X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Love bombing

Boom! Jak grom z jasnego nieba, spada na Ciebie ktoś, przy kim czujesz się bezpiecznie, jakbyście znali_ły się od dawna. Zaczynasz dostrzegać prawdę w tych wszystkich powiedzeniach o drugiej połowie jabłka. W rzeczywistości to jednak może być potocznie zwany love bombing.

To naturalne, że w fazie zauroczenia czasem nie widzicie świata poza sobą, idealizujecie siebie nawzajem i chcecie spędzać razem sporo czasu. Problem pojawia się wtedy, kiedy jeden z Was dyktuje (bardzo szybkie) tempo, którym ma na celu zwabić drugiego w pułapkę, a jeśli ten spróbuje z niej uciec, manipulatorxx będzie powtarzać „polowanie”, ponownie bombardując miłością.

Love bombing jest niepozorny i powierzchownie nieszkodliwy, jednak tak naprawdę to taktyczne zachowanie przemocowe, które często jest przykryciem dla wachlarza innych toksycznych działań ze strony osoby partnerskiej. Nie daj sobie wmówić, że jesteś niewdzięcznx, egoistycznx czy że nie da się Ciebie zadowolić. Zaufaj własnej intuicji – jeśli podpowiada Ci, że coś jest nie tak, zweryfikuj to.

Masz wrażenie, że trafiła Cię słynna strzała Amora. Ta osoba sprawia, że czujesz się, jakbyś grałx pierwszoplanową rolę w filmie romantycznym – są słodkie słówka, deklaracje wspólnej przyszłości, wielkie gesty. Wszystko wydaje się zbyt piękne, aby było prawdziwe i… być może tak właśnie jest. Możesz być poddawanx bombardowaniu miłością.

Czym jest love bombing?

Bombardowanie miłością objawia się:

– Werbalnie, nieustannymi, przesadnymi komplementami, planowaniem Waszej przyszłości (nawet bardzo odległej i zobowiązującej), zwierzaniem się z trudnych przeżyć po bardzo krótkiej relacji, podkreślaniem niepowtarzalności Waszej relacji (np. „jesteśmy sobie pisani”), szybkim wyznawaniem miłości,

– Behawioralnie, robieniem częstych, nierzadko drogich i obligujących prezentów, ciągłą chęcią kontaktu, szybkim przedstawianiem Cię bliskim i oczekiwaniem tego samego od Ciebie, naśladowaniem Twoich zachowań, poglądów, preferencji, zainteresowań, natarczywą inicjacją kolejnych spotkań, okazywaniem głębokiego zranienia, kiedy postawisz granice.

Dlaczego bombardowanie miłością jest niebezpieczne?

Idealizowanie przez media wielkich, romantycznych postaw nie ułatwia identyfikacji tego problemu. Dajesz się przekonać, że są to miłe gesty, których Ty zwyczajnie nie doceniasz. W konsekwencji brniesz w relację, która uzależnia Cię od osoby partnerskiej i od uczucia adoracji, która staje się narzędziem kontroli.

Warunkujesz swoje przekonania i uczucia tym, co myśli osoba partnerska. Często po fazie miesiąca miodowego, kiedy osoba stosująca przemoc poczuje, że złapałxś przynętę, ukazuje prawdziwe oblicze – zaborczego, agresywnego, już wcale nie tak czarującego człowieka. Gdy grozi mu utrata Ciebie, ponownie stosuje love bombing.

Zobacz także:

Na rozgrzewkę w temacie, Związki i relacje,

Style przywiązania

Bezpieczny, lękowy czy unikający. Jaki jest Twój styl przywiązania? Budowanie silnego i stabilnego związku w oparciu o wzajemne zaufanie jest dużo trudniejsze, niż mogłoby się wydawać.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Manipulacja – jak ją rozpoznać?

W relacji romantycznej i przyjacielskiej/rodzinnej często dochodzi do różnego rodzaju konfliktów, które obie strony rozwiązują najwygodniejszymi dla siebie metodami. W takich sytuacjach poważny problem często stanowi…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Wyuczona bezradność w związku

Zgadzasz się na udostępnienie osobie partnerskiej swojej lokalizacji „ze względów bezpieczeństwa”. Niestety okazuje się, że twoje wyjścia ze znajomymi, do sklepu czy na spacery są skrupulatnie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Zjawisko mansplainingu w relacji heteroromantycznej

Czym jest mansplaining? „Kochanie, pozwól, że Ci wytłumaczę…” – każda z nas znalazła się nieraz w sytuacji, kiedy ktoś usiłował wyjaśnić nam, że nie mamy pojęcia,…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Związek o stylu lękowo unikającym

W pułapce związku o stylu lękowo-unikającym Dynamika w związku może być różna, jednak, co się stanie, gdy osoby partnerskie będą wzajemnie wyzwalać sobie cechy, które uwiężą…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Czy relacja osoby ateistycznej z osobą wierzącą może być zdrowa?

Według Małego Rocznika Statystycznego Polski 2021 w Polsce nadal 84,8 proc. społeczeństwa określa się jako katolicy (liczba ochrzczonych). To daje możliwość określenia tej wiary jako dominującej,…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Daj spokój, każdy to robi!

„Utrata dziewictwa”, określenie stosowane głównie w stosunku do kobiet, to konstrukt językowy warunkujący dużo negatywnych skojarzeń. Wpisane w wyrażenie „strata” sugeruje, że rozpoczęcie życia seksualnego jest…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Jak wygląda terapia osób odpowiedzialnych za przemoc domową?

Podstawowa terapia sprawców przemocy domowej wyróżnia dwa nurty: 1. Pierwszy przedstawia feministyczny sposób rozumienia przemocy domowej i skierowany jest do sprawców płci męskiej w relacjach heteroseksualnych.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Formy agresji kobiet doświadczających przemocy w relacji intymnej

Osoba agresywna zazwyczaj jest osobą, która posiada deficyty w funkcjonowaniu społecznym. Czuje się odizolowana od swojego otoczenia. To poczucie czyni, w jego postrzeganiu, osobę partnerską jedną…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Rodzaje terapii

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra? Psychiatra – doktor nauk medycznych zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem zaburzeń psychicznych i emocjonalnych. To psychiatra dobiera leki i decyduje o przyjęciu na…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie