X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Efekt zombie

Powrót z martwych – na czym polega efekt zombie

Jesteś załamanx. Osoba, z którą się spotykałxś, zapada się pod ziemię. Nie odpowiada na wiadomości, nie odbiera telefonów. Coś jej się stało? A może coś źle zrobiłxś? Niepokoisz się, jesteś złx, smutnx. Tak mija kilka miesięcy, może nawet rok lub dwa. W końcu stwierdzasz, że chyba czas ruszyć dalej. Zaczynasz umawiać się z kimś innym. I nagle dostajesz wiadomość „Hej, co tam u ciebie słychać” od kogoś, kto zniknął i już się z tym pogodziłxś. Przy okazji zasypuje lajkami twoje ostatnie zdjęcia. Szok, radość, złość, zdziwienie — może towarzyszyć Ci cała plejada emocji.

Podobne zachowania zresztą miewają miejsce też w platonicznych, przyjacielskich relacjach.

Skąd nazwa „efekt zombie” i dlaczego to zjawisko jest szkodliwe?

Kiedy kończy się jakiś związek, zazwyczaj przeżywany coś w rodzaju żałoby. Kiedy utrata kontaktu jest nagła i nie ma żadnego wyjaśnienia, rozstanie zazwyczaj jest bardziej bolesne i trudniej się po nim pozbierać. Przechodzisz cały trudny proces: wyparcie, gniew, rezygnację lub depresję. Potem udaje Ci się wydostać z tego kołowrotka albo jesteś na dobrej drodze ku temu, aż nagle BUM — umarły wraca z zaświatów. Tak samo jak zniknął, bez słowa wyjaśnienia, jakbyście wczoraj byli razem w kinie.

Przeżywam atak zombie – co robić?

Najlepiej nie odpowiadać. Dlaczego? Osoba, która nagle zerwała kontakt po to, żeby po dłuższym czasie się odezwać, może to robić z różnych pobudek:

– Manipuluje innymi i bawi się ich uczuciami,

– Spotykałx się z kimś innym, związek się zakończył i teraz szuka pocieszenia albo zabawy,

– Boi się bliskości i zaangażowania — znika, kiedy robi się poważnie, a potem stwierdza, że można jednak spróbować znów się spotykać,

– Traktuje Cię jak „obiekt treningowy” — niekiedy uczestnicy kursów uwodzenia dostają zadanie „uwiedź i porzuć”.

Mogą być też inne powody. Jakie by nie były, pomyśl: czy warto znów się angażować w relację z kimś, kto potraktował Cię w ten sposób? Nie trzeba być psychologiem_lożką, żeby wiedzieć, jak druga osoba odbierze zniknięcie bez słowa. Bardzo możliwe, że znów zostaniesz tak potraktowanx. Nie miej oporów, żeby zablokować taką osobę. Nie jesteś jej nic winnx.

A może warto dać szansę?

Może być tak, że ta osoba pokazuje, że rzeczywiście jej zależy. Przeprasza za zniknięcie, podaje ważny powód. Jeśli Tobie też nadal zależy, nie ma powodu, żeby nie dać tej osobie szansy. Ty jesteś w stanie najlepiej ocenić sytuację.

Zobacz także:

Na rozgrzewkę w temacie,

Daj spokój, każdy to robi!

„Utrata dziewictwa”, określenie stosowane głównie w stosunku do kobiet, to konstrukt językowy warunkujący dużo negatywnych skojarzeń. Wpisane w wyrażenie „strata” sugeruje, że rozpoczęcie życia seksualnego jest…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Jak reagować, gdy bliska osoba doświadcza przemocy?

Jak zaobserwować, że bliska osoba może doświadczać przemocy? – Stale zakrywa określone części ciała. Oczywiście takie zachowanie może mieć więcej przyczyn, ale zachowaj czujność, widząc nerwowe…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Born sexy yesterday

Born sexy yesterday – stereotyp głupiutkiej i ładnej dziewczyny, którą partner ma chronić, a prawo do samostanowienia Zabójczo piękna i nieskończenie naiwna – takimi słowami można…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Formy agresji kobiet doświadczających przemocy w relacji intymnej

Osoba agresywna zazwyczaj jest osobą, która posiada deficyty w funkcjonowaniu społecznym. Czuje się odizolowana od swojego otoczenia. To poczucie czyni, w jego postrzeganiu, osobę partnerską jedną…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Kiedy krytyka osoby partnerskiej jest nadmierna?

Krytyka powinna mieć na celu poprawę, ulepszenie czegoś. Kiedy jest konstruktywna, wygłaszana z szacunkiem, a druga osoba jej wysłuchuje i odpowiada na nią – przyczynia się…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Plan bezpieczeństwa,

Bezpieczne randkowanie

Bezpieczne randkowanie w 7 krokach 1. Research: poproś o jakieś social media i sprawdź, czy macie jakichś wspólnych znajomych. Jeśli tak, popytaj. Istnieją również grupy randkowe…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie, Związki i relacje,

Style przywiązania

Bezpieczny, lękowy czy unikający. Jaki jest Twój styl przywiązania? Budowanie silnego i stabilnego związku w oparciu o wzajemne zaufanie jest dużo trudniejsze, niż mogłoby się wydawać.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Zabieranie, nieprzyjmowanie antykoncepcji, „nie zdążyłem”

Stealthing dzieje się, kiedy osoba uczestnicząca w stosunku seksualnym ściąga prezerwatywę bez konsensualnej zgody partnera. Taka sytuacja jest potencjalnie obejmowana definicją gwałtu. Dlaczego? Zgoda na jeden…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Czym jest zgoda?

Gwałtem jest nie tylko stosunek, któremu się sprzeciwiano. Zasadniczą różnicą między stosunkiem seksualnym, a gwałtem jest świadoma, udzielona przez wszystkich zgoda – temat stale pomijany. To…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Osobowość zależna w związku?

„Nie potrafię bez ciebie żyć” – kiedy romantyczna deklaracja zwiastuje kłopoty „Zrobię dla ciebie wszystko”, „Jesteś dla mnie całym światem”, „Nie umiem funkcjonować bez ciebie”. Takie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie