Przemoc fizyczna – jak się uwolnić?
W większości przypadków sprawca nie ogranicza się wyłącznie do przemocy fizycznej.
Najczęściej ofiara ma do czynienia z tzw. gaslightingiem, czyli działaniami mającymi sprawić, że zwątpi ona w racjonalność swoich myśli, uczuć, pamięci. Sprawca próbuje ją przekonać, że nikt jej nie uwierzy, jest niepoczytalna, wmawia sobie, przejaskrawia powagę sytuacji, źle zapamiętuje wydarzenia z przeszłości.
Sprawca przemocy przedstawia siebie jako wymiar sprawiedliwości, wymierza kary, twierdząc, że ofiara na nie zasłużyła. Stosuje wyzwiska, krzyczy i poniża. W osobie doświadczającej przemocy budowane jest przeświadczenie, że to ona jest odpowiedzialna za krzywdę, która ją spotyka.
Nie ma reguły, kto przemoc sprawuje lub kto jej doświadcza. Choć najczęściej ofiarami są kobiety, w społeczeństwie utrwalił się wzorzec męskości, który przypisuje mężczyźnie szczególne zainteresowania, cechy, zainteresowania, w tym dominację nad kobietą i nieokazywanie słabości. Wobec tego, dla mężczyzn nieraz trudne bywa uświadomienie sobie, że są ofiarami przemocy, nie wspominając o podjęciu stosownych kroków, by zadbać o swoje dobro.
1. Zgłoś się po pomoc psychologiczną do wykwalifikowanego w tym zakresie specjalisty lub na działającą całodobowo Niebieską Linię – 800 120 002. Praca z osobą doświadczoną pomoże Ci poradzić sobie ze skutkami doświadczania przemocy.
2. Poszukaj zaufanej osoby, która będzie mogła zapewnić Ci np. nocleg, kiedy będziesz tego potrzebować. Nie musisz mówić jej o przyczynie Twojej prośby, po prostu upewnij się, że sytuacji awaryjnej udzieli Ci schronienia.
3. Spakuj swoje rzeczy w niewielką, podręczną torbę, aby zawsze być w stanie gotowości do ucieczki. Upewnij się, że weźmiesz najpotrzebniejsze rzeczy – środki higieny, dokumenty, leki, pieniądze, bieliznę, ubrania (choćby tylko na przebranie, aby nie zajęły sporo miejsca), niezbędny sprzęt elektroniczny, najcenniejsze rzeczy. Schowaj ją tak, by móc w miarę szybko i łatwo ją wydobyć.
4. Odetnij od siebie oprawcę jak najszybciej to możliwe, zablokuj jego numer telefonu oraz profile w mediach społecznościowych, aby nie miał możliwości skontaktowania się z Tobą.
5. Jeśli w danym momencie sprawca zagraża Twojemu życiu, natychmiast znajdź schronienie i zadzwoń pod numery alarmowe – 997 lub 112. Pod „schronieniem” rozumiane jest miejsce, w którym będziesz bezpiecznx choć na chwilę, aby wykonać telefon, może być to miejsce w domu Twoim czy sąsiada. Jeśli masz możliwość, w takiej sytuacji ucieknij z budynku.