X
Jesteśmy tu dla Ciebie
Jesteśmy tu dla Ciebie!

Efekt zombie

Powrót z martwych – na czym polega efekt zombie

Jesteś załamanx. Osoba, z którą się spotykałxś, zapada się pod ziemię. Nie odpowiada na wiadomości, nie odbiera telefonów. Coś jej się stało? A może coś źle zrobiłxś? Niepokoisz się, jesteś złx, smutnx. Tak mija kilka miesięcy, może nawet rok lub dwa. W końcu stwierdzasz, że chyba czas ruszyć dalej. Zaczynasz umawiać się z kimś innym. I nagle dostajesz wiadomość „Hej, co tam u ciebie słychać” od kogoś, kto zniknął i już się z tym pogodziłxś. Przy okazji zasypuje lajkami twoje ostatnie zdjęcia. Szok, radość, złość, zdziwienie — może towarzyszyć Ci cała plejada emocji.

Podobne zachowania zresztą miewają miejsce też w platonicznych, przyjacielskich relacjach.

Skąd nazwa „efekt zombie” i dlaczego to zjawisko jest szkodliwe?

Kiedy kończy się jakiś związek, zazwyczaj przeżywany coś w rodzaju żałoby. Kiedy utrata kontaktu jest nagła i nie ma żadnego wyjaśnienia, rozstanie zazwyczaj jest bardziej bolesne i trudniej się po nim pozbierać. Przechodzisz cały trudny proces: wyparcie, gniew, rezygnację lub depresję. Potem udaje Ci się wydostać z tego kołowrotka albo jesteś na dobrej drodze ku temu, aż nagle BUM — umarły wraca z zaświatów. Tak samo jak zniknął, bez słowa wyjaśnienia, jakbyście wczoraj byli razem w kinie.

Przeżywam atak zombie – co robić?

Najlepiej nie odpowiadać. Dlaczego? Osoba, która nagle zerwała kontakt po to, żeby po dłuższym czasie się odezwać, może to robić z różnych pobudek:

– Manipuluje innymi i bawi się ich uczuciami,

– Spotykałx się z kimś innym, związek się zakończył i teraz szuka pocieszenia albo zabawy,

– Boi się bliskości i zaangażowania — znika, kiedy robi się poważnie, a potem stwierdza, że można jednak spróbować znów się spotykać,

– Traktuje Cię jak „obiekt treningowy” — niekiedy uczestnicy kursów uwodzenia dostają zadanie „uwiedź i porzuć”.

Mogą być też inne powody. Jakie by nie były, pomyśl: czy warto znów się angażować w relację z kimś, kto potraktował Cię w ten sposób? Nie trzeba być psychologiem_lożką, żeby wiedzieć, jak druga osoba odbierze zniknięcie bez słowa. Bardzo możliwe, że znów zostaniesz tak potraktowanx. Nie miej oporów, żeby zablokować taką osobę. Nie jesteś jej nic winnx.

A może warto dać szansę?

Może być tak, że ta osoba pokazuje, że rzeczywiście jej zależy. Przeprasza za zniknięcie, podaje ważny powód. Jeśli Tobie też nadal zależy, nie ma powodu, żeby nie dać tej osobie szansy. Ty jesteś w stanie najlepiej ocenić sytuację.

Zobacz także:

Przemoc pod lupą,

Problemy z agresją

Wszystkie emocje stanowią ważny komunikat, są podstawowym źródłem informacji, jakie człowiek może o sobie uzyskać. Wskazują, w jakim miejscu może być problem, nad czym trzeba pracować.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

„Ładna dupa, grzeczna suka”, czyli znaczenie kontekstu językowego w kulturze

„Dupa – skacze góra, dół, kiedy rządzi nią suka rusza cały stół, rusza każdego fiuta”. Jesteśmy świadomymi odbiorczyniami muzyki rozrywkowej, nie mamy trudności w zrozumieniu, że…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Osobowość zależna w związku?

„Nie potrafię bez ciebie żyć” – kiedy romantyczna deklaracja zwiastuje kłopoty „Zrobię dla ciebie wszystko”, „Jesteś dla mnie całym światem”, „Nie umiem funkcjonować bez ciebie”. Takie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Efekt zombie

Powrót z martwych – na czym polega efekt zombie Jesteś załamanx. Osoba, z którą się spotykałxś, zapada się pod ziemię. Nie odpowiada na wiadomości, nie odbiera…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Negging

Czym jest negging? To metoda manipulacji polegająca na dwuznacznym komplementowaniu. Celem jest obniżenie samooceny drugiej osoby. Fałszywe komplementy, bo tak często nazywa się to zjawisko, nie…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Jak reagować, gdy bliska osoba doświadcza przemocy?

Jak zaobserwować, że bliska osoba może doświadczać przemocy? – Stale zakrywa określone części ciała. Oczywiście takie zachowanie może mieć więcej przyczyn, ale zachowaj czujność, widząc nerwowe…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Związki i relacje,

Jak (nie) wspierać osoby w kryzysie psychicznym

Jak wspierać i przede wszystkim jak NIE wspierać osoby w kryzysie psychicznym? Przede wszystkim, pamiętaj: Nie jesteś specjalistą, nie jesteś psychologiem czy terapeutą. A co za…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Cloaking

Cloaking dotyczy sytuacji, kiedy poznajesz kogoś online. Piszecie ze sobą, podoba wam się, ustalacie datę spotkania „w realu”, po czym… ta osoba nie przychodzi bez uprzedzenia.…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Plan bezpieczeństwa,

Przemoc fizyczna – jak się uwolnić?

W większości przypadków osoba odpowiedzialna za przemoc nie ogranicza się wyłącznie do przemocy fizycznej. Najczęściej osoba doświadczająca przemocy ma do czynienia z tzw. gaslightingiem, czyli działaniami…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej
Przemoc pod lupą,

Nadmierna kontrola w związku

Zaczyna się niewinnie. Kontrolujące zachowania na początku relacji mogą wydawać Ci się nawet urocze, bo nikt się o Ciebie tak nie „troszczył”. Przystajesz na prośby i…
Czas czytania: 5 min
Dowiedz się więcej

Proszę obrócić urządzenie