyzwalać sobie cechy, które uwiężą…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Jak wygląda terapia osób odpowiedzialnych za przemoc domową?

Podstawowa terapia sprawców przemocy domowej wyróżnia dwa nurty: 1. Pierwszy przedstawia feministyczny sposób rozumienia przemocy domowej i skierowany jest do sprawców płci męskiej w relacjach heteroseksualnych.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Przemoc ekonomiczna w związku

Z przemocą ekonomiczną mamy do czynienia wtedy, gdy pieniądze lub środki materialne służą komuś do kontrolowania drugiej osoby, sprawowania nad nią władzy. Często towarzyszy temu upokarzanie,…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Agresywna komunikacja słowna

Krzyk, wyzwiska, wulgaryzmy, rękoczyny. O tym zazwyczaj myślimy, kiedy słyszymy słowo „agresja”. Niekiedy jednak agresja jest zamaskowana. Przykładowo: „Pięknie wyglądasz w tej sukience”. Komplement, prawda? Ale…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie