Kiedy krytyka osoby partnerskiej jest nadmierna?
Krytyka powinna mieć na celu poprawę, ulepszenie czegoś. Kiedy jest konstruktywna, wygłaszana z szacunkiem, a druga osoba jej wysłuchuje i odpowiada na nią – przyczynia się do poprawy relacji i wzmocnienia związku. Czasem jednak krytyki jest za dużo i jest nieodpowiednia.
Co złego jest w nadmiernej krytyce?
Nieustanne wysłuchiwanie krytycznych komentarzy psuje atmosferę i zaniża twoją samoocenę. Zaczyna się od pozornie niewinnych przytyków, nieraz dotyczących wyglądu, sposobu mówienia, ugotowanych potraw i tak dalej. Często, kiedy zaprotestujesz, słyszysz „Wydaje Ci się”, „To tylko żarty, nie masz w ogóle dystansu do siebie?” i podobne stwierdzenia.
Jakie cechy ma nadmierna krytyka?
1. Brak konstruktywności
Krytyka dotyczy osoby, a nie konkretnego zachowania lub sytuacji. Przykładowo „Nie potrafisz gotować” zamiast „Ta zupa nie wyszła zbyt dobrze” – uwagi, które mają doprowadzić do poprawy, powinny odnosić się do konkretnego problemu.
2. Ilość
Jest jej po prostu za dużo: odpowiednio dobrany strój ma znaczenie, kiedy idziecie do dziadków albo na wesele, ale jeśli Twoja druga połówka krytykuje Twój styl nawet, kiedy idziecie na szybko do Żabki lub będziecie wędrować po górach, gdzie ważniejsza jest wygoda od wyglądu, to powinno dać Ci do myślenia, nawet jeśli krytyczne uwagi brzmią konstruktywnie – czasem osoba partnerska powinna po prostu umieć sobie odpuścić jakikolwiek komentarz.
3. Brak pochwał
Taka krytykancka osoba bardzo często nie zauważa dobrych zachowań lub cech. Przykładowo, wytknie każdą literówkę albo przejęzyczenie, ale nie zwróci uwagi, kiedy zdasz egzamin na piątkę.
4. Brak szacunku do ciebie
Komentarze są wygłaszane w nieprzyjemny sposób. Są prześmiewcze albo wulgarne. Musisz ich słuchać w sytuacjach, w których trudno Ci zareagować, na przykład w gronie znajomych.
5. Wywołuje w Tobie poczucie winy lub spadek poczucia własnej wartości i pewności siebie. Jeśli zaczynasz się wstydzić wychodzić z domu, myślisz, że na pewno zawsze wyglądasz okropnie, nie odzywasz się w towarzystwie z obawy, że powiesz coś głupiego i będziesz źle odebranx, boisz się pokazać osobie partnerskiej jakiekolwiek swoje dzieło (posiłek, tekst, robótkę ręczną, postać w grze itd.) – to znak, że krytyka przekroczyła granice i niszczy twoje zdrowie psychiczne.
Dlaczego partnerx ciągle mnie krytykuje?
– Czasem za krytyką kryje się coś innego, być może ważnego dla waszego związku. To może być na przykład uraza albo troska. Być może coś obiecałxś i nie dotrzymałxś słowa? Dopytuj o konkrety, spróbuj podrążyć temat. Może osoba partnerska zarzuca Ci bycie kujonem, bo przez to, że ciągle się uczysz, nie masz dla niej czasu i już dawno nigdzie nie byliście razem? Może nazywa Cię bałaganiarzem, bo oprócz pracy lub studiowania zajmuje się domem i ma dosyć nieustannego kołowrotu obowiązków?,
– Niektóre osoby wynoszą po prostu zwyczaj krytykowania z domu. Dla ich rodziny wszystko musiało być idealne. Czwórka na koniec roku to za mało, a jeśli jedna książka na półce stała krzywo, to trzeba było sprzątać cały pokój. Takie osoby myślą, że bezustanne krytykowanie wszystkiego jest normalne.
– Chęć kontroli, narzucania czegoś – „Powinieneś się więcej ruszać”, „Za dużo chodzisz na siłownię”, „Przytyło Ci się”, „Sama skóra i kości”, „Wyglądasz ohydnie w tej sukience”, „Twoje zainteresowania są beznadziejne” – jeśli często słyszysz podobne komentarze, to nie ma wiele wspólnego ze szczerością, a więcej z chęcią podporządkowania ciebie gustom i upodobaniom drugiej osoby. Powodów może być oczywiście więcej i mogą być znacznie bardziej złożone. Pamiętaj, że co by się nie działo, nie można usprawiedliwiać złego traktowania.
Partnerxx ciągle mnie krytykuje – co robić?
Kiedy spotykasz się z nadmierną krytyką, spróbuj podjąć następujące kroki:
– Szczera rozmowa z osobą partnerską: wytłumacz, że jej postępowanie nie jest właściwe i źle się czujesz, będąc traktowanx w taki sposób,
– Wyznacz granice zgodnie ze swoimi potrzebami. Możesz sobie nie życzyć żadnych komentarzy dotyczących na przykład sposobu, w jaki się ubierasz (chyba że akurat poprosisz o opinię). Możecie ustalić też czas lub okoliczności, kiedy nie będzie można wygłaszać krytycznych komentarzy, na przykład po 18: 00 albo kiedy jesteście w gronie znajomych. Może to się wydawać absurdalne, jednak często jest to skuteczny sposób,
– Spróbuj się zdystansować od niektórych uwag osoby partnerskiej. Jak to zrobić, skoro ją kochasz i zależy Ci na jej opinii? Pamiętaj, że Twoja opinia też ma znaczenie i ważne jest, żebyś się dobrze czułx samx ze sobą. Osoba partnerska uważa twoje ukochane układanie puzzli za śmiertelnie nudne? Trudno, dla ciebie to przyjemne i masz do tego prawo,
– Jeśli druga osoba ciągle krytykuje Cię w przykry dla ciebie sposób, jej krytyka dotyczy twojej osoby, a nie konkretnych zachowań, zwłaszcza pomimo rozmowy i tłumaczenia
– Czas uznać, że masz do czynienia z krytyką, która nie ma służyć poprawieniu czegokolwiek, tylko zdobyciu nad tobą władzy lub kontrolowaniu cię. To zachowanie może już się nie zmienić, czas zatroszczyć się o siebie, a nie o związek,
– Jeśli krytyka sprawiła, że wątpisz w siebie, swoje umiejętności, inteligencję czy wygląd, porozmawiaj z psychologiem_lożką lub terapeutą_tką. Jeśli to nie jest możliwe, staraj się dużo przebywać w towarzystwie osób, z którymi dobrze się czujesz, które Cię akceptują i zauważają dobre cechy. Zgłoś się do organizacji, które udzielają wsparcia psychologicznego.