X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Daj spokój, każdy to robi!

„Utrata dziewictwa”, określenie stosowane głównie w stosunku do kobiet, to konstrukt językowy warunkujący dużo negatywnych skojarzeń. Wpisane w wyrażenie „strata” sugeruje, że rozpoczęcie życia seksualnego jest czymś, co naraża kobietę na koszt, a przecież może być zupełnie przeciwnie – seks przynosi przecież wiele korzyści w postaci przyjemności, okazji do poznawania siebie i tworzenia relacji.

Obecnie ten przestarzały frazes w seksualności zastępowany jest określeniem „debiut seksualny”. Jakie są jego plusy?

– Nie odnosi się do negatywów ani do pozytywów inicjacji seksualnej; pozostaje ona neutralnym zwrotem,

– Nie wyklucza możliwości odbycia stosunku z osobą dowolnej płci, nie skupia się wyłącznie na klasycznym seksie heteroseksualnym,

– Dopuszcza opcje debiutu w postaci innych czynności seksualnych niż PiV [penis in vagina].

Debiut seksualny jest bardzo romantyzowanym elementem życia, nadawana jest mu wysoka ranga kulturowa, religijna. Takie podejście może często budzić niewspółmiernie wysokie oczekiwania co do stosunku, a u młodych osób nakłada presję na „wyjątkowość” czasu, miejsca i osoby, z którą debiutujemy. Podobne przekonania budzą strach i generują atmosferę tajemniczości utrudniającą odpowiednie przygotowanie. Pierwszy akt seksualny może być dla nas wyjątkowym wydarzeniem, ale nie musi. Równie ważne są czynniki zewnętrzne, które zapewnią nam pozytywne doświadczenie.

Debiut seksualny powinien zaczynać się od poczucia bezpieczeństwa. Związany z osobą, przy której czujemy się dobrze i możemy otwarcie mówić o swoich potrzebach, wywoła dużo entuzjazmu u obydwu stron. Kiedy osoba partnerska nie wywiera presji, nie naciska, potrafi rozładować napięcie i zaakceptować nasz brak gotowości na każdym kroku inicjacji, wówczas możemy skupić się na sobie i na tym, co czujemy w danej chwili.

Równie istotne jest wzajemne omówienie swojej wiedzy na temat możliwości i preferencji zastosowania różnych rodzajów zabezpieczenia oraz możliwych konsekwencji wynikających z ich wyboru. Do konsekwencji należą nie tylko kwestie reprodukcyjne, lecz także choroby przenoszone drogą płciową.

Świadoma i entuzjastyczna zgoda często zaciera się w momencie, gdy otacza nas presja otoczenia na odbycie stosunku i dzielenie się swoimi doświadczeniami z innymi.

Średni wiek pierwszej inicjacji seksualnej w Polsce to nadal czas przypadający na początek szkoły średniej. Według ekspertów częściej nacisków w obszarze pierwszych doświadczeń seksualnych doświadczają licealistki. W tej kwestii seksualność młodych osób nadal styka się z wytyczonymi i często nieświadomie powielanymi podwójnymi standardami. Chłopak, który decyduje się na współżycie, zwykle jest podziwiany przez kolegów. Natomiast dziewczyna podejmująca taki sam wybór częściej narażona jest na ostracyzm społeczny i pomówienie o „łatwą”. Sam termin łatwości/trudności „zdobycia” wartościuje młode kobiety

Zobacz także:

Związki i relacje,

Boję się prosić o pomoc

Obawy związane z proszeniem o pomoc, szczególnie o pomoc specjalisty, są często wynikiem stygmatyzacji społecznej. Utrzymuje się przekonanie, że osoba proszącą o pomoc, to osoba słaba,…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Rodzaje terapii

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra? Psychiatra – doktor nauk medycznych zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem zaburzeń psychicznych i emocjonalnych. To psychiatra dobiera leki i decyduje o przyjęciu na…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Daj spokój, każdy to robi!

„Utrata dziewictwa”, określenie stosowane głównie w stosunku do kobiet, to konstrukt językowy warunkujący dużo negatywnych skojarzeń. Wpisane w wyrażenie „strata” sugeruje, że rozpoczęcie życia seksualnego jest…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Zjawisko mansplainingu w relacji heteroromantycznej

Czym jest mansplaining? „Kochanie, pozwól, że Ci wytłumaczę…” – każda z nas znalazła się nieraz w sytuacji, kiedy ktoś usiłował wyjaśnić nam, że nie mamy pojęcia,…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Jak reagować, gdy bliska osoba doświadcza przemocy?

Jak zaobserwować, że bliska osoba może doświadczać przemocy? – Stale zakrywa określone części ciała. Oczywiście takie zachowanie może mieć więcej przyczyn, ale zachowaj czujność, widząc nerwowe…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Chorobliwa zazdrość

W każdej nawet najbardziej zdrowej relacji partnerskiej, rodzinnej i przyjacielskiej może pojawiać się zaborczość, która jednak przy częstym występowaniu staje się poważnym problemem. Chorobliwa zazdrość ze…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Plan bezpieczeństwa,

Bezpieczne randkowanie

Bezpieczne randkowanie w 7 krokach 1. Research: poproś o jakieś social media i sprawdź, czy macie jakichś wspólnych znajomych. Jeśli tak, popytaj. Istnieją również grupy randkowe…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Problemy z agresją

Wszystkie emocje stanowią ważny komunikat, są podstawowym źródłem informacji, jakie człowiek może o sobie uzyskać. Wskazują, w jakim miejscu może być problem, nad czym trzeba pracować.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Związek z osobą uzależnioną

„Zielone flagi” – kiedy związek ma szansę na powodzenie? Kiedy: osoby partnerskie wyrażają chęci na obopólna pracę i podejmują kroki ku niej, uczą się poprawnego odbierania…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Kiedy krytyka osoby partnerskiej jest nadmierna?

Krytyka powinna mieć na celu poprawę, ulepszenie czegoś. Kiedy jest konstruktywna, wygłaszana z szacunkiem, a druga osoba jej wysłuchuje i odpowiada na nią – przyczynia się…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie