PRZEMOCOMETR – z hiszpańskiego VIOLONTOMETRO – zostaje przez Politechniczną Jednostkę Perspektywy Genderowej Narodowego Instytutu Politechnicznego (Meksyk) w oparciu o badanie, które przeprowadzone w 2009 roku w celu zrozumienia dynamiki relacji partnerskich wśród osób w wieku od 15 do 25 lat. W tym celu przeprowadzono ankietę wśród ponad 14 tysięcy młodych uczących się w szkołach średnich i wyższych.
Zebrane dane wzbudziły alarm, gdyż okazało się, że przemoc psychiczna i fizyczna podszywa się często pod formę zabawy, a zazdrość, groźby, nieustanne telefonowanie lub zakazy dotyczące ubioru są postrzegane jako „normalne” przejawy czułości, troski i miłości.
Pornografia jest narzędziem, którego używają, niezależnie od płci, osoby funkcjonujące w związkach. Wchodząc w relacje, poznajemy stopniowo siebie i wzajemne potrzeby seksualne. Możemy różnić się poziomem…
Rozstania są trudne. Nawet jeśli zdecydujesz/zdecydujecie się na zerwanie relacji, zdarza się, że chcecie do siebie wrócić, pomimo tego, że związek nie był zadowalający dla żadnej…
Stealthing dzieje się, kiedy osoba uczestnicząca w stosunku seksualnym ściąga prezerwatywę bez konsensualnej zgody partnera. Taka sytuacja jest potencjalnie obejmowana definicją gwałtu. Dlaczego? Zgoda na jeden…
Gwałtem jest nie tylko stosunek, któremu się sprzeciwiano. Zasadniczą różnicą między stosunkiem seksualnym, a gwałtem jest świadoma, udzielona przez wszystkich zgoda – temat stale pomijany. To…
W większości przypadków osoba odpowiedzialna za przemoc nie ogranicza się wyłącznie do przemocy fizycznej. Najczęściej osoba doświadczająca przemocy ma do czynienia z tzw. gaslightingiem, czyli działaniami…
Wszystkie emocje stanowią ważny komunikat, są podstawowym źródłem informacji, jakie człowiek może o sobie uzyskać. Wskazują, w jakim miejscu może być problem, nad czym trzeba pracować.…
Cloaking dotyczy sytuacji, kiedy poznajesz kogoś online. Piszecie ze sobą, podoba wam się, ustalacie datę spotkania „w realu”, po czym… ta osoba nie przychodzi bez uprzedzenia.…
W pułapce związku o stylu lękowo-unikającym Dynamika w związku może być różna, jednak, co się stanie, gdy osoby partnerskie będą wzajemnie wyzwalać sobie cechy, które uwiężą…
Zaczyna się niewinnie. Kontrolujące zachowania na początku relacji mogą wydawać Ci się nawet urocze, bo nikt się o Ciebie tak nie „troszczył”. Przystajesz na prośby i…
(Nie)Realna agresja, czyli cyberprzemoc Każdą formę komunikacji, jeśli na to pozwolić, można z łatwością przekształcić w agresywny przekaz. Wyjątku nie stanowi również cyberprzestrzeń, w której z…