X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Przemoc fizyczna – jak się uwolnić?

W większości przypadków osoba odpowiedzialna za przemoc nie ogranicza się wyłącznie do przemocy fizycznej.

Najczęściej osoba doświadczająca przemocy ma do czynienia z tzw. gaslightingiem, czyli działaniami mającymi sprawić, że zwątpi ona w racjonalność swoich myśli, uczuć, pamięci. Osoba przemocowa próbuje ją przekonać, że nikt jej nie uwierzy, jest niepoczytalna, wmawia sobie, przejaskrawia powagę sytuacji, źle zapamiętuje wydarzenia z przeszłości.

Osoba przemocowa przedstawia siebie jako wymiar sprawiedliwości, wymierza kary, twierdząc, że druga osoba na nie zasłużyła. Stosuje wyzwiska, krzyczy i poniża. W osobie doświadczającej przemocy budowane jest przeświadczenie, że to ona jest odpowiedzialna za krzywdę, która ją spotyka.

Nie ma reguły, kto przemoc sprawuje lub kto jej doświadcza. Choć najczęściej przemocy doświadczają kobiety, w społeczeństwie utrwalił się wzorzec męskości, który przypisuje mężczyźnie szczególne zainteresowania, cechy, zainteresowania, w tym dominację nad kobietą i nieokazywanie słabości. Wobec tego, dla mężczyzn nieraz trudne bywa uświadomienie sobie, że doświadczają przemocy, nie wspominając o podjęciu stosownych kroków, by zadbać o swoje dobro.

1. Zgłoś się po pomoc psychologiczną do wykwalifikowanego w tym zakresie specjalisty lub na działającą całodobowo Niebieską Linię – 800 120 002. Praca z osobą doświadczoną pomoże Ci poradzić sobie ze skutkami doświadczania przemocy.

2. Poszukaj zaufanej osoby, która będzie mogła zapewnić Ci np. nocleg, kiedy będziesz tego potrzebować. Nie musisz mówić jej o przyczynie Twojej prośby, po prostu upewnij się, że sytuacji awaryjnej udzieli Ci schronienia.

3. Spakuj swoje rzeczy w niewielką, podręczną torbę, aby zawsze być w stanie gotowości do ucieczki. Upewnij się, że weźmiesz najpotrzebniejsze rzeczy – środki higieny, dokumenty, leki, pieniądze, bieliznę, ubrania (choćby tylko na przebranie, aby nie zajęły sporo miejsca), niezbędny sprzęt elektroniczny, najcenniejsze rzeczy. Schowaj ją tak, by móc w miarę szybko i łatwo ją wydobyć.

4. Odetnij od siebie osobę odpowiedzialną za przemoc jak najszybciej to możliwe, zablokuj jego numer telefonu oraz profile w mediach społecznościowych, aby nie miała możliwości skontaktowania się z Tobą.

5. Jeśli w danym momencie osoba przemocowa zagraża Twojemu życiu, natychmiast znajdź schronienie i zadzwoń pod numery alarmowe – 997 lub 112. Pod „schronieniem” rozumiane jest miejsce, w którym będziesz bezpiecznx choć na chwilę, aby wykonać telefon, może być to miejsce w domu Twoim czy sąsiada. Jeśli masz możliwość, w takiej sytuacji ucieknij z budynku.

Zobacz także:

Związki i relacje,

Wyuczona bezradność w związku

Zgadzasz się na udostępnienie osobie partnerskiej swojej lokalizacji „ze względów bezpieczeństwa”. Niestety okazuje się, że twoje wyjścia ze znajomymi, do sklepu czy na spacery są skrupulatnie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Problemy z agresją

Wszystkie emocje stanowią ważny komunikat, są podstawowym źródłem informacji, jakie człowiek może o sobie uzyskać. Wskazują, w jakim miejscu może być problem, nad czym trzeba pracować.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Agresywna komunikacja słowna

Krzyk, wyzwiska, wulgaryzmy, rękoczyny. O tym zazwyczaj myślimy, kiedy słyszymy słowo „agresja”. Niekiedy jednak agresja jest zamaskowana. Przykładowo: „Pięknie wyglądasz w tej sukience”. Komplement, prawda? Ale…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Chorobliwa zazdrość

W każdej nawet najbardziej zdrowej relacji partnerskiej, rodzinnej i przyjacielskiej może pojawiać się zaborczość, która jednak przy częstym występowaniu staje się poważnym problemem. Chorobliwa zazdrość ze…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą, Związki i relacje,

Jak rozpoznać osobę w kryzysie psychicznym i samobójczym?

Kryzys psychiczny – stan nierównowagi psychicznej, będący efektem długotrwałego stresu reakcją na nagłe wydarzenie bądź serię wydarzeń. U osoby zmagającej się z kryzysem, może rozwinąć się…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Zjawisko mansplainingu w relacji heteroromantycznej

Czym jest mansplaining? „Kochanie, pozwól, że Ci wytłumaczę…” – każda z nas znalazła się nieraz w sytuacji, kiedy ktoś usiłował wyjaśnić nam, że nie mamy pojęcia,…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Stealthing

Stealthing to forma gwałtu (w wielu krajach już karalna), polegająca na niekonsensualnym zdejmowaniu prezerwatywy. Dlaczego jest to forma gwałtu? – Zgoda musi zostać wyrażona nie tylko…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Love bombing

Boom! Jak grom z jasnego nieba, spada na Ciebie ktoś, przy kim czujesz się bezpiecznie, jakbyście znali_ły się od dawna. Zaczynasz dostrzegać prawdę w tych wszystkich…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Victim blaming

Wtórna wiktymizacja osoby doznającej przemocy prowadzi do występowania kolejnych traum i stanowi poważny problem społeczny. Poniżej opisujemy związane z tym fenomenem zjawisko, czyli victim blaming (oraz…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Poliamoria – zasady

Bliskie relacje opierają się na dzieleniu wspólnych emocji, doświadczeń, miłości, a także seksualności. Zazwyczaj określamy ramy tego, jakie chcemy mieć wobec siebie oczekiwania. W głównej mierze…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie