X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Cloaking

Cloaking dotyczy sytuacji, kiedy poznajesz kogoś online. Piszecie ze sobą, podoba wam się, ustalacie datę spotkania „w realu”, po czym… ta osoba nie przychodzi bez uprzedzenia. Ale nie tylko. Oprócz tego blokuje was we wszystkich social mediach i aplikacjach, w jakich macie do siebie kontakt. Nawet nie masz możliwości zapytać „Hej, coś się stało?”.

Dlaczego to się dzieje:

– Ktoś używa aplikacji randkowych tylko do flirtowania i zabawy online, bez chęci spotykania się z kimkolwiek na żywo (tylko wtedy po co umawia się na spotkanie?),

– Drugą osobę w ostatniej chwili oblatuje strach: być może boi się oceny, jest bardzo niepewna siebie albo uznała Cię za kogoś podejrzanego. Co oczywiście nie jest żadnym usprawiedliwieniem dla traktowania innego człowieka w taki sposób – wypadałoby przynajmniej dać znać, że się nie przyjdzie i w ogóle nic z tego nie będzie,

– Ktoś sam był potraktowany w ten sposób i nie potrafił sobie z tym poradzić inaczej, niż źle traktując innych,

– Osoba, z którą flirtujesz online, obawia się spotkań i relacji w prawdziwym życiu.

Mogą też być inne przyczyny, ale zwróć uwagę, że powodem nigdy nie jesteś Ty – wystawiona i zablokowana osoba. No chyba że dla ciebie flirtowanie polega na grożeniu komuś albo robieniu innych rzeczy, które przekraczają cudze granice lub są wręcz nielegalne.

Tutaj zakładamy, że nic takiego nie miało miejsca i że zostałxś wystawionx przez osobą stosującą bierną agresję.

Cloaking – co zrobić, kiedy mnie to spotyka?

Masz prawo w takiej sytuacji być wkurzonx, smutnx czy mieć ochotę porządnie przygadać takiej osobie. Ale… nie warto. Pomyśl o tym w ten sposób: skoro ta osoba nie potrafiła napisać nawet „Nie przyjdę na spotkanie, w ogóle nie chcę się spotykać, sorki, że piszę tak w ostatniej chwili”, to wszelkie twoje starania będą jedynie utopionymi kosztami.

Co zrobić ze swoimi emocjami i w ogóle ze sobą w takiej sytuacji?

– Pamiętaj, że problem leży po stronie tej osoby, a nie po twojej,

– Nie obwiniaj się – nie zastanawiaj się, co zrobiłxś źle, co mogłxś zrobić inaczej. Nic, co byś zrobiłx, nie zmieniłoby podejścia tej osoby,

– Złość, smutek, żal, rozczarowanie – wszelkie negatywne emocje w takiej sytuacji są naturalne, pozwól sobie je przeżyć,

– Jeśli masz taką potrzebę, wyżal się komuś, żeby sobie ulżyć,

– Daj sobie czas i spróbuj skoncentrować się na swoich codziennych sprawach,

– Żyj dalej i randkuj dalej, jeśli masz na to ochotę,

– Jeśli taka sytuacja sprawiła, że boisz się flirtować i umawiać na randki albo mocno spadła Twoja samoocena, zastanów się nad konsultacją z psychologiem_lożką lub psychoterapeutą_tką. Taka konsultacja jest wskazana również wtedy, kiedy Twoja złość na tę sytuację nie mija albo, co gorsza, mścisz się na innych osobach. Wyżywanie się na otoczeniu albo na kolejnych osobach, z którymi się umawiasz, nie jest w porządku.

Zobacz także:

Przemoc pod lupą,

Chorobliwa zazdrość

W każdej nawet najbardziej zdrowej relacji partnerskiej, rodzinnej i przyjacielskiej może pojawiać się zaborczość, która jednak przy częstym występowaniu staje się poważnym problemem. Chorobliwa zazdrość ze…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Stealthing

Stealthing to forma gwałtu (w wielu krajach już karalna), polegająca na niekonsensualnym zdejmowaniu prezerwatywy. Dlaczego jest to forma gwałtu? – Zgoda musi zostać wyrażona nie tylko…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Nieseksualne sposoby wyrażania miłości, aprobaty, uznania

Pociąg seksualny to reakcja ukierunkowana na daną osobę. Możemy czuć, że jest dla nas atrakcyjna seksualnie, jednak nie zawsze chcemy okazywać czułość poprzez aktywność seksualną. Wykazywanie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Daj spokój, każdy to robi!

„Utrata dziewictwa”, określenie stosowane głównie w stosunku do kobiet, to konstrukt językowy warunkujący dużo negatywnych skojarzeń. Wpisane w wyrażenie „strata” sugeruje, że rozpoczęcie życia seksualnego jest…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Jak wygląda terapia osób odpowiedzialnych za przemoc domową?

Podstawowa terapia sprawców przemocy domowej wyróżnia dwa nurty: 1. Pierwszy przedstawia feministyczny sposób rozumienia przemocy domowej i skierowany jest do sprawców płci męskiej w relacjach heteroseksualnych.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Czym jest zgoda?

Gwałtem jest nie tylko stosunek, któremu się sprzeciwiano. Zasadniczą różnicą między stosunkiem seksualnym, a gwałtem jest świadoma, udzielona przez wszystkich zgoda – temat stale pomijany. To…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Gotowanie żaby

W pewnej szkole była sobie para, która świetnie się dogadywała. Uwielbiali wspólne wyjścia, dużo ze sobą rozmawiali i żartowali. Niekiedy te żarty były uszczypliwe, ale co…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie, Związki i relacje,

Style przywiązania

Bezpieczny, lękowy czy unikający. Jaki jest Twój styl przywiązania? Budowanie silnego i stabilnego związku w oparciu o wzajemne zaufanie jest dużo trudniejsze, niż mogłoby się wydawać.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Jak dobrze się kłócić?

Kłótnie są stałym elementem każdej relacji. Czasem mogą się budzić strach, że nasza relacja się sypie. Nie należy się ich bać, są nieodłącznym elementem każdej relacji.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą, Związki i relacje,

Jak rozpoznać osobę w kryzysie psychicznym i samobójczym?

Kryzys psychiczny – stan nierównowagi psychicznej, będący efektem długotrwałego stresu reakcją na nagłe wydarzenie bądź serię wydarzeń. U osoby zmagającej się z kryzysem, może rozwinąć się…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie