X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Daj spokój, każdy to robi!

„Utrata dziewictwa”, określenie stosowane głównie w stosunku do kobiet, to konstrukt językowy warunkujący dużo negatywnych skojarzeń. Wpisane w wyrażenie „strata” sugeruje, że rozpoczęcie życia seksualnego jest czymś, co naraża kobietę na koszt, a przecież może być zupełnie przeciwnie – seks przynosi przecież wiele korzyści w postaci przyjemności, okazji do poznawania siebie i tworzenia relacji.

Obecnie ten przestarzały frazes w seksualności zastępowany jest określeniem „debiut seksualny”. Jakie są jego plusy?

– Nie odnosi się do negatywów ani do pozytywów inicjacji seksualnej; pozostaje ona neutralnym zwrotem,

– Nie wyklucza możliwości odbycia stosunku z osobą dowolnej płci, nie skupia się wyłącznie na klasycznym seksie heteroseksualnym,

– Dopuszcza opcje debiutu w postaci innych czynności seksualnych niż PiV [penis in vagina].

Debiut seksualny jest bardzo romantyzowanym elementem życia, nadawana jest mu wysoka ranga kulturowa, religijna. Takie podejście może często budzić niewspółmiernie wysokie oczekiwania co do stosunku, a u młodych osób nakłada presję na „wyjątkowość” czasu, miejsca i osoby, z którą debiutujemy. Podobne przekonania budzą strach i generują atmosferę tajemniczości utrudniającą odpowiednie przygotowanie. Pierwszy akt seksualny może być dla nas wyjątkowym wydarzeniem, ale nie musi. Równie ważne są czynniki zewnętrzne, które zapewnią nam pozytywne doświadczenie.

Debiut seksualny powinien zaczynać się od poczucia bezpieczeństwa. Związany z osobą, przy której czujemy się dobrze i możemy otwarcie mówić o swoich potrzebach, wywoła dużo entuzjazmu u obydwu stron. Kiedy osoba partnerska nie wywiera presji, nie naciska, potrafi rozładować napięcie i zaakceptować nasz brak gotowości na każdym kroku inicjacji, wówczas możemy skupić się na sobie i na tym, co czujemy w danej chwili.

Równie istotne jest wzajemne omówienie swojej wiedzy na temat możliwości i preferencji zastosowania różnych rodzajów zabezpieczenia oraz możliwych konsekwencji wynikających z ich wyboru. Do konsekwencji należą nie tylko kwestie reprodukcyjne, lecz także choroby przenoszone drogą płciową.

Świadoma i entuzjastyczna zgoda często zaciera się w momencie, gdy otacza nas presja otoczenia na odbycie stosunku i dzielenie się swoimi doświadczeniami z innymi.

Średni wiek pierwszej inicjacji seksualnej w Polsce to nadal czas przypadający na początek szkoły średniej. Według ekspertów częściej nacisków w obszarze pierwszych doświadczeń seksualnych doświadczają licealistki. W tej kwestii seksualność młodych osób nadal styka się z wytyczonymi i często nieświadomie powielanymi podwójnymi standardami. Chłopak, który decyduje się na współżycie, zwykle jest podziwiany przez kolegów. Natomiast dziewczyna podejmująca taki sam wybór częściej narażona jest na ostracyzm społeczny i pomówienie o „łatwą”. Sam termin łatwości/trudności „zdobycia” wartościuje młode kobiety

Zobacz także:

Przemoc pod lupą,

Manipulacja – jak ją rozpoznać?

W relacji romantycznej i przyjacielskiej/rodzinnej często dochodzi do różnego rodzaju konfliktów, które obie strony rozwiązują najwygodniejszymi dla siebie metodami. W takich sytuacjach poważny problem często stanowi…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Przemoc rówieśnicza w gimnazjum a płeć

„Końskie zaloty” – tak, to molestowanie! „Molestowaniem seksualnym lub dyskryminowaniem ze względu na płeć jest każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Formy agresji kobiet doświadczających przemocy w relacji intymnej

Osoba agresywna zazwyczaj jest osobą, która posiada deficyty w funkcjonowaniu społecznym. Czuje się odizolowana od swojego otoczenia. To poczucie czyni, w jego postrzeganiu, osobę partnerską jedną…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą, Związki i relacje,

Jak rozpoznać osobę w kryzysie psychicznym i samobójczym?

Kryzys psychiczny – stan nierównowagi psychicznej, będący efektem długotrwałego stresu reakcją na nagłe wydarzenie bądź serię wydarzeń. U osoby zmagającej się z kryzysem, może rozwinąć się…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Negging

Czym jest negging? To metoda manipulacji polegająca na dwuznacznym komplementowaniu. Celem jest obniżenie samooceny drugiej osoby. Fałszywe komplementy, bo tak często nazywa się to zjawisko, nie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Kiedy krytyka osoby partnerskiej jest nadmierna?

Krytyka powinna mieć na celu poprawę, ulepszenie czegoś. Kiedy jest konstruktywna, wygłaszana z szacunkiem, a druga osoba jej wysłuchuje i odpowiada na nią – przyczynia się…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

„Ładna dupa, grzeczna suka”, czyli znaczenie kontekstu językowego w kulturze

„Dupa – skacze góra, dół, kiedy rządzi nią suka rusza cały stół, rusza każdego fiuta”. Jesteśmy świadomymi odbiorczyniami muzyki rozrywkowej, nie mamy trudności w zrozumieniu, że…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Poliamoria – zasady

Bliskie relacje opierają się na dzieleniu wspólnych emocji, doświadczeń, miłości, a także seksualności. Zazwyczaj określamy ramy tego, jakie chcemy mieć wobec siebie oczekiwania. W głównej mierze…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Love bombing

Boom! Jak grom z jasnego nieba, spada na Ciebie ktoś, przy kim czujesz się bezpiecznie, jakbyście znali_ły się od dawna. Zaczynasz dostrzegać prawdę w tych wszystkich…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Hej, chyba potrzebujesz terapii!

Pójście na terapię albo konsultacja z psychiatrą to zdrowa decyzja. Często stanowi pierwszy krok do rozwiązania wielu problemów. Dlatego część z nas usiłuje nakłonić bliskie osoby…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie