X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Negging

Czym jest negging? To metoda manipulacji polegająca na dwuznacznym komplementowaniu. Celem jest obniżenie samooceny drugiej osoby. Fałszywe komplementy, bo tak często nazywa się to zjawisko, nie muszą być, a wręcz zazwyczaj nie są, przejawem prawdziwej opinii na Twój temat. Jest to działanie z premedytacją, które ma bardzo konkretny cel, chociaż różne przyczyny. Zazwyczaj jest to zazdrość lub próba podporządkowania Cię sobie, poprzez wmówienia Ci, że z danymi cechami, masz szczęście, że osoba „komplementująca” jest Tobą zainteresowana. Zaniżając czyjąś samoocenę, osoba liczy na to, że aby urosnąć w jej oczach zrobisz wszystko, czego będzie chciała. Często jest to element podrywu.

Negging – Jak poznać fałszywe komplementy

Zwróć uwagę na intencje: Obserwuj, czy osoba wydaje się być szczera w wyrażaniu komplementów. Fałszywe komplementy mogą brzmieć zbyt ogólnikowo lub nie odpowiadać kontekstowi. Często można w nich wyczuć manipulację i powtarzalność wzorców. Poniżej elementy, które mogą wzbudzać wątpliwości w kontekście tego, czy to rzeczywiście są komplementy:

Przykłady złośliwych komentarzy pod pozorem życzliwości

Dostrzeżenie, że osoba stosuje negging, chce nas zranić, jest o tyle trudne, że złośliwe komentarze są ukrywane pod płaszczykiem życzliwości – w końcu ktoś nam sprawia komplement, a gdyby chciał nas zranić, to by powiedział to wprost. No właśnie niekoniecznie. Negging przyjmuje czasem bardzo subtelne formy i pozornie wygląda jak konstruktywna krytyka czy rada.

Przykłady:

Jak reagować na negging?

Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie, czym jest negging i że jest to działanie celowe! Nie bój się reagować, nie obawiaj się, że kogoś zranisz, jednak przygotuj się na to, że osoba będzie usiłowała się bronić i atakować. Może np. sugerować, że jesteś przewrażliwiony, że Ci się wydaje. Nie, nie jesteś. Jeśli nie masz siły na konfrontację, staraj się ignorować, nabrać do tego dystansu. Pamiętaj, że zazwyczaj ta ukryta krytyka nie ma nic wspólnego z rzeczywistością i wynika właśnie z tego, że ktoś zna

Twoją wartość, ale nie chce byś Ty był jej świadomy. Jeśli w relacji pojawia się myśl, że musisz być jakiś, że musisz coś udowodnić, to powinna Ci się zapalić czerwona lampka, tak samo, jeśli po rozmowie z daną osobą czujesz się gorzej, czujesz się psychicznie zmęczony, jeśli czujesz się niedoceniony. To wszystko objawy toksycznej relacji, z której należy uciec.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tych komplementach, zapraszamy do lektury książki autorstwa aktywistki, feministki Mai Staśko – „Gwałt to przecież komplement”.

Zobacz także:

Przemoc pod lupą,

Orbiting

Spotykacie się kilka razy albo wręcz już dłuższy czas, po czym ta osoba przestaje odbierać telefony czy odpowiadać na wiadomości. Mimo tego wciąż lajkuje twoje zdjęcia…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Wyuczona bezradność w związku

Zgadzasz się na udostępnienie osobie partnerskiej swojej lokalizacji „ze względów bezpieczeństwa”. Niestety okazuje się, że twoje wyjścia ze znajomymi, do sklepu czy na spacery są skrupulatnie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Stealthing

Stealthing to forma gwałtu (w wielu krajach już karalna), polegająca na niekonsensualnym zdejmowaniu prezerwatywy. Dlaczego jest to forma gwałtu? – Zgoda musi zostać wyrażona nie tylko…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Związek z osobą uzależnioną

„Zielone flagi” – kiedy związek ma szansę na powodzenie? Kiedy: osoby partnerskie wyrażają chęci na obopólna pracę i podejmują kroki ku niej, uczą się poprawnego odbierania…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Jak wygląda terapia osób odpowiedzialnych za przemoc domową?

Podstawowa terapia sprawców przemocy domowej wyróżnia dwa nurty: 1. Pierwszy przedstawia feministyczny sposób rozumienia przemocy domowej i skierowany jest do sprawców płci męskiej w relacjach heteroseksualnych.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Kiedy krytyka osoby partnerskiej jest nadmierna?

Krytyka powinna mieć na celu poprawę, ulepszenie czegoś. Kiedy jest konstruktywna, wygłaszana z szacunkiem, a druga osoba jej wysłuchuje i odpowiada na nią – przyczynia się…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Plan bezpieczeństwa,

Bezpieczne randkowanie

Bezpieczne randkowanie w 7 krokach 1. Research: poproś o jakieś social media i sprawdź, czy macie jakichś wspólnych znajomych. Jeśli tak, popytaj. Istnieją również grupy randkowe…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Związek o stylu lękowo unikającym

W pułapce związku o stylu lękowo-unikającym Dynamika w związku może być różna, jednak, co się stanie, gdy osoby partnerskie będą wzajemnie wyzwalać sobie cechy, które uwiężą…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Negging

Czym jest negging? To metoda manipulacji polegająca na dwuznacznym komplementowaniu. Celem jest obniżenie samooceny drugiej osoby. Fałszywe komplementy, bo tak często nazywa się to zjawisko, nie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Efekt zombie

Powrót z martwych – na czym polega efekt zombie Jesteś załamanx. Osoba, z którą się spotykałxś, zapada się pod ziemię. Nie odpowiada na wiadomości, nie odbiera…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie