X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Efekt zombie

Powrót z martwych – na czym polega efekt zombie

Jesteś załamanx. Osoba, z którą się spotykałxś, zapada się pod ziemię. Nie odpowiada na wiadomości, nie odbiera telefonów. Coś jej się stało? A może coś źle zrobiłxś? Niepokoisz się, jesteś złx, smutnx. Tak mija kilka miesięcy, może nawet rok lub dwa. W końcu stwierdzasz, że chyba czas ruszyć dalej. Zaczynasz umawiać się z kimś innym. I nagle dostajesz wiadomość „Hej, co tam u ciebie słychać” od kogoś, kto zniknął i już się z tym pogodziłxś. Przy okazji zasypuje lajkami twoje ostatnie zdjęcia. Szok, radość, złość, zdziwienie — może towarzyszyć Ci cała plejada emocji.

Podobne zachowania zresztą miewają miejsce też w platonicznych, przyjacielskich relacjach.

Skąd nazwa „efekt zombie” i dlaczego to zjawisko jest szkodliwe?

Kiedy kończy się jakiś związek, zazwyczaj przeżywany coś w rodzaju żałoby. Kiedy utrata kontaktu jest nagła i nie ma żadnego wyjaśnienia, rozstanie zazwyczaj jest bardziej bolesne i trudniej się po nim pozbierać. Przechodzisz cały trudny proces: wyparcie, gniew, rezygnację lub depresję. Potem udaje Ci się wydostać z tego kołowrotka albo jesteś na dobrej drodze ku temu, aż nagle BUM — umarły wraca z zaświatów. Tak samo jak zniknął, bez słowa wyjaśnienia, jakbyście wczoraj byli razem w kinie.

Przeżywam atak zombie – co robić?

Najlepiej nie odpowiadać. Dlaczego? Osoba, która nagle zerwała kontakt po to, żeby po dłuższym czasie się odezwać, może to robić z różnych pobudek:

– Manipuluje innymi i bawi się ich uczuciami,

– Spotykałx się z kimś innym, związek się zakończył i teraz szuka pocieszenia albo zabawy,

– Boi się bliskości i zaangażowania — znika, kiedy robi się poważnie, a potem stwierdza, że można jednak spróbować znów się spotykać,

– Traktuje Cię jak „obiekt treningowy” — niekiedy uczestnicy kursów uwodzenia dostają zadanie „uwiedź i porzuć”.

Mogą być też inne powody. Jakie by nie były, pomyśl: czy warto znów się angażować w relację z kimś, kto potraktował Cię w ten sposób? Nie trzeba być psychologiem_lożką, żeby wiedzieć, jak druga osoba odbierze zniknięcie bez słowa. Bardzo możliwe, że znów zostaniesz tak potraktowanx. Nie miej oporów, żeby zablokować taką osobę. Nie jesteś jej nic winnx.

A może warto dać szansę?

Może być tak, że ta osoba pokazuje, że rzeczywiście jej zależy. Przeprasza za zniknięcie, podaje ważny powód. Jeśli Tobie też nadal zależy, nie ma powodu, żeby nie dać tej osobie szansy. Ty jesteś w stanie najlepiej ocenić sytuację.

Zobacz także:

Przemoc pod lupą,

Cloaking

Cloaking dotyczy sytuacji, kiedy poznajesz kogoś online. Piszecie ze sobą, podoba wam się, ustalacie datę spotkania „w realu”, po czym… ta osoba nie przychodzi bez uprzedzenia.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Agresywna komunikacja słowna

Krzyk, wyzwiska, wulgaryzmy, rękoczyny. O tym zazwyczaj myślimy, kiedy słyszymy słowo „agresja”. Niekiedy jednak agresja jest zamaskowana. Przykładowo: „Pięknie wyglądasz w tej sukience”. Komplement, prawda? Ale…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Zabieranie, nieprzyjmowanie antykoncepcji, „nie zdążyłem”

Stealthing dzieje się, kiedy osoba uczestnicząca w stosunku seksualnym ściąga prezerwatywę bez konsensualnej zgody partnera. Taka sytuacja jest potencjalnie obejmowana definicją gwałtu. Dlaczego? Zgoda na jeden…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Czy relacja osoby ateistycznej z osobą wierzącą może być zdrowa?

Według Małego Rocznika Statystycznego Polski 2021 w Polsce nadal 84,8 proc. społeczeństwa określa się jako katolicy (liczba ochrzczonych). To daje możliwość określenia tej wiary jako dominującej,…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Czym jest zgoda?

Gwałtem jest nie tylko stosunek, któremu się sprzeciwiano. Zasadniczą różnicą między stosunkiem seksualnym, a gwałtem jest świadoma, udzielona przez wszystkich zgoda – temat stale pomijany. To…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Jak (nie) wspierać osoby w kryzysie psychicznym

Jak wspierać i przede wszystkim jak NIE wspierać osoby w kryzysie psychicznym? Przede wszystkim, pamiętaj: Nie jesteś specjalistą, nie jesteś psychologiem czy terapeutą. A co za…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Gotowanie żaby

W pewnej szkole była sobie para, która świetnie się dogadywała. Uwielbiali wspólne wyjścia, dużo ze sobą rozmawiali i żartowali. Niekiedy te żarty były uszczypliwe, ale co…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Zjawisko mansplainingu w relacji heteroromantycznej

Czym jest mansplaining? „Kochanie, pozwól, że Ci wytłumaczę…” – każda z nas znalazła się nieraz w sytuacji, kiedy ktoś usiłował wyjaśnić nam, że nie mamy pojęcia,…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Plan bezpieczeństwa,

Przemoc fizyczna – jak się uwolnić?

W większości przypadków osoba odpowiedzialna za przemoc nie ogranicza się wyłącznie do przemocy fizycznej. Najczęściej osoba doświadczająca przemocy ma do czynienia z tzw. gaslightingiem, czyli działaniami…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Na rozgrzewkę w temacie,

Nieseksualne sposoby wyrażania miłości, aprobaty, uznania

Pociąg seksualny to reakcja ukierunkowana na daną osobę. Możemy czuć, że jest dla nas atrakcyjna seksualnie, jednak nie zawsze chcemy okazywać czułość poprzez aktywność seksualną. Wykazywanie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie