X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Poliamoria – zasady

Bliskie relacje opierają się na dzieleniu wspólnych emocji, doświadczeń, miłości, a także seksualności. Zazwyczaj określamy ramy tego, jakie chcemy mieć wobec siebie oczekiwania. W głównej mierze ograniczenia te odnoszą się do emocjonalności i seksualności. W naszej kulturze założeniem tworzenia związku monogamicznego jest wyłączność seksualna, wyłączność emocjonalna. Jest to świadomy wybór ograniczenia wolności swojej i drugiej osoby, na rzecz zysku, jakim jest poczucie bezpieczeństwa. Poczucie bezpieczeństwa i przynależności to podstawowe potrzeby, które zmuszają nas do definiowania swoich relacji. Rodzaj związku zależy od tego, w którym miejscu na skali znajdują się nasze potrzeby. Osoba o potrzebie poczucia bezpieczeństwa znacznie przewyższającej chęć wolności i doświadczania, zazwyczaj skłania się w kierunku monogamii. Duża potrzeba zyskiwania nowych doświadczeń, połączona z niską potrzebą przynależności kieruje osobę w stronę wielorelacyjności czyli poliamorii.

Osoba w relacji monogamicznej wybiera codziennie – tak samo jak osoba poliamoryczna.

Taką samą konieczność budzą relacje przyjacielskie. Osoby w relacji poliamorycznej ustalają wcześniej zasady, które pozwalają poczuć im się bezpiecznie, jeśli partner zdecyduje się na wejście w nowe doświadczenia z inną osobą. W relacji monogamicznej wybór polega na nie decydowaniu się na dodatkowe doświadczenia, ze względu na komfort własny, osoby partnerskiej lub przekonania kulturowe.

Według dr Katarzyny Grunt– Mejer naukowczyni akademickiej, od dawna zajmującej się tematem poliamorii, duża część z nas znajduje się w spektrum. Jeśli osoba oscyluje między pragnieniem wolności i swobodą zachwycania się innymi ludźmi, a jednocześnie poczuciem bezpieczeństwa i potrzebą liczenia na drugą osobę– to jest stworzony zarówno do monogamii jak i poligamii.

W jakie relacje wchodzimy?

W naszym życiu wchodzimy w różnorodne relacje, obejmujące sfery rodzinne, przyjacielskie, partnerskie, zawodowe i sąsiedzkie. Dodatkowo, istnieją relacje społeczne, międzykulturowe oraz mentorskie i uczniowskie. Istotne są również relacje romantyczne, które opierają się na intymności i bliskości dwóch osób, ale i tutaj można wyróżnić różne typy i podejścia. Najwięcej zależy od własnych ustaleń.

Monogamia:

Niemonogamia konsensualna

Niemonogamia konsensualna to forma związku lub relacji, w której wszyscy partnerzy wyraźnie i zgodnie decydują się na otwarty lub wieloosobowy model związku. Oznacza to, że wszyscy zaangażowani w relację partnerzy wiedzą i akceptują, że każdy z nich może mieć intymne lub romantyczne zaangażowania z innymi osobami poza głównym partnerem. Kluczowym elementem w niemonogamii konsensualnej jest transparentność, uczciwość i otwarta komunikacja między partnerami. Wszystkie zaangażowane osoby mają możliwość wyrażenia swoich granic, potrzeb i oczekiwań wobec relacji. Do niemonogamii zaliczamy:

Jak się nie zagubić?

W każdej relacji ustalenie zasad opiera się na potrzebach wolności i bezpieczeństwa w różnej skali. Kultura, w której żyjemy poprzez słowo „związek” narzuca szereg oczekiwań i odgórnych zasad– odnośnie naszej seksualności.
Od relacji monogamicznej, z założenia, oczekujemy wsparcia w przypadku choroby, problemów finansowych, nagłej zmiany życiowych planów. Założenie, że człowiek poliamoryczny jest pozostawiony sam sobie, bez możliwości uzyskania wsparcia, jest błędne. To, co najbardziej przyciąga osoby w konsensualnych związkach poliamorycznych, to możliwość dzielenia doświadczeń, większa motywacja do zmian, sprzyjanie rozwojowi emocjonalnemu, duchowemu, komunikacyjnemu. Wbrew pozorom największym plusem nie jest większa ilość seksu, której spodziewamy się od relacji niemonogamicznych. Jak mówią statystyki, osoby te, utrzymują zaledwie nieznacznie więcej stosunków seksualnych niż pary monogamiczne.

Jak ustalić zasady poliamorii?

Podstawowym problemem, jaki pojawia się przy próbach otwarcia relacji, jest zazdrość.Źródłem tych negatywnych uczuć są myśli automatyczne. Badając źródło swoich obaw, możemy omówić z osobą partnerską, jak zapobiec utracie poczucia bezpieczeństwa. Boimy się o:

Kiedy partner poznaje nowe, zyskuje ciekawe doświadczenia, a takie wyobrażenie budzi strach– niedługo poznasz jaka/ jaki jestem banalny, spotkasz kogoś ciekawszego, ocenisz mnie gorzej. Osobie z tym rodzajem zazdrości trudno dostrzec, za co realnie docenia ją partner, wiąże się to z niższym poczuciem własnej wartości. Często ochroną takiej osoby przed takim doświadczeniem, jest uznanie jedynie monogamii.

Jak osoby poliamoryczne tworzą relacje?

Poliamoria opiera się na relacjach głębszych, o znacznie bardziej intensywnym związaniu z partnerami. Jeśli jest ich wiele, to rodzi pytanie – w jaki sposób osoby utrzymują balans między okazywaną miłością. Dobre wytłumaczenie na tę sytuację przynosi koncepcja rodziny, z gromadką potomstwa.Rodzice kochają każde ze swoich dzieci. Miłość nie jest jedyna i się nie dzieli. Ograniczeniem dla partnerów może być za to czas. Rozwiązaniem proponowanym jako koncepcja utrzymująca balans jest pozostawanie w innych relacjach każdego z partnerów. Jeśli jedna z osób pozostaje w kilku innych relacjach, druga za to obecnie skupia się wyłącznie na jednym partnerze, pojawia się w niej poczucie, że traci czas, zaczyna czuć się pokrzywdzona. Taka sama koncepcja dobrze działa w przyjaźni. Przyjaciele są dla siebie we dwoje, jednak naturalne jest spędzanie czasu z innymi osobami.

Związki poliamoryczne a seksualność

Aspekt seksualności nie ma, według osób poliamorycznych, aż tak wiele wspólnego z wagą relacji. To przekonanie przeważa w monogamii. Według dr Katarzyny Grunt Mejer seks w naszej kulturze w dużej mierze definiuje związek, wtedy łączy się z pociągiem seksualnym. W innych koncepcjach należy odróżnić od siebie pociąg i chęć tworzenia relacji. Słowo „związek” tworzy w naszych głowach stereotypowe koncepcje, wobec jakich musimy dostosować się już na starcie relacji. Przy wchodzeniu w losowe znajomości, bez tych przekonań żyjemy w ciągłej modyfikacji, nieustannie dopracowując siebie, wkładając starania, zmieniając zasady. To wymaga wysokiej inteligencji emocjonalnej i otwartości na przeżycia drugiej osoby. Poliamoria zakłada głębokie zaangażowanie emocjonalne i relacje opierające się na poznawaniu.

Zobacz także:

Przemoc pod lupą,

Budowanie asertywności

Zwykle mówi się o niej w odniesieniu do osób, które są uległe. Biorą na siebie dodatkowe zadania i problemy nawet, kiedy nie mają czasu, energii lub…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Victim blaming

Wtórna wiktymizacja osoby doznającej przemocy prowadzi do występowania kolejnych traum i stanowi poważny problem społeczny. Poniżej opisujemy związane z tym fenomenem zjawisko, czyli victim blaming (oraz…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Nierówność seksualna, czyli dlaczego on ma częściej orgazm

Marka Durex przeprowadziła ankietę, w której kobiety i mężczyźni mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania odnośnie swoich orgazmów. Według niej 75% kobiet deklaruje brak orgazmu podczas…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Czym jest zgoda?

Gwałtem jest nie tylko stosunek, któremu się sprzeciwiano. Zasadniczą różnicą między stosunkiem seksualnym, a gwałtem jest świadoma, udzielona przez wszystkich zgoda – temat stale pomijany. To…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

5 języków miłości

Krótki przewodnik po 5 językach miłości, czyli jak uniknąć nieporozumień w związku. Twój język miłości i język, jakim posługuje się Twój małżonek, mogą się różnić tak…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Jak wygląda terapia osób odpowiedzialnych za przemoc domową?

Podstawowa terapia sprawców przemocy domowej wyróżnia dwa nurty: 1. Pierwszy przedstawia feministyczny sposób rozumienia przemocy domowej i skierowany jest do sprawców płci męskiej w relacjach heteroseksualnych.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Born sexy yesterday

Born sexy yesterday – stereotyp głupiutkiej i ładnej dziewczyny, którą partner ma chronić, a prawo do samostanowienia Zabójczo piękna i nieskończenie naiwna – takimi słowami można…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Nadmierna kontrola w związku

Zaczyna się niewinnie. Kontrolujące zachowania na początku relacji mogą wydawać Ci się nawet urocze, bo nikt się o Ciebie tak nie „troszczył”. Przystajesz na prośby i…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Mężczyzna – ofiara kobiecej przemocy

Przemoc wobec mężczyzn to nadal temat tabu. Przez lata wychowywaliśmy się w społeczeństwie utrzymującym kult silnego, opanowanego, dominującego faceta. Feminizm uczynił wiele także dla płci męskiej.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Przemoc rówieśnicza w gimnazjum a płeć

„Końskie zaloty” – tak, to molestowanie! „Molestowaniem seksualnym lub dyskryminowaniem ze względu na płeć jest każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie