X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Love bombing

Boom! Jak grom z jasnego nieba, spada na Ciebie ktoś, przy kim czujesz się bezpiecznie, jakbyście znali_ły się od dawna. Zaczynasz dostrzegać prawdę w tych wszystkich powiedzeniach o drugiej połowie jabłka. W rzeczywistości to jednak może być potocznie zwany love bombing.

To naturalne, że w fazie zauroczenia czasem nie widzicie świata poza sobą, idealizujecie siebie nawzajem i chcecie spędzać razem sporo czasu. Problem pojawia się wtedy, kiedy jeden z Was dyktuje (bardzo szybkie) tempo, którym ma na celu zwabić drugiego w pułapkę, a jeśli ten spróbuje z niej uciec, manipulatorxx będzie powtarzać „polowanie”, ponownie bombardując miłością.

Love bombing jest niepozorny i powierzchownie nieszkodliwy, jednak tak naprawdę to taktyczne zachowanie przemocowe, które często jest przykryciem dla wachlarza innych toksycznych działań ze strony osoby partnerskiej. Nie daj sobie wmówić, że jesteś niewdzięcznx, egoistycznx czy że nie da się Ciebie zadowolić. Zaufaj własnej intuicji – jeśli podpowiada Ci, że coś jest nie tak, zweryfikuj to.

Masz wrażenie, że trafiła Cię słynna strzała Amora. Ta osoba sprawia, że czujesz się, jakbyś grałx pierwszoplanową rolę w filmie romantycznym – są słodkie słówka, deklaracje wspólnej przyszłości, wielkie gesty. Wszystko wydaje się zbyt piękne, aby było prawdziwe i… być może tak właśnie jest. Możesz być poddawanx bombardowaniu miłością.

Czym jest love bombing?

Bombardowanie miłością objawia się:

– Werbalnie, nieustannymi, przesadnymi komplementami, planowaniem Waszej przyszłości (nawet bardzo odległej i zobowiązującej), zwierzaniem się z trudnych przeżyć po bardzo krótkiej relacji, podkreślaniem niepowtarzalności Waszej relacji (np. „jesteśmy sobie pisani”), szybkim wyznawaniem miłości,

– Behawioralnie, robieniem częstych, nierzadko drogich i obligujących prezentów, ciągłą chęcią kontaktu, szybkim przedstawianiem Cię bliskim i oczekiwaniem tego samego od Ciebie, naśladowaniem Twoich zachowań, poglądów, preferencji, zainteresowań, natarczywą inicjacją kolejnych spotkań, okazywaniem głębokiego zranienia, kiedy postawisz granice.

Dlaczego bombardowanie miłością jest niebezpieczne?

Idealizowanie przez media wielkich, romantycznych postaw nie ułatwia identyfikacji tego problemu. Dajesz się przekonać, że są to miłe gesty, których Ty zwyczajnie nie doceniasz. W konsekwencji brniesz w relację, która uzależnia Cię od osoby partnerskiej i od uczucia adoracji, która staje się narzędziem kontroli.

Warunkujesz swoje przekonania i uczucia tym, co myśli osoba partnerska. Często po fazie miesiąca miodowego, kiedy osoba stosująca przemoc poczuje, że złapałxś przynętę, ukazuje prawdziwe oblicze – zaborczego, agresywnego, już wcale nie tak czarującego człowieka. Gdy grozi mu utrata Ciebie, ponownie stosuje love bombing.

Zobacz także:

Na rozgrzewkę w temacie, Związki i relacje,

Style przywiązania

Bezpieczny, lękowy czy unikający. Jaki jest Twój styl przywiązania? Budowanie silnego i stabilnego związku w oparciu o wzajemne zaufanie jest dużo trudniejsze, niż mogłoby się wydawać.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Love bombing

Boom! Jak grom z jasnego nieba, spada na Ciebie ktoś, przy kim czujesz się bezpiecznie, jakbyście znali_ły się od dawna. Zaczynasz dostrzegać prawdę w tych wszystkich…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Plan bezpieczeństwa,

Przemoc fizyczna – jak się uwolnić?

W większości przypadków osoba odpowiedzialna za przemoc nie ogranicza się wyłącznie do przemocy fizycznej. Najczęściej osoba doświadczająca przemocy ma do czynienia z tzw. gaslightingiem, czyli działaniami…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Coming out

Jak (nie)reagować na coming out – o nieświadomej przemocy wobec osób queer. 1. Przede wszystkim doceń, że ktoś zdecydował się z Tobą podzielić tak ważną i…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Boję się prosić o pomoc

Obawy związane z proszeniem o pomoc, szczególnie o pomoc specjalisty, są często wynikiem stygmatyzacji społecznej. Utrzymuje się przekonanie, że osoba proszącą o pomoc, to osoba słaba,…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Plan bezpieczeństwa,

Bezpieczne randkowanie

Bezpieczne randkowanie w 7 krokach 1. Research: poproś o jakieś social media i sprawdź, czy macie jakichś wspólnych znajomych. Jeśli tak, popytaj. Istnieją również grupy randkowe…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Cloaking

Cloaking dotyczy sytuacji, kiedy poznajesz kogoś online. Piszecie ze sobą, podoba wam się, ustalacie datę spotkania „w realu”, po czym… ta osoba nie przychodzi bez uprzedzenia.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Born sexy yesterday

Born sexy yesterday – stereotyp głupiutkiej i ładnej dziewczyny, którą partner ma chronić, a prawo do samostanowienia Zabójczo piękna i nieskończenie naiwna – takimi słowami można…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Szantaż emocjonalny

Szantaż nie zawsze jest oczywisty. Choć kojarzy się go z komunikatem „albo–albo”, np. „albo to zrobisz, albo Cię zostawię”, jest to o wiele szersze spektrum. Szantażem…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Mężczyzna – ofiara kobiecej przemocy

Przemoc wobec mężczyzn to nadal temat tabu. Przez lata wychowywaliśmy się w społeczeństwie utrzymującym kult silnego, opanowanego, dominującego faceta. Feminizm uczynił wiele także dla płci męskiej.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie