X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Cloaking

Cloaking dotyczy sytuacji, kiedy poznajesz kogoś online. Piszecie ze sobą, podoba wam się, ustalacie datę spotkania „w realu”, po czym… ta osoba nie przychodzi bez uprzedzenia. Ale nie tylko. Oprócz tego blokuje was we wszystkich social mediach i aplikacjach, w jakich macie do siebie kontakt. Nawet nie masz możliwości zapytać „Hej, coś się stało?”.

Dlaczego to się dzieje:

– Ktoś używa aplikacji randkowych tylko do flirtowania i zabawy online, bez chęci spotykania się z kimkolwiek na żywo (tylko wtedy po co umawia się na spotkanie?),

– Drugą osobę w ostatniej chwili oblatuje strach: być może boi się oceny, jest bardzo niepewna siebie albo uznała Cię za kogoś podejrzanego. Co oczywiście nie jest żadnym usprawiedliwieniem dla traktowania innego człowieka w taki sposób – wypadałoby przynajmniej dać znać, że się nie przyjdzie i w ogóle nic z tego nie będzie,

– Ktoś sam był potraktowany w ten sposób i nie potrafił sobie z tym poradzić inaczej, niż źle traktując innych,

– Osoba, z którą flirtujesz online, obawia się spotkań i relacji w prawdziwym życiu.

Mogą też być inne przyczyny, ale zwróć uwagę, że powodem nigdy nie jesteś Ty – wystawiona i zablokowana osoba. No chyba że dla ciebie flirtowanie polega na grożeniu komuś albo robieniu innych rzeczy, które przekraczają cudze granice lub są wręcz nielegalne.

Tutaj zakładamy, że nic takiego nie miało miejsca i że zostałxś wystawionx przez osobą stosującą bierną agresję.

Cloaking – co zrobić, kiedy mnie to spotyka?

Masz prawo w takiej sytuacji być wkurzonx, smutnx czy mieć ochotę porządnie przygadać takiej osobie. Ale… nie warto. Pomyśl o tym w ten sposób: skoro ta osoba nie potrafiła napisać nawet „Nie przyjdę na spotkanie, w ogóle nie chcę się spotykać, sorki, że piszę tak w ostatniej chwili”, to wszelkie twoje starania będą jedynie utopionymi kosztami.

Co zrobić ze swoimi emocjami i w ogóle ze sobą w takiej sytuacji?

– Pamiętaj, że problem leży po stronie tej osoby, a nie po twojej,

– Nie obwiniaj się – nie zastanawiaj się, co zrobiłxś źle, co mogłxś zrobić inaczej. Nic, co byś zrobiłx, nie zmieniłoby podejścia tej osoby,

– Złość, smutek, żal, rozczarowanie – wszelkie negatywne emocje w takiej sytuacji są naturalne, pozwól sobie je przeżyć,

– Jeśli masz taką potrzebę, wyżal się komuś, żeby sobie ulżyć,

– Daj sobie czas i spróbuj skoncentrować się na swoich codziennych sprawach,

– Żyj dalej i randkuj dalej, jeśli masz na to ochotę,

– Jeśli taka sytuacja sprawiła, że boisz się flirtować i umawiać na randki albo mocno spadła Twoja samoocena, zastanów się nad konsultacją z psychologiem_lożką lub psychoterapeutą_tką. Taka konsultacja jest wskazana również wtedy, kiedy Twoja złość na tę sytuację nie mija albo, co gorsza, mścisz się na innych osobach. Wyżywanie się na otoczeniu albo na kolejnych osobach, z którymi się umawiasz, nie jest w porządku.

Zobacz także:

Na rozgrzewkę w temacie,

Związek z osobą uzależnioną

„Zielone flagi” – kiedy związek ma szansę na powodzenie? Kiedy: osoby partnerskie wyrażają chęci na obopólna pracę i podejmują kroki ku niej, uczą się poprawnego odbierania…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Czym jest zgoda?

Gwałtem jest nie tylko stosunek, któremu się sprzeciwiano. Zasadniczą różnicą między stosunkiem seksualnym, a gwałtem jest świadoma, udzielona przez wszystkich zgoda – temat stale pomijany. To…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

„Ładna dupa, grzeczna suka”, czyli znaczenie kontekstu językowego w kulturze

„Dupa – skacze góra, dół, kiedy rządzi nią suka rusza cały stół, rusza każdego fiuta”. Jesteśmy świadomymi odbiorczyniami muzyki rozrywkowej, nie mamy trudności w zrozumieniu, że…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Nieseksualne sposoby wyrażania miłości, aprobaty, uznania

Pociąg seksualny to reakcja ukierunkowana na daną osobę. Możemy czuć, że jest dla nas atrakcyjna seksualnie, jednak nie zawsze chcemy okazywać czułość poprzez aktywność seksualną. Wykazywanie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Czy relacja osoby ateistycznej z osobą wierzącą może być zdrowa?

Według Małego Rocznika Statystycznego Polski 2021 w Polsce nadal 84,8 proc. społeczeństwa określa się jako katolicy (liczba ochrzczonych). To daje możliwość określenia tej wiary jako dominującej,…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Budowanie asertywności

Zwykle mówi się o niej w odniesieniu do osób, które są uległe. Biorą na siebie dodatkowe zadania i problemy nawet, kiedy nie mają czasu, energii lub…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Cloaking

Cloaking dotyczy sytuacji, kiedy poznajesz kogoś online. Piszecie ze sobą, podoba wam się, ustalacie datę spotkania „w realu”, po czym… ta osoba nie przychodzi bez uprzedzenia.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Przemoc ekonomiczna w związku

Z przemocą ekonomiczną mamy do czynienia wtedy, gdy pieniądze lub środki materialne służą komuś do kontrolowania drugiej osoby, sprawowania nad nią władzy. Często towarzyszy temu upokarzanie,…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Plan bezpieczeństwa, Związki i relacje,

Skutki przemocy

Bez znaczenia, jakiego typu przemocy doświadczasz/doświadczałxś, jest wysokie prawdopodobieństwo, że zostawi po sobie ślady. Niezależnie: – Jaka jest płeć osoby sprawującej przemoc, – Czy sprzeciwiałxś się,…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Daj spokój, każdy to robi!

„Utrata dziewictwa”, określenie stosowane głównie w stosunku do kobiet, to konstrukt językowy warunkujący dużo negatywnych skojarzeń. Wpisane w wyrażenie „strata” sugeruje, że rozpoczęcie życia seksualnego jest…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie