X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Wyuczona bezradność w związku

Zgadzasz się na udostępnienie osobie partnerskiej swojej lokalizacji „ze względów bezpieczeństwa”. Niestety okazuje się, że twoje wyjścia ze znajomymi, do sklepu czy na spacery są skrupulatnie odnotowywane. „A po co tam byłeś/byłaś? Z kim?” – takie pytania powoli stają się codziennością. Wkurzasz się i mówisz, że zablokujesz udostępnianie lokalizacji, bo to już gruba przesada. W reakcji słyszysz zapewnienia, że to już się nie powtórzy, że to z miłości i troski o ciebie. Wierzysz, zresztą przez chwilę rzeczywiście jest spokój. W międzyczasie pojawiają się komentarze. „Czy to nie jest zbyt krótka spódniczka?”, „Chyba przesadzasz z tym makijażem” i wypytywanie o to, z kim i gdzie bywasz.

Tłumaczysz i protestujesz, ale tłumaczenia „Martwię się o ciebie” albo „Chyba się nie dziwisz, że jestem zazdrosna o taką piękność?” między wybuchami zazdrości usypiają twoją czujność. W końcu chyba rzeczywiście nic złego w odrobinie zazdrości i zmartwień. Umawiając się na spotkania ze znajomymi, zastanawiasz się, jaka będzie reakcja. Czy znów dojdzie do kłótni lub będziesz się tłumaczyć? Szykowanie się do wyjścia już nie sprawia Ci tyle radości, co wcześniej.

Unikasz niektórych spotkań i imprez, żeby nie prowokować scen zazdrości. Myślisz sobie, że przecież nic z nimi nie możesz zrobić. Nie masz innego wyjścia, niż się dostosować.

Co to jest wyuczona bezradność?

Takie myśli w różnych sytuacjach często towarzyszą osobom z wyuczoną bezradnością. Są przekonane, że nic nie da się zrobić, żeby poprawić ich sytuację – wolą nie podjąć próby, niż ponieść kolejną porażkę, której są pewne. U niektórych problem dotyczy tylko jednego obszaru życia, u innych wielu. Przykładowo, osoby z syndromem wyuczonej bezradności mogą rezygnować z szukania pracy, bo „i tak nic nie znajdę”, „nikt mnie nie chce zatrudnić”, „do niczego się nie nadaję”. Tak samo jest w szkole, kiedy osoba uczniowska nie radzi sobie z jakimś przedmiotem lub kilkoma.

Pojawia się myślenie „i tak nic nie umiem”, „nigdy się tego nie nauczę”, „nie mam do tego talentu” i rezygnacja nawet z prób opanowania materiału.

Są też inne przejawy wyuczonej bezradności:

Skąd się bierze wyuczona bezradność, jakie są jej przyczyny?

Często wynosimy ją z dzieciństwa, z domu lub szkoły. U małych dzieci to może być wynik zaniedbania ich potrzeb przez opiekunów. Wyuczona bezradność może też rozwinąć się u dorosłych, postawionych w trudnej sytuacji. Mogą jej doświadczać osoby doświadczające przemocy, osoby w kryzysie bezdomności lub z poważnymi problemami finansowymi.

Wyuczona bezradność powstaje wtedy, kiedy ponosimy porażkę lub nasze działania nie przynoszą efektów, często wielokrotnie. Zaczynamy wierzyć, że nic, co zrobimy, nie ma wpływu na naszą sytuację i każdy wybór, jaki podejmiemy, będzie skutkował złymi konsekwencjami. Dlatego nawet kiedy jest możliwość zmiany swojej sytuacji, osoby z wyuczoną bezradnością nie robią tego. Nie wierzą, że cokolwiek może się zmienić. To wszystko może prowadzić do rozwoju różnych problemów i chorób, takich jak depresja, nerwowość czy lęki. Warto podjąć walkę i postarać się o terapię.

Jak sobie poradzić z wyuczoną bezradnością?

Skoro wyuczona bezradność jest wyuczona, to znaczy, że można się jej oduczyć. Najlepszym sposobem jest terapia, prowadzona przez wykwalifikowanego terapeutę. Najważniejsze w tej terapii jest to, żeby przywrócić takiej osobie wiarę w to, że zmiana na lepsze jest możliwa, a jej działania mają skutek i wpływają na jej życie. Często myślisz, że nie masz żadnej kontroli nad swoim losem? Uważasz, że nic, co zrobisz, nie ma sensu, więc nie warto próbować? Że szukanie pomocy nie ma sensu? Ma! Jesteś w stanie wyjść z tej sytuacji i poradzić sobie.

Zadzwoń na któryś z poniższych numerów lub napisz wiadomość:

Jeśli nie uda się dodzwonić – zadzwoń kolejny raz. I kolejny, jeśli trzeba. Lub napisz maila.

Nie przestawaj próbować po jednej, dwóch czy pięciu próbach. Jesteś ważny i zasługujesz na pomoc

Zobacz także:

Związki i relacje,

Jak dobrze się kłócić?

Kłótnie są stałym elementem każdej relacji. Czasem mogą się budzić strach, że nasza relacja się sypie. Nie należy się ich bać, są nieodłącznym elementem każdej relacji.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Nierówność seksualna, czyli dlaczego on ma częściej orgazm

Marka Durex przeprowadziła ankietę, w której kobiety i mężczyźni mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania odnośnie swoich orgazmów. Według niej 75% kobiet deklaruje brak orgazmu podczas…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Love bombing

Boom! Jak grom z jasnego nieba, spada na Ciebie ktoś, przy kim czujesz się bezpiecznie, jakbyście znali_ły się od dawna. Zaczynasz dostrzegać prawdę w tych wszystkich…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Osobowość zależna w związku?

„Nie potrafię bez ciebie żyć” – kiedy romantyczna deklaracja zwiastuje kłopoty „Zrobię dla ciebie wszystko”, „Jesteś dla mnie całym światem”, „Nie umiem funkcjonować bez ciebie”. Takie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Efekt zombie

Powrót z martwych – na czym polega efekt zombie Jesteś załamanx. Osoba, z którą się spotykałxś, zapada się pod ziemię. Nie odpowiada na wiadomości, nie odbiera…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Coming out

Jak (nie)reagować na coming out – o nieświadomej przemocy wobec osób queer. 1. Przede wszystkim doceń, że ktoś zdecydował się z Tobą podzielić tak ważną i…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Mężczyzna – ofiara kobiecej przemocy

Przemoc wobec mężczyzn to nadal temat tabu. Przez lata wychowywaliśmy się w społeczeństwie utrzymującym kult silnego, opanowanego, dominującego faceta. Feminizm uczynił wiele także dla płci męskiej.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Budowanie asertywności

Zwykle mówi się o niej w odniesieniu do osób, które są uległe. Biorą na siebie dodatkowe zadania i problemy nawet, kiedy nie mają czasu, energii lub…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Rodzaje terapii

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra? Psychiatra – doktor nauk medycznych zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem zaburzeń psychicznych i emocjonalnych. To psychiatra dobiera leki i decyduje o przyjęciu na…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Poliamoria – zasady

Bliskie relacje opierają się na dzieleniu wspólnych emocji, doświadczeń, miłości, a także seksualności. Zazwyczaj określamy ramy tego, jakie chcemy mieć wobec siebie oczekiwania. W głównej mierze…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie