X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Problemy z agresją

Wszystkie emocje stanowią ważny komunikat, są podstawowym źródłem informacji, jakie człowiek może o sobie uzyskać. Wskazują, w jakim miejscu może być problem, nad czym trzeba pracować. Gniew jest naturalną reakcją, której pojawienia się nie można kontrolować, natomiast człowiek ma wpływ ma to, w jaki sposób postanowi rozładować napięcie z nim związane. Zdrowe mechanizmy radzenia sobie z emocjami poznasz po tym, że:

– Osoba potrafi prosić o pomoc, kiedy jest jej potrzebna. Bywa, że jest typem indywidualisty, który z trudnościami radzi sobie samodzielnie, jednak zdarza się, że prosi o pomoc w sposób przeciwstawny, np. izolując bliskich,

– Osoba wybiera takie czynności regulujące, które nie szkodzą jej samej lub otoczeniu, może to być rozmowa z bliskimi, lubiane aktywności, skupianie się na przepracowaniu problemu.

Jeśli Twoja sympatia często odreagowuje bodźce na Tobie, manipuluje Tobą, nastawia otoczenie przeciwko Tobie, rzuca kąśliwe uwagi na Twój temat, zawstydza Cię, sabotuje ważne dla Ciebie wydarzenia i/lub dopuszcza się agresji fizycznej, oznacza to, że doświadczasz przemocy. Samodzielne przepracowanie tego problemu wymagałoby ogromnej samoświadomości i w większości przypadków nie byłoby skuteczne w takim stopniu, jak praca ze specjalistą, dlatego jeśli zdecydujesz się pozostać w związku, poleć to rozwiązanie osobie partnerskiej. O rodzajach psychoterapii i możliwościach z nią związanych, a także o cenach czy kolejce oczekiwania, przeczytasz w naszych przyszłych postach.

Agresja jest przemocą, która ma na celu uzyskanie dominacji i kontroli nad ofiarą, wyrządzenie jej krzywdy. Wyróżnia się agresję czynną, która to zazwyczaj jest pierwszym nasuwającym się skojarzeniem, oraz agresję bierną, którą trudniej zauważyć.

Agresja czynna objawia się na wiele sposobów, często ze sobą połączonych. Zazwyczaj są to: groźby, szantażowanie, wyśmiewanie, obrażanie, poniżanie, ciągłe oskarżenia, krzyki, różne formy przemocy fizycznej.

Agresja bierna nie jest tak widoczna, jak agresja czynna. Ten typ często idzie w parze z dodatkowymi manipulacjami, które mają utrudniać osobie doświadczającej przemocy dostrzeżenie problemu. Może przejawiać się w:

– Tzw. karaniu ciszą. Polega na odmowie kontaktu werbalnego, traktowaniu drugiej osoby jak powietrze. Milczenie może trwać godziny, tygodnie, w skrajnych przypadkach dłużej,

– Uszczypliwych uwagach, sprawianiu pozornych komplementów, wbijaniu szpilek,

– Wprowadzaniu w poczucie winy, zawstydzaniu za to, ile np. jesz. Osoba może zrzucać na Ciebie winę za wydarzenia, na które nie miałxś wpływu,

– Sabotowaniu Twoich/Waszych planów, aby wywołać frustrację/cierpienie.

Kiedy zakończyć relację?

Skłonności do agresji stają się problemem, kiedy zachowania z nich wynikające notorycznie się powtarzają, są jedynym sposobem wyrażania emocji, cierpi na tym Twoje zdrowie psychiczne i Wasz związek. W takiej sytuacji zastanów się, czy masz siłę na kontynuację relacji. Pozostanie w związku jest szczególnie niebezpieczne, gdy dochodzi w nim do przemocy fizycznej, gróźb czy ciągłego poniżania.

Zobacz także:

Na rozgrzewkę w temacie,

Daj spokój, każdy to robi!

„Utrata dziewictwa”, określenie stosowane głównie w stosunku do kobiet, to konstrukt językowy warunkujący dużo negatywnych skojarzeń. Wpisane w wyrażenie „strata” sugeruje, że rozpoczęcie życia seksualnego jest…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Kiedy krytyka osoby partnerskiej jest nadmierna?

Krytyka powinna mieć na celu poprawę, ulepszenie czegoś. Kiedy jest konstruktywna, wygłaszana z szacunkiem, a druga osoba jej wysłuchuje i odpowiada na nią – przyczynia się…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Jak reagować, gdy bliska osoba doświadcza przemocy?

Jak zaobserwować, że bliska osoba może doświadczać przemocy? – Stale zakrywa określone części ciała. Oczywiście takie zachowanie może mieć więcej przyczyn, ale zachowaj czujność, widząc nerwowe…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Mężczyzna – ofiara kobiecej przemocy

Przemoc wobec mężczyzn to nadal temat tabu. Przez lata wychowywaliśmy się w społeczeństwie utrzymującym kult silnego, opanowanego, dominującego faceta. Feminizm uczynił wiele także dla płci męskiej.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Zabieranie, nieprzyjmowanie antykoncepcji, „nie zdążyłem”

Stealthing dzieje się, kiedy osoba uczestnicząca w stosunku seksualnym ściąga prezerwatywę bez konsensualnej zgody partnera. Taka sytuacja jest potencjalnie obejmowana definicją gwałtu. Dlaczego? Zgoda na jeden…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Cloaking

Cloaking dotyczy sytuacji, kiedy poznajesz kogoś online. Piszecie ze sobą, podoba wam się, ustalacie datę spotkania „w realu”, po czym… ta osoba nie przychodzi bez uprzedzenia.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Poliamoria – zasady

Bliskie relacje opierają się na dzieleniu wspólnych emocji, doświadczeń, miłości, a także seksualności. Zazwyczaj określamy ramy tego, jakie chcemy mieć wobec siebie oczekiwania. W głównej mierze…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Rodzaje terapii

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra? Psychiatra – doktor nauk medycznych zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem zaburzeń psychicznych i emocjonalnych. To psychiatra dobiera leki i decyduje o przyjęciu na…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Problemy z agresją

Wszystkie emocje stanowią ważny komunikat, są podstawowym źródłem informacji, jakie człowiek może o sobie uzyskać. Wskazują, w jakim miejscu może być problem, nad czym trzeba pracować.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Victim blaming

Wtórna wiktymizacja osoby doznającej przemocy prowadzi do występowania kolejnych traum i stanowi poważny problem społeczny. Poniżej opisujemy związane z tym fenomenem zjawisko, czyli victim blaming (oraz…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie