X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Stealthing

Stealthing to forma gwałtu (w wielu krajach już karalna), polegająca na niekonsensualnym zdejmowaniu prezerwatywy.

Dlaczego jest to forma gwałtu?

– Zgoda musi zostać wyrażona nie tylko na stosunek seksualny jako taki, ale też na jego formę. Gwałtem jest zmuszanie do spełnienia konkretnej fantazji czy rodzaju seksu.

– Prawniczka i aktywistka Alexandra Brodsky w swoim artykule opublikowanym na łamach Columbia Journal of Gender and Law pisała o tym:

„Styczność ze skórą członka partnera jest czymś innym niż styczność z prezerwatywą, więc wymaga oddzielnej zgody. Zgoda na jeden rodzaj kontaktu seksualnego nie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na każdy inny rodzaj współżycia.”

Zgoda na seks, nie jest zgodą na ciążę.

– Art. 197 Kodeksu Karnego

§ 1. Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

* Tu warto nadmienić, że w Polsce jak dotąd, stealthing nie został uznany za formę gwałtu ani nie wiemy nic o procesie, w którym osoba oskarżona o to (lub inną opisaną przez nas w tym artykule formę przemocy) została skazana jako sprawca przemocy seksualnej.

Stealthing nie dotyczy jedynie relacji heteronormatywnych. Zagrożeniem płynącym z tej formy gwałtu nie jest jedynie niechciana ciąża, ale również choroby przenoszone drogą płciową oraz trauma związana z gwałtem.

W Kalifornii w październiku 2021 gubernator Gavin Newsom podpisał ustawę, na mocy której stealthing stał się przestępstwem cywilnym, co oznacza, że można zostać za ten czyn pozwanym i ukaranym. Inicjatorką ustawy jest Cristina Garcia.

Niestety Kalifornia jest wyjątkiem, chociaż m.in w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Australii zapadły wyroki uznające stealthing jako formę przemocy seksualnej.

W Polsce jednak ten temat, jest stosunkowo „nowy”. Po wpisaniu w wyszukiwarkę Google hasła „stealhing” pojawiają się podpowiadane frazy: „sposoby”, „forum”.

Osoby dopuszczające się tego procederu często argumentują to chęcią lepszych wrażeń, nieświadomością czy brakiem jasno ustalonych granic w związku.

Odpowiedzią na wszystkie te argumenty jest rozmowa i pytanie o zgodę przy każdej zmianie, wcześniejszych ustaleń lub pojawieniu się nowej fantazji. Powtórzmy to jeszcze raz: każda forma seksu, bez wcześniej, jasno wyrażonej zgody drugiej osoby, jest gwałtem.

Oszustwa związane z antykoncepcją.

Niestety stealthing to nie jedyna forma przemocy, dotycząca antykoncepcji. – „Nie zdążyłxm wyjąć!”– ginekolodzy od lat podkreślają, że stosunek przerywany nie jest dobrą metodą antykoncepcji, m.in ze względu na refleks osoby z penisem, jednak my mówimy tutaj o zamierzonym przetrzymaniu penisa w drogach rodnych. Podobnie jak w wyniku zdejmowania prezerwatyw, niesie to za sobą szereg konsekwencji, zarówno psychologicznych, jak i fizycznych.

I podobnie jak w wypadku stealthingu często jest to motywowane chęcią posiadania dziecka wbrew świadomej zgody osoby partnerskiej, związane z nadzieją, że osoba tylko tak mówi, że nie chce dzieci, ale gdy przyjdzie co do czego….

Niemówienie o swoich zamiarach również jest formą podstępu.

– Kłamstwo dot. stosowania antykoncepcji: przerwanie przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych, oszustwach dot. wazektomii, – to wszystko jest przemoc. Problem działa tu w obie strony: mężczyzna również może zostać ofiarą gwałtu.

– Niszczenie prezerwatyw. W tym miejscu warto również podkreślić, że namawianie osoby na stosunek bez zabezpieczenia, przy jednoczesnym zatajeniu choroby wenerycznej i tym samym narażanie drugiej osoby na zakażenie, również jest karalne.

Art. 161. Kodeksu Karnego

§ 1.

Kto, wiedząc, że jest zarażony wirusem HIV, naraża bezpośrednio inną osobę na takie zarażenie, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2.

Kto, wiedząc, że jest dotknięty chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, naraża bezpośrednio inną osobę na zarażenie taką chorobą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Źródła:

Zobacz także:

Na rozgrzewkę w temacie,

Związek z osobą uzależnioną

„Zielone flagi” – kiedy związek ma szansę na powodzenie? Kiedy: osoby partnerskie wyrażają chęci na obopólna pracę i podejmują kroki ku niej, uczą się poprawnego odbierania…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Czym jest zgoda?

Gwałtem jest nie tylko stosunek, któremu się sprzeciwiano. Zasadniczą różnicą między stosunkiem seksualnym, a gwałtem jest świadoma, udzielona przez wszystkich zgoda – temat stale pomijany. To…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Cloaking

Cloaking dotyczy sytuacji, kiedy poznajesz kogoś online. Piszecie ze sobą, podoba wam się, ustalacie datę spotkania „w realu”, po czym… ta osoba nie przychodzi bez uprzedzenia.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie, Związki i relacje,

Style przywiązania

Bezpieczny, lękowy czy unikający. Jaki jest Twój styl przywiązania? Budowanie silnego i stabilnego związku w oparciu o wzajemne zaufanie jest dużo trudniejsze, niż mogłoby się wydawać.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Daj spokój, każdy to robi!

„Utrata dziewictwa”, określenie stosowane głównie w stosunku do kobiet, to konstrukt językowy warunkujący dużo negatywnych skojarzeń. Wpisane w wyrażenie „strata” sugeruje, że rozpoczęcie życia seksualnego jest…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Jak (nie) wspierać osoby w kryzysie psychicznym

Jak wspierać i przede wszystkim jak NIE wspierać osoby w kryzysie psychicznym? Przede wszystkim, pamiętaj: Nie jesteś specjalistą, nie jesteś psychologiem czy terapeutą. A co za…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Boję się prosić o pomoc

Obawy związane z proszeniem o pomoc, szczególnie o pomoc specjalisty, są często wynikiem stygmatyzacji społecznej. Utrzymuje się przekonanie, że osoba proszącą o pomoc, to osoba słaba,…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Wyuczona bezradność w związku

Zgadzasz się na udostępnienie osobie partnerskiej swojej lokalizacji „ze względów bezpieczeństwa”. Niestety okazuje się, że twoje wyjścia ze znajomymi, do sklepu czy na spacery są skrupulatnie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Gotowanie żaby

W pewnej szkole była sobie para, która świetnie się dogadywała. Uwielbiali wspólne wyjścia, dużo ze sobą rozmawiali i żartowali. Niekiedy te żarty były uszczypliwe, ale co…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Poliamoria – zasady

Bliskie relacje opierają się na dzieleniu wspólnych emocji, doświadczeń, miłości, a także seksualności. Zazwyczaj określamy ramy tego, jakie chcemy mieć wobec siebie oczekiwania. W głównej mierze…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie