X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Mężczyzna – ofiara kobiecej przemocy

Przemoc wobec mężczyzn to nadal temat tabu. Przez lata wychowywaliśmy się w społeczeństwie utrzymującym kult silnego, opanowanego, dominującego faceta.

Feminizm uczynił wiele także dla płci męskiej. Walka z patriarchatem nie jest korzystna jedynie dla kobiet. Obecność kultury patriarchalnej już od dziecka uczy lekceważenia emocjonalnej strony chłopców. Rodzice nie dają chłopcom prawa do dużej wrażliwości, wyrażania dziecięcego lęku, pragnienia czułości. Dewaluacja tych uczuć uczy młode osoby, w jaki stereotyp powinny się wpisać, aby być nagradzane społecznie. Od niedawna dowiadujemy się, jak tworzyć alternatywną męskość, która tak jak realna kobiecość ma znacznie odbiegać od patriarchalnych przekonań.

Jest nas wielu

Mężczyzna spotykający się z przemocą ze strony partnerki walcząc o pomoc, musi przejść przez poniżanie i niedowierzania ze strony bliskich, a także profesjonalnych organów. Zapewne duża część z nich nie przyznaje się do doświadczania agresji ze strony osoby partnerskiej. Mimo to według badań CBOS 8 proc. mężczyzn twierdzi, że było bitych przez partnerkę (1 proc. wielokrotnie). Za to w 2018 roku dotkniętych przemocą było 224,2 tysiąca osób, w tym 122,4 tysiąca kobiet, 65,7 tysiąca dzieci i 36,1 tysiąca mężczyzn. Kobiety to aż 8,2% osób sprawiających przemoc. Czy nadal przekonuje Was założenie, że mężczyzna nie może być ofiarą osoby stereotypowo mniejszej i słabszej? Czy pamiętamy także o osobach w związkach nieheteronormatywnych?

Przemoc w mediach.

Realne dane szacowane na skalę światową alarmują– aż co czwarty mężczyzna doświadcza przemocy domowej. Kampanie społeczne, medialne nagłówki, wspierające ofiary przemocy swoimi słowami odnoszą się głównie do odbiorczyń jako ofiary ukazują kobiety. Andrew Pain w wykładzie dla TED Talk Lemington tłumaczy– BBC opublikowało głośny raport, alarmując, że obecny rok stał się najliczniejszym pod względem liczby ofiar śmiertelnych przemocy domowej (2020). Według zawartych tam danych w 75 proc. zdarzeń zabójstw poprzez przemoc domową stanowiły kobiety. Fakt, że aż jedna czwarta ofiar to mężczyźni w żaden sposób nie został odnotowany. Na nagłówku umieszczono 6 zdjęć kobiet, w artykule nikt nie odnosi się do rozwiązań, które pomogłyby mężczyznom. Mężczyzna zadaje pytanie, dlaczego prawdziwego oblicza problemu w Wielkiej Brytanii nie przedstawia połączenie 6 zdjęć kobiet i 2 zdjęć mężczyzn.

Według wykładowcy również dla mediów to nadal temat tabu.

Kto „nosi spodnie”?

Stereotyp toksycznej męskości nauczył część kobiet stawiania konkretnych oczekiwań wobec swojego partnera. To on musi wyróżniać się wysokim poziomem sprawczości, pewności siebie, siły. Mężczyzna nie przynosi do domu problemów, on przynosi rozwiązania, a przede wszystkim pieniądze. Po pracy jest mistrzem majsterkowania, napraw, a także dominującym zdobywcą w łóżku. Niewrażliwy na emocje innych, staje się ostoją opanowania, oparciem dla bliskich. Kiedy nie spełnia oczekiwań partnerki, staje się ofiarą, nieudacznikiem, jest niemęski i słaby. To przecież on miał nosić spodnie. Tymczasem nie wpisując się w stereotyp męskości, nadaje się tylko do schowania pod spódnicą partnerki. Długotrwała przemoc psychiczna wywołuje złe samopoczucie.

Następnie uczy ofiarę wierzyć, że słowa osoby stosującej przemoc, są zgodne z prawdą.

Problemy rodzinne są spowodowane przez niego, tak działa wzbudzanie poczucia winy, odbieranie poczucia własnej wartości. Wtedy ofiara przemocy może stać się podporządkowana.

Gdzie zaczyna się przemoc?

Akty agresji wykonywane na mężczyznach mogą budzić w nich znacznie większe wątpliwości. „Kobiet się nie bije” – znane powszechnie powiedzenie określa społecznie niedopuszczalne sytuacje. Jakakolwiek forma niekonsensualnej agresji, to problem, który wymaga pomocy. Przemoc to wszystko, co przekracza granice.

Przemoc to nie problem kobiet, to problem międzyludzki

Wsparcie mężczyzn w głośnym mówieniu o problemie przemocy to korzyść dla całego społeczeństwa. Mężczyźni stereotypowo ograniczani w mówieniu o swoich emocjach, nie powinni cierpieć w ciszy. Rozmowa o nadużyciach wobec obu płci pozwoli na wniesienie rozwiązań modyfikujących patriarchalny model jednostek o wrażliwość czułość i uważność. Każdy człowiek może być ofiarą przemocy. Niezależnie od towarzyskiej pewności siebie, siły, wielkości mięśni. To, że jesteś ofiarą przemocy, nie oznacza słabości. Jeśli poszukujesz pomocy, zacznij od rozmowy z kimś, komu możesz ufać

Zobacz także:

Przemoc pod lupą,

Budowanie asertywności

Zwykle mówi się o niej w odniesieniu do osób, które są uległe. Biorą na siebie dodatkowe zadania i problemy nawet, kiedy nie mają czasu, energii lub…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Nieseksualne sposoby wyrażania miłości, aprobaty, uznania

Pociąg seksualny to reakcja ukierunkowana na daną osobę. Możemy czuć, że jest dla nas atrakcyjna seksualnie, jednak nie zawsze chcemy okazywać czułość poprzez aktywność seksualną. Wykazywanie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Przygotowanie do odejścia

Rozstania są trudne. Nawet jeśli zdecydujesz/zdecydujecie się na zerwanie relacji, zdarza się, że chcecie do siebie wrócić, pomimo tego, że związek nie był zadowalający dla żadnej…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Hej, chyba potrzebujesz terapii!

Pójście na terapię albo konsultacja z psychiatrą to zdrowa decyzja. Często stanowi pierwszy krok do rozwiązania wielu problemów. Dlatego część z nas usiłuje nakłonić bliskie osoby…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie, Związki i relacje,

Style przywiązania

Bezpieczny, lękowy czy unikający. Jaki jest Twój styl przywiązania? Budowanie silnego i stabilnego związku w oparciu o wzajemne zaufanie jest dużo trudniejsze, niż mogłoby się wydawać.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Przemoc rówieśnicza w gimnazjum a płeć

„Końskie zaloty” – tak, to molestowanie! „Molestowaniem seksualnym lub dyskryminowaniem ze względu na płeć jest każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Negging

Czym jest negging? To metoda manipulacji polegająca na dwuznacznym komplementowaniu. Celem jest obniżenie samooceny drugiej osoby. Fałszywe komplementy, bo tak często nazywa się to zjawisko, nie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Osobowość zależna w związku?

„Nie potrafię bez ciebie żyć” – kiedy romantyczna deklaracja zwiastuje kłopoty „Zrobię dla ciebie wszystko”, „Jesteś dla mnie całym światem”, „Nie umiem funkcjonować bez ciebie”. Takie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Born sexy yesterday

Born sexy yesterday – stereotyp głupiutkiej i ładnej dziewczyny, którą partner ma chronić, a prawo do samostanowienia Zabójczo piękna i nieskończenie naiwna – takimi słowami można…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Love bombing

Boom! Jak grom z jasnego nieba, spada na Ciebie ktoś, przy kim czujesz się bezpiecznie, jakbyście znali_ły się od dawna. Zaczynasz dostrzegać prawdę w tych wszystkich…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie