X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Cloaking

Cloaking dotyczy sytuacji, kiedy poznajesz kogoś online. Piszecie ze sobą, podoba wam się, ustalacie datę spotkania „w realu”, po czym… ta osoba nie przychodzi bez uprzedzenia. Ale nie tylko. Oprócz tego blokuje was we wszystkich social mediach i aplikacjach, w jakich macie do siebie kontakt. Nawet nie masz możliwości zapytać „Hej, coś się stało?”.

Dlaczego to się dzieje:

– Ktoś używa aplikacji randkowych tylko do flirtowania i zabawy online, bez chęci spotykania się z kimkolwiek na żywo (tylko wtedy po co umawia się na spotkanie?),

– Drugą osobę w ostatniej chwili oblatuje strach: być może boi się oceny, jest bardzo niepewna siebie albo uznała Cię za kogoś podejrzanego. Co oczywiście nie jest żadnym usprawiedliwieniem dla traktowania innego człowieka w taki sposób – wypadałoby przynajmniej dać znać, że się nie przyjdzie i w ogóle nic z tego nie będzie,

– Ktoś sam był potraktowany w ten sposób i nie potrafił sobie z tym poradzić inaczej, niż źle traktując innych,

– Osoba, z którą flirtujesz online, obawia się spotkań i relacji w prawdziwym życiu.

Mogą też być inne przyczyny, ale zwróć uwagę, że powodem nigdy nie jesteś Ty – wystawiona i zablokowana osoba. No chyba że dla ciebie flirtowanie polega na grożeniu komuś albo robieniu innych rzeczy, które przekraczają cudze granice lub są wręcz nielegalne.

Tutaj zakładamy, że nic takiego nie miało miejsca i że zostałxś wystawionx przez osobą stosującą bierną agresję.

Cloaking – co zrobić, kiedy mnie to spotyka?

Masz prawo w takiej sytuacji być wkurzonx, smutnx czy mieć ochotę porządnie przygadać takiej osobie. Ale… nie warto. Pomyśl o tym w ten sposób: skoro ta osoba nie potrafiła napisać nawet „Nie przyjdę na spotkanie, w ogóle nie chcę się spotykać, sorki, że piszę tak w ostatniej chwili”, to wszelkie twoje starania będą jedynie utopionymi kosztami.

Co zrobić ze swoimi emocjami i w ogóle ze sobą w takiej sytuacji?

– Pamiętaj, że problem leży po stronie tej osoby, a nie po twojej,

– Nie obwiniaj się – nie zastanawiaj się, co zrobiłxś źle, co mogłxś zrobić inaczej. Nic, co byś zrobiłx, nie zmieniłoby podejścia tej osoby,

– Złość, smutek, żal, rozczarowanie – wszelkie negatywne emocje w takiej sytuacji są naturalne, pozwól sobie je przeżyć,

– Jeśli masz taką potrzebę, wyżal się komuś, żeby sobie ulżyć,

– Daj sobie czas i spróbuj skoncentrować się na swoich codziennych sprawach,

– Żyj dalej i randkuj dalej, jeśli masz na to ochotę,

– Jeśli taka sytuacja sprawiła, że boisz się flirtować i umawiać na randki albo mocno spadła Twoja samoocena, zastanów się nad konsultacją z psychologiem_lożką lub psychoterapeutą_tką. Taka konsultacja jest wskazana również wtedy, kiedy Twoja złość na tę sytuację nie mija albo, co gorsza, mścisz się na innych osobach. Wyżywanie się na otoczeniu albo na kolejnych osobach, z którymi się umawiasz, nie jest w porządku.

Zobacz także:

Związki i relacje,

Jak dobrze się kłócić?

Kłótnie są stałym elementem każdej relacji. Czasem mogą się budzić strach, że nasza relacja się sypie. Nie należy się ich bać, są nieodłącznym elementem każdej relacji.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Przygotowanie do odejścia

Rozstania są trudne. Nawet jeśli zdecydujesz/zdecydujecie się na zerwanie relacji, zdarza się, że chcecie do siebie wrócić, pomimo tego, że związek nie był zadowalający dla żadnej…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Orbiting

Spotykacie się kilka razy albo wręcz już dłuższy czas, po czym ta osoba przestaje odbierać telefony czy odpowiadać na wiadomości. Mimo tego wciąż lajkuje twoje zdjęcia…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Formy agresji kobiet doświadczających przemocy w relacji intymnej

Osoba agresywna zazwyczaj jest osobą, która posiada deficyty w funkcjonowaniu społecznym. Czuje się odizolowana od swojego otoczenia. To poczucie czyni, w jego postrzeganiu, osobę partnerską jedną…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Plan bezpieczeństwa,

Przemoc fizyczna – jak się uwolnić?

W większości przypadków osoba odpowiedzialna za przemoc nie ogranicza się wyłącznie do przemocy fizycznej. Najczęściej osoba doświadczająca przemocy ma do czynienia z tzw. gaslightingiem, czyli działaniami…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Efekt zombie

Powrót z martwych – na czym polega efekt zombie Jesteś załamanx. Osoba, z którą się spotykałxś, zapada się pod ziemię. Nie odpowiada na wiadomości, nie odbiera…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Budowanie asertywności

Zwykle mówi się o niej w odniesieniu do osób, które są uległe. Biorą na siebie dodatkowe zadania i problemy nawet, kiedy nie mają czasu, energii lub…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Coming out

Jak (nie)reagować na coming out – o nieświadomej przemocy wobec osób queer. 1. Przede wszystkim doceń, że ktoś zdecydował się z Tobą podzielić tak ważną i…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Cyberprzemoc

(Nie)Realna agresja, czyli cyberprzemoc Każdą formę komunikacji, jeśli na to pozwolić, można z łatwością przekształcić w agresywny przekaz. Wyjątku nie stanowi również cyberprzestrzeń, w której z…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Szantaż emocjonalny

Szantaż nie zawsze jest oczywisty. Choć kojarzy się go z komunikatem „albo–albo”, np. „albo to zrobisz, albo Cię zostawię”, jest to o wiele szersze spektrum. Szantażem…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie