X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Przemoc fizyczna – jak się uwolnić?

W większości przypadków osoba odpowiedzialna za przemoc nie ogranicza się wyłącznie do przemocy fizycznej.

Najczęściej osoba doświadczająca przemocy ma do czynienia z tzw. gaslightingiem, czyli działaniami mającymi sprawić, że zwątpi ona w racjonalność swoich myśli, uczuć, pamięci. Osoba przemocowa próbuje ją przekonać, że nikt jej nie uwierzy, jest niepoczytalna, wmawia sobie, przejaskrawia powagę sytuacji, źle zapamiętuje wydarzenia z przeszłości.

Osoba przemocowa przedstawia siebie jako wymiar sprawiedliwości, wymierza kary, twierdząc, że druga osoba na nie zasłużyła. Stosuje wyzwiska, krzyczy i poniża. W osobie doświadczającej przemocy budowane jest przeświadczenie, że to ona jest odpowiedzialna za krzywdę, która ją spotyka.

Nie ma reguły, kto przemoc sprawuje lub kto jej doświadcza. Choć najczęściej przemocy doświadczają kobiety, w społeczeństwie utrwalił się wzorzec męskości, który przypisuje mężczyźnie szczególne zainteresowania, cechy, zainteresowania, w tym dominację nad kobietą i nieokazywanie słabości. Wobec tego, dla mężczyzn nieraz trudne bywa uświadomienie sobie, że doświadczają przemocy, nie wspominając o podjęciu stosownych kroków, by zadbać o swoje dobro.

1. Zgłoś się po pomoc psychologiczną do wykwalifikowanego w tym zakresie specjalisty lub na działającą całodobowo Niebieską Linię – 800 120 002. Praca z osobą doświadczoną pomoże Ci poradzić sobie ze skutkami doświadczania przemocy.

2. Poszukaj zaufanej osoby, która będzie mogła zapewnić Ci np. nocleg, kiedy będziesz tego potrzebować. Nie musisz mówić jej o przyczynie Twojej prośby, po prostu upewnij się, że sytuacji awaryjnej udzieli Ci schronienia.

3. Spakuj swoje rzeczy w niewielką, podręczną torbę, aby zawsze być w stanie gotowości do ucieczki. Upewnij się, że weźmiesz najpotrzebniejsze rzeczy – środki higieny, dokumenty, leki, pieniądze, bieliznę, ubrania (choćby tylko na przebranie, aby nie zajęły sporo miejsca), niezbędny sprzęt elektroniczny, najcenniejsze rzeczy. Schowaj ją tak, by móc w miarę szybko i łatwo ją wydobyć.

4. Odetnij od siebie osobę odpowiedzialną za przemoc jak najszybciej to możliwe, zablokuj jego numer telefonu oraz profile w mediach społecznościowych, aby nie miała możliwości skontaktowania się z Tobą.

5. Jeśli w danym momencie osoba przemocowa zagraża Twojemu życiu, natychmiast znajdź schronienie i zadzwoń pod numery alarmowe – 997 lub 112. Pod „schronieniem” rozumiane jest miejsce, w którym będziesz bezpiecznx choć na chwilę, aby wykonać telefon, może być to miejsce w domu Twoim czy sąsiada. Jeśli masz możliwość, w takiej sytuacji ucieknij z budynku.

Zobacz także:

Przemoc pod lupą,

Agresywna komunikacja słowna

Krzyk, wyzwiska, wulgaryzmy, rękoczyny. O tym zazwyczaj myślimy, kiedy słyszymy słowo „agresja”. Niekiedy jednak agresja jest zamaskowana. Przykładowo: „Pięknie wyglądasz w tej sukience”. Komplement, prawda? Ale…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Hej, chyba potrzebujesz terapii!

Pójście na terapię albo konsultacja z psychiatrą to zdrowa decyzja. Często stanowi pierwszy krok do rozwiązania wielu problemów. Dlatego część z nas usiłuje nakłonić bliskie osoby…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Czy relacja osoby ateistycznej z osobą wierzącą może być zdrowa?

Według Małego Rocznika Statystycznego Polski 2021 w Polsce nadal 84,8 proc. społeczeństwa określa się jako katolicy (liczba ochrzczonych). To daje możliwość określenia tej wiary jako dominującej,…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Przemoc ekonomiczna w związku

Z przemocą ekonomiczną mamy do czynienia wtedy, gdy pieniądze lub środki materialne służą komuś do kontrolowania drugiej osoby, sprawowania nad nią władzy. Często towarzyszy temu upokarzanie,…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Szantaż emocjonalny

Szantaż nie zawsze jest oczywisty. Choć kojarzy się go z komunikatem „albo–albo”, np. „albo to zrobisz, albo Cię zostawię”, jest to o wiele szersze spektrum. Szantażem…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Born sexy yesterday

Born sexy yesterday – stereotyp głupiutkiej i ładnej dziewczyny, którą partner ma chronić, a prawo do samostanowienia Zabójczo piękna i nieskończenie naiwna – takimi słowami można…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Związek o stylu lękowo unikającym

W pułapce związku o stylu lękowo-unikającym Dynamika w związku może być różna, jednak, co się stanie, gdy osoby partnerskie będą wzajemnie wyzwalać sobie cechy, które uwiężą…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Chorobliwa zazdrość

W każdej nawet najbardziej zdrowej relacji partnerskiej, rodzinnej i przyjacielskiej może pojawiać się zaborczość, która jednak przy częstym występowaniu staje się poważnym problemem. Chorobliwa zazdrość ze…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Wyuczona bezradność w związku

Zgadzasz się na udostępnienie osobie partnerskiej swojej lokalizacji „ze względów bezpieczeństwa”. Niestety okazuje się, że twoje wyjścia ze znajomymi, do sklepu czy na spacery są skrupulatnie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Czym jest zgoda?

Gwałtem jest nie tylko stosunek, któremu się sprzeciwiano. Zasadniczą różnicą między stosunkiem seksualnym, a gwałtem jest świadoma, udzielona przez wszystkich zgoda – temat stale pomijany. To…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie