X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Orbiting

Spotykacie się kilka razy albo wręcz już dłuższy czas, po czym ta osoba przestaje odbierać telefony czy odpowiadać na wiadomości. Mimo tego wciąż lajkuje twoje zdjęcia i ogląda relacje na Instagramie.

Czym jest orbiting?

Nie ma co ukrywać, że lajki i wyświetlenia nieraz wiele dla nas znaczą, zwłaszcza jeśli czujemy lub czuliśmy do takiej osoby silne uczucia. Liczyliśmy na związek z kimś, ale on nagle „zniknął”. Byliśmy w związku i zerwał. Jednak… nadal reaguje na zdjęcia i relacje w social mediach. Co to znaczy? Że ta osoba jest nami nadal zainteresowana?

Takie rozbudzanie nadziei może być mylące i frustrujące. Z drugiej strony bycie bacznie obserwowanym w social mediach przez kogoś, z kim nie mamy innego kontaktu, może też wzbudzać poczucie zagrożenia.

Orbiting – czemu ludzie to robią?

Jednym z powodów może być zwykła, ludzka ciekawość, co słychać u tej osoby, z którą (prawie) się było w związku. Może chodzić też o to, żeby zostawić kogoś „w zapasie”, nie zrywając kontaktu całkowicie. Stąd też nazwa „orbiting”: chodzi o zostawianie kogoś „na swojej orbicie”. Intencją może być też próba złagodzenia zerwania kontaktów, trochę jak w przypadku casperingu: nie potrafię zerwać, więc masz tu lajki.

Czasem orbiting może nie kryć w sobie żadnych dziwnych intencji czy sentymentów. Ta osoba może myśleć, że jej lajki będą odebrane jako przyjazny gest, takie „co prawda nie jesteśmy blisko, ale nawet Cię lubię”. Nie przyjdzie jej do głowy, że druga strona odbiera to jako na przykład flirt albo stalkowanie. Może też chodzić o mechaniczne lajkowanie wszystkiego, co im się wyświetli.

Co zrobić z orbitingiem?

Staraj się nie odpowiadać tym samym ani nie inicjować kontaktu. Chyba że rzeczywiście jesteś zainteresowany ponownym nawiązaniem relacji albo chcesz wyjaśnienia sytuacji: w takim wypadku napisanie wiadomości nie zaszkodzi. Jeśli znów nie będzie odpowiedzi, nie warto podejmować więcej prób. Kiedy „serduszka” od kogoś takiego wzbudzają w Tobie silne emocje, najlepiej po prostu go zablokować. Inaczej możesz utknąć w karuzeli nadziei, frustracji i smutku lub wkurzenia.

Orbiting może mieć też przykre konsekwencje dla osoby, która go stosuje.

Pomyśl o tym: zrywasz z kimś kontakt albo kończysz związek, ale wciąż obserwujesz zdjęcia, posty czy stories. Nawet jeśli zrobiłeś to w niedojrzały lub chamski sposób, to jednak z jakiegoś powodu zakończyłeś tę relację. A teraz regularnie widzisz super zdjęcia radosnej, przebojowej, zabawnej osoby. Kiedy śledzisz jej profile, po prostu bardziej się przywiązujesz, angażujesz i coraz trudniej Ci będzie ruszyć dalej. Dlatego, jeśli to robisz, postaraj się przestać: szkodzisz prawdopodobnie i sobie, i człowiekowi, któremu to robisz. Jeśli masz poczucie winy z powodu rzucenia kogoś, pamiętaj, że tej osobie łatwiej będzie odbyć żałobę po związku bez Twoich na pozór bardzo miłych gestów.

Zobacz także:

Przemoc pod lupą,

Negging

Czym jest negging? To metoda manipulacji polegająca na dwuznacznym komplementowaniu. Celem jest obniżenie samooceny drugiej osoby. Fałszywe komplementy, bo tak często nazywa się to zjawisko, nie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Czym jest zgoda?

Gwałtem jest nie tylko stosunek, któremu się sprzeciwiano. Zasadniczą różnicą między stosunkiem seksualnym, a gwałtem jest świadoma, udzielona przez wszystkich zgoda – temat stale pomijany. To…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Poliamoria – zasady

Bliskie relacje opierają się na dzieleniu wspólnych emocji, doświadczeń, miłości, a także seksualności. Zazwyczaj określamy ramy tego, jakie chcemy mieć wobec siebie oczekiwania. W głównej mierze…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Szantaż emocjonalny

Szantaż nie zawsze jest oczywisty. Choć kojarzy się go z komunikatem „albo–albo”, np. „albo to zrobisz, albo Cię zostawię”, jest to o wiele szersze spektrum. Szantażem…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Efekt zombie

Powrót z martwych – na czym polega efekt zombie Jesteś załamanx. Osoba, z którą się spotykałxś, zapada się pod ziemię. Nie odpowiada na wiadomości, nie odbiera…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Born sexy yesterday

Born sexy yesterday – stereotyp głupiutkiej i ładnej dziewczyny, którą partner ma chronić, a prawo do samostanowienia Zabójczo piękna i nieskończenie naiwna – takimi słowami można…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Jak dobrze się kłócić?

Kłótnie są stałym elementem każdej relacji. Czasem mogą się budzić strach, że nasza relacja się sypie. Nie należy się ich bać, są nieodłącznym elementem każdej relacji.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Związek o stylu lękowo unikającym

W pułapce związku o stylu lękowo-unikającym Dynamika w związku może być różna, jednak, co się stanie, gdy osoby partnerskie będą wzajemnie wyzwalać sobie cechy, które uwiężą…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Boję się prosić o pomoc

Obawy związane z proszeniem o pomoc, szczególnie o pomoc specjalisty, są często wynikiem stygmatyzacji społecznej. Utrzymuje się przekonanie, że osoba proszącą o pomoc, to osoba słaba,…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Coming out

Jak (nie)reagować na coming out – o nieświadomej przemocy wobec osób queer. 1. Przede wszystkim doceń, że ktoś zdecydował się z Tobą podzielić tak ważną i…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie